Nemes-házban nemes célért Sárrétudvariban
Egymilliárd forint. Ennyi támogatást tudott fejlesztésre fordítani Sárrétudvari önkormányzata 2024-ben. Jelenleg a pályázati pénzek elszámolásánál tartanak, 2025-ben több beruházás munkálatainak elindítását tervezik, miközben figyelemmel kísérik az új és még újabb fejlesztési támogatási lehetőségeket, és ha találnak megfelelőt, pályáznak.
Kiss Tibor polgármester többlapos jegyzettel várta az irodájában a Cívishír munkatársait. – Csak hogy ki ne maradjon valami… – nézett végig a listáján mosolyogva. És még mielőtt belekezdett volna a múlt év eredményeinek ismertetésébe, leszögezte: önkormányzatuk – beleértve a tagintézményeket is – fegyelmezett, takarékos gazdálkodással működik.
Utak, parkolók és a piac
A többi helységhez hasonlóan Sárrétudvariban is az útépítések számítanak a leginkább várt fejlesztéseknek. Belterületi utak felújítására – két szakaszban – 265 millió forintot használhat fel az önkormányzat. Az első kör közbeszerzése olyan jól sikerült, hogy az elnyert pályázati támogatásból maradt néhány millió forint, amit a régi utak javítására tudnak fordítani. Összességében több mint 10 utca útja újul meg. Az aszfaltozást a múlt nyáron kezdték, a második kör felújítása közbeszerzés előtt van, az abban szereplő utcákat tavasszal aszfaltozzák. Ezzel közel 100 százalékos lesz az önkormányzati utak aszfaltborítottsága.
– Befejezéséhez közeledik a piac két részből álló és összesen 100 millió forintba kerülő fejlesztése. 2023-ban már volt egy közbeszerzés, amivel kiderült, hogy a tervekben szereplő projektre nem elég a pénz. Az immár csökkentett műszaki tartalmú piaccsarnok építésének jelenleg zajlik a közbeszerzése. A piaccsarnokban lesz egy 40 négyzetméter nagyságú, hűtőpultokkal kiegészített belső elárusítóhely, valamint külső árusítóhely. Van igény a helyben termelt élelmiszerekre, több család is foglalkozik baromfi-feldolgozással, sajtkészítéssel, itt azokat értékesíteni tudják. A fedett csarnok alkalmas lesz közösségi események megtartására is. A piachoz kapcsolódva az önkormányzat megvásárolta a „régi vasas” épületet, és egy másik pályázati konstrukcióban elkezdi a felújítását. Abban a helyi vállalkozásokat, a lakosságot segítő, úgynevezett inkubátorházat alakítunk ki. Ott a fiatal vállalkozók három irodát bérelhetnek, lesz konferenciaterem, közösségi terem, informatikai eszközöket használhatnak internettel és fénymásolási lehetőséggel. Mindezt persze a falu közössége is. A piac és az inkubátorház együttese kifejezetten jó közösségi tér lehet, akár egy közös meccsnézésre is – részletezte Sárrétudvari egyik jelentős beruