Robotok dolgoznak a sárrétudvari istállóban

Korunk mezőgazdaságának kihívásaira reagálva egy majdnem focipálya nagyságú, egyterű, a legmodernebb technikával és technológiával felszerelt tejelő szarvasmarhatartó telepet létesített Sárrétudvariban a Servet 2000 Kft. A jelenleg is tartó próbaüzem után körülbelül egy-másfél hónap múlva kezdődhet a termelés a dolgozóknak és a jószágoknak is magas komfortfokozatot nyújtó istállóban.
– A családi vállalkozásunk is szembesül a mezőgazdaság kihívásaival, hogy egyre jobban modernizáljuk, digitalizáljuk a termelést, és amennyiben lehetséges, azt kevesebb emberi munkával végezzük el, hiszen az állattartásban igen erős a munkaerőhiány. Ennek az összetett problémakörnek a családunk szándéka szerinti megoldása az európai uniós támogatással és nagy százalékban, önmagában több száz millió forint, főleg banki hitelből származó saját erővel megvalósuló beruházás, aminek eredményeként modernebb körülmények között jobb minőségű tejet tudunk előállítani – beszélt a beruházás előzményeiről Lendvai Csaba, a kft. egyik tulajdonosa.
Elmondta, a 84 méter hosszú és 46 méter széles épületben 240 tehenet tudnak modern, higiénikus körülmények között tartani pihenőbokszokban.
Az etetőrobot az etetést, a négy fejőrobot a fejést, a takarítást pedig a trágyarobot végzi. Ezzel a szarvasmarhatelep sokkal átláthatóbb, hatalmas komfortérzetet biztosít a jószágnak és a gazdának, a digitalizációnak köszönhetően pedig az állományról, az egyes állatokról sok információt nyernek percre pontosan. Ennek eredményeként állattenyésztési, állategészségügyi, de akár állatjóléti szinten is jobb döntéseket hozhatnak.
– A 240 tehén ellátásához elég három-négy ember, ami körülbelül a fele annak, amennyi egy hagyományos istállóban kellene ekkora állatállomány mellé. A társaságunk a munkaerőfoglalkoztatás mellett tette le a voksát, de be kell látnunk, hogy minőségi munkaerőből bizony hiány van az állattenyésztésben. Az ebben az ágazatban dolgozók még nem érdemelték ki elismertségüket a társadalomban. Azért is kell a modernizáció, hogy ezeket a problémákat könnyebben megoldhassuk, áthidalhassuk – taglalta a tulajdonos, aki hozzáfűzte, hogy a modern szarvasmarhatelep a családi társaságuk állattartó egységének részeként valósult meg, és fia, ifjabb Lendvai Csaba gazdálkodó működteti majd.
CH
































