Pancsoló gombák és fertőzések

Arról már irtunk, hogy mikor nyitnak és miért jók a strandok. A szép lányok miatt, akik fürdőruhában lejtenek, a csinos úszómesterek miatt, akik piros rövidnadrágban mentenek, vagy legtöbbször inkább kémlelnek: hosszú lábakat, kivillanó ciciket, mert a strandon a lényeg a csobbanás, pancsolás, szórakozás. Lángost, fagyit, kukoricát és debreceni párost eszünk, az UV-sugárzással keveset törődünk, a leégett bőrünket a hideg medencében hűtjük, a napszúrást egy ideig az elfogyasztott sörnek tulajdonítjuk.
Vigyázni kell a napszúrással és az égéssel!
A strandon azonban számtalan gomba is terem az ehető finomságok mellett. Lábgomba, amitől lehámlik a talpunk; körömgomba, amit csak komoly gyógyszeres kezeléssel vakarhatunk le magunkról; hüvelygomba, amivel garantáltan a nőgyógyásznál kötünk ki. Aki egyszer már találkozott ilyesmivel, gyanakvóvá válik, azt érzi, elég csak „ránézni” egy kilincsre, és szinte biztos a fertőzés. Egy pár évvel ezelőtt három napig tartó gyomorrontást okozott egy „gyilkos” hamburger a strandon, így a gyorsétterem bosszúja óta inkább az otthonról hozott szendvicsben bízom.
– A medencék vizét klórozzák, forgatják és rendszeresen ellenőrzik. A debreceni termálfürdő vizét minden nap leengedik. Az élményfürdő vizét forgatják és naponta többször is vízmintát vesznek, amit az ÁNTSZ vizsgál. A modernebb fürdőkben nem kell aggódni a fertőzések miatt. Azonban a régebbi, leromlott állapotú strandokon a pancsolás nem mindig mentes a kórokozóktól. A fertőzések táptalaja nem is maga a medence, hanem az öltözők zuhanyzói, gumiszőnyegei. Ezért mondják mindig, csak papucsban közelítsünk a gyanús helyek felé. Veszélyek forrása lehet a medencék előtti lábmosó, a nagyon meleg termálvizes fürdők, illetve a gyermekmedencék is, ezekben ugyanis jóval magasabb a víz hőmérséklete, mint ami egészségügyi szempontból biztonságos lenne – mesélte a Cívishírnek az egyik debreceni fürdődolgozó.
Lássuk, mit tehetünk?
Kerüljük a melegvizes fürdőket? – Sokszor elgondolkoztam azon, hogy aki egész nap ül a termálvízben, hogy bírja ki pisilés nélkül? Valószínűleg sehogy. – Óvakodjunk a barna csempés medencéktől, ezek sok „titkot” rejthetnek! Strand- vagy uszodalátogatás után feltétlenül tusoljunk le, ezzel is lemossuk magunkról mások szennyét! Minden strandolás után mossuk ki a törülközőt, és törölközzünk mindig gondosan: a nedvesség is melegágya lehet a bőrbetegségek, gombák elterjedésének. A kefirbe mártott tampon is segíthet, növeli a természetes védekezőképességüket. De a védekezés sokszor mit sem ér, a kérdés inkább az, mire gondolnak azok az emberek, akik ilyen betegségekkel a vízbe másznak?
V.O.


















