Robotokkal versenyeznek tizenévesek Debrecenben
A világ legnagyobb robotprogramozási versenyének regionális döntőjét rendezik meg január 24-én a Debreceni Egyetem Műszaki Karán; a FIRST LEGO League célja az, hogy kedvet csináljon a 10-16 éveseknek a mérnöki szakmákhoz.
A megnyitón Husi Géza dékán hangsúlyozta: „mérnöknek lenni jó, mert ők csinálják a jövőt”, amihez a társadalomtól kapják a felhatalmazást és nem mellékesen keresni is jól lehet vele. A mostani verseny résztvevői – folytatta – a megfelelő úton járnak, ha ezt a hivatást kívánják választani, hiszen a legóból épített robotok létrehozása, irányítása, kontrollja egyenes út a mérnöki pályához.
Maga a versenysorozat 1998-ban jött létre, az akkori 200 résztvevő helyett ma már több mint száz országból ezres nagyságrendben indulnak csapatok. A mostani kiírás szerint a megmérettetés a vizek, a tengerek világát idéző terepasztalokon zajlik, a feladatok pedig arra irányulnak, hogy miként segíthető ez az ökoszisztéma. A zsűri egyszerre értékeli a robotok megépítettségét, az innovációt, a csapatmunkát.
Hosszu Róbert, az NI Hungary Kft. ügyvezető igazgatója emlékeztetett, több, mint egy évtizede támogatják a legorobotozást, a DNS-ük része. – Magát a rendezvényt is a cégünk hozta el Debrecenbe 2013-ban. Akkor a szervezést és a lebonyolítást vállaltuk, ma már a fiatalokat segítjük a sikeres részvételben. Büszkék vagyunk arra, hogy idén tíz csapatot támogatunk eszközökkel, mentorokkal, lehetősekkel. Az általunk képviselt szemléleten keresztül a résztvevők azt is megérezhetik, hogy milyen az Emerson/NI-nak dolgozni – jelentette ki. Magyarországon jelenleg is több ezer betöltetlen mérnöki állás van, utalt a pálya által nyújtott egzisztenciális lehetőségre. Hosszu Róbert örömmel szemlélte, hogy a debreceni regionális döntőben mennyi lány vesz részt, hiszen egyébként kevés női mérnök van. Szerinte ennek az az egyedüli oka, hogy a gyengébbik nem képviselői nem találkoznak eleget a területtel.
A versenyt szervező HelloWorld Egyesület elnöke nyugtatott: – A felkészüléssel elvégeztétek a feladatok nagyobb részét, az izgulást most már engedjétek el és élvezzétek az eseményeket. A mai nap valójában arról szól, hogy a zsűri visszajelzést adjon a munkátokról és megünnepeljük azt, amit elértetek – mondta Molnár József.
Az országos döntőt februárban Zalaegerszegen rendezik, onnan három csapat jut majd tovább a nemzetközi versenyekre. A legjobb hazaiak pedig eljutnak az áprilisban az Egyesült Államokban, Houstonban esedékes világversenyre is.
RaL