Tévéműsorokon, energián takarítanak meg pénzt Debrecenben

A tavalyi 4,1 milliárd után idén 3,7 milliárd forint adózás előtti eredménnyel tervez a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. – olvasható az önkormányzat tulajdonában álló holdingcég üzleti tervében, amelyet nemrég fogadott el a város közgyűlése.
A vállalatcsoport 6 milliárd forint saját forrású beruházást valósítana meg, amelyek közül alább többet felsorolunk. A cég a korábbi évekhez hasonlóan idén sem tervez osztalékfizetést az önkormányzat részére. A 2024-es négymilliárdnál 956 millió forinttal alacsonyabb energiaköltségekkel számolnak, ami a villamos energia 41, a földgáz 32, a távhőszolgáltatás 34 százalékos árcsökkenésének köszönhető. A holding tavalyi 1595 fős statisztikai létszáma idén 1662 főre emelkedhet; a múlt évben a legtöbben a DKV-nál (648), a vízműnél (504) és az Aquaticum Debrecen Kft.-nél (180) dolgoztak. A béremelés átlagosan 6 százalék.
A város közlekedési cége, a DKV Zrt. az előző évinél több mint félmilliárddal magasabb összegű, 9,8 milliárd forintos veszteségkompenzációra szorul; a közelmúltban több ismert riportert és műsorkészítőt elbocsátó médiacentrum 452 millió forint támogatás mellett „jön ki nullára”; a "Zsuzsi" Erdei Vasút Nonprofit Kft-nél úgy terveznek majdnem 70 milliós veszteséggel, hogy az állam fejlesztési támogatás címen 91 millió forintot juttat a kisvasútnak.

A Debreceni Hőszolgáltató Zrt. pénzügyi eredményeit meghatározzák az energiaárak és az állam felé fizetendő díjak: előbbiek 2022-es megugrása idején a kormány növelte a társaságra vonatkozó terheket, s a piaci árazás mérséklődése csak 2024 októberében – a vonatkozó jogszabályok módosítása után – éreztette kedvező hatását a cég gazdálkodásában. Ezek az okok állnak annak a hátterében is, hogy amíg a 2024-es évet mintegy 700 millió forintos veszteséggel tervezték, a végén több mint félmilliárdos adózás előtti eredménnyel zártak. Az idei évtől e tekintetben 261 millió forint eredményt várnak. A rezsiárak kapcsán beszédes adat, hogy a hőszolgáltató a 2024-es 19,6 milliárd helyett 16,1 milliárd forintot tervez anyagjellegű ráfordításokra költeni (a megtakarításból 3,3 milliárd forint a hőenergia ára).
Jelentősebb tervezett beruházások
- A Kölcsey Központ hűtésével kapcsolatos energetikai korszerűsítés – 515 millió forint
- Távvezetéki beruházások, felújítások – 303 millió forint
- Hőközponti felújítások – 276 millió forint
A Debreceni Vízmű Zrt-nek tavaly éves szinten 2,9 milliárd forintot kellett befizetnie az állami Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alapba; idén ez az összeg 1,3 milliárd forintra csökken. A tervezés során a lakossági fogyasztóknál a múlt évi víziközmű-szolgáltatási díjakkal kalkuláltak, míg a nem lakossági fogyasztók esetében az ivóvíz és szennyvízdíjak – az inflációval egyezően – 3,6 százalékkal emelkednek. A cégnél a 2024-es 204 millió után 1,3 milliárd forint adózás előtti eredmény a cél.
Jelentősebb tervezett beruházások
- Szennyvíztisztítás – 658 millió forint
- Szennyvízelvezetés – 514 millió forint
- Tavaly elmaradt munkák – 483 millió forint
- Vízműtelep és vízkezelő létesítmények rekonstrukciója – 406 millió forint
- Vízelosztás – 367 millió forint
A Cívis Ház Zrt. a 2024-es 893 millió után 682 millió forint adózás előtti eredménnyel tervez idén. A társaság a múlt évihez képest helyiségek kiadásából 133, irodabérletekből 29, lakásbérbeadásból 19 millió forinttal több bevétellel számol.
Jelentősebb tervezett beruházások
- A Piac utca 45-47. szám alatti irodaház beruházásának előkészítése – 74 millió forint
- Az Új Városháza gépészeti, elektromos, automatika felújításának első üteme – 288 millió forint
- A Széchenyi utca 1. szám "A" épület homlokzati felújítása, portálcsere – 50 millió forint
- A Simonffy utcai üzletek felett kialakított galéria adásvétele – 43 millió forint
A DKV Zrt. idén összesen 9,8 milliárd forintos veszteségkompenzációra számíthat a önkormányzattól és a Debreceni Vagyonkezelő Zrt-től, ami – a béremelések miatt – 557 millió forinttal több, mint egy évvel korábban. A közlekedési cég autóbuszainak tavalyi 9,6 millió kilométeres futásteljesítménye 200 ezerrel nőne az ipari parki igények miatt. Amíg az autóbuszos menetdíjbevétel 311, a villamosé pedig 26 millió forinttal nőhet a tervek szerint, addig a troliknál 25 milliós mínusszal kalkulálnak. Az anyagjellegű ráfordítások mintegy 6,4 milliárdos összegében nem várható számottevő változás.
Jelentősebb tervezett beruházások
- Műszaki állapot miatt elvégzendő síncsere – 143 millió forint
- Informatikai beszerzések – 73 millió forint
- Formaruhák beszerzés – 60 millió forint
A DV Parking Kft. életében 2025 rendkívül fontos év jelentős változásokkal; a bérletek díja januártól 20 százalékkal emelkedett, a kedvezményes lakossági bérletek ingyenessé váltak, ugyanakkor júliustól új parkolási zónák lesznek érvényesek. A terv szerint a parkolási díjak nettó bevétele 203 millióval emelkedhet, miközben a repülőtéri parkolásból 70 millió forinttal kevesebb folyhat be. Az e-töltők vonatkozásában éves szinten 1,8 millió forint bevétellel számolnak. A fizető várakozóhelyek üzemeltetésére – területbővítés miatt – 28 millióval többet költenének és a kommunikációs költségek összege is 18 millió forinttal haladhatja meg a múlt évit a sok változásra tekintettel.
Jelentősebb tervezett beruházások
- 90 új automata beszerzése, telepítése – 338 millió forint
- P+R parkoló engedélyes tervének elkészítése – 15 millió forint

