Rituálé és absztrakció: újra hatalmas táblaképek születtek Hajdúböszörményben
Az önkifejezés, a kreativitás és a közösségi élmény jegyében ismét az absztrakt művészettel kísérletezett néhány vállalkozó kedvű fiatal Hajdúböszörményben október 12-én. A Budapesti Műszaki Egyetem építész doktorandusza, Erdős Imre immár harmadik alkalommal szervezett táblaképfestő workshopot műtermében az egyetemi diákjai részére – ezúttal hallgatótársával, Szederkényi Lukáccsal közreműködve. A hagyománnyá vált eseményen most mind a Budapesti Műszaki Egyetemről, mind a Debreceni Egyetemről érkeztek építész hallgatók.
Az alkalomhoz illő inspirációt a 74 éves téglakészítő mesterről, Fí Józsefről készült videó adta, aki a tűző napon fáradhatatlanul ismételte ugyanazokat az egyszerű munkafázisokat. A pozitív értelemben vett együgyűség azt eredményezte, hogy a téglakészítés rutinná vált művelete a mindennapjaiban egyfajta szigorú, tiszteletteljes rituálévá nemesült. Ezt az anyaggal való közvetlen kapcsolatot és odafigyelést állították párhuzamba a szervezők Robert Ryman amerikai minimalista festő munkásságával, aki időt és energiát nem kímélve hordta fel az újabbnál újabb fehér festékrétegeket a vászonra. Ryman arra hívta fel a figyelmet, hogy a festészet az örömről szól, hogy az alkotó szeresse, amit csinál és ne féljen attól, hogy némi festéket elpazarol, mivel maradandó alkotás akkor születik, ha a művész jól érzi magát munka közben. A szervezők most arra kérték az egyetemistákat, hogy a tégla és az égetés színeit jelenítsék meg a képeken, így a fehér alapszín mellett mindössze a vöröset és a feketét használhatták. Az elkészítéshez egységes felszerelést kaptak: egy ecsetet, egy spaklit, maszkoló szalagot és természetesen a festékeket. Idén a hangsúly egy választott technika folyamatos ismétlésén volt.
– Az alkotók anyag iránti tiszteletét tükrözi az a rituálé, ami alatt rezzenéstelenül, csendesen ismétlik ugyanazt az egyszerű folyamatot egy teljes napon át. Ennek szellemében alkottak idén a hallgatók. Azok képein, akik már többször is részt vettek ezen a workshopon, szemmel látható a fejlődés. Magabiztosabbak, önállóbbak, egyre jobban osztják be az idejüket, és ebből adódóan egyre lehengerlőbb képek születnek – fejtette ki Erdős Imre.
Ez alkalommal tíz kép készült, melyeket a Debreceni Egyetem nemrég átadott hallgatói inkubátorházában, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem Lakóépülettervezési tanszékén állítanak ki a közeljövőben.
Krajnik Ildikó