Az Aquaticum Debrecen Kft. által üzemeltett Lycium Hotelt februártól – pályázati eljárás során kiválasztott – magáncég veszi át; a társaság működését az energiaköltségek és a háborús konfliktusokból adódó vendégszám-csökkenés nehezíti. A termálhotel esetében 40, az élményfürdőnél 9 millió forintos bevétel-növekedésre, a strandfürdőnél 28 milliós csökkenésre számítanak. Az anyagjellegű ráfordításoknál a Lycium Hotel „elengedése” mintegy 250 milliós megtakarítást eredményez, és ebben az energiaköltségek még nincsenek is benne. Szintén ebből kifolyólag a társaság létszáma húsz fővel csökken. A múlt évi adózás előtti 913 milliós veszteség 2025-ben 1,3 milliárd forint lehet.
Jelentősebb tervezett beruházások
- Műszaki beruházások (termál medence statikai megerősítése, irodakialakítás, szellőzőgéptest cseréje stb.) – 68 millió forint
- Beruházások a termálhotelben – 33 millió forint
A Médiacentrum Debrecen Kft. összesen 452 millió forint támogatásra számíthat idén a Debreceni Vagyonkezelő Zrt-től és az önkormányzattól, ami így is mindössze 1 millió forintos adózás előtti eredményhez lenne elég a terv szerint. A cégnél a televíziós tartalmak visszafelé szorulnak, ezt tükrözi az is, hogy míg tévés műsorkészítésre tavaly 104 millió forintot fordítottak, addig idén ezt „megúsznák” 68 millióból. A reklámjutalékok múlt évi 74 milliós összegét szintén erőteljesen csökkentenék (31 millió forintra). A cégnél a személyi kifizetések tavalyi 566 milliós összege 2025-ben 678 millió forintra emelkedne (a társaságnál 49 fős létszámmal terveznek).
A Debreceni Vagyonkezelő Zrt. a Dósa nádor téri ingatlanfejlesztésre 400 millió forintot tervez költeni, míg a déli iparzónában az önkormányzatnak 275 millió forintot fizetnének egy telekért. A cég idén 765 millió forint bevételt szeretne tanácsadási tevékenységből, ez 93 millió forinttal haladhatja meg az előző évet.
Ami a holdinghoz tartozó többi céget illeti, az idei üzleti tervek szerint a déli és az északnyugati iparzónát (az ottani 100 hektáros beszállítói parkot) üzemeltető Debreceni Ipari Centrum Kft. adózás előtti eredménye 219 millió forint lehet, a DV Info Kft-nél ez az összeg 122 millió forint. A "Zsuzsi" Erdei Vasút Nonprofit Kft-nél 68 millió forint veszteséggel kalkulálnak. A Forest Offices Debrecen Kft. 2021 óta nem végez árbevételt szerző tevékenységet, és lényegében kiadásai sincsenek.
Ratalics László





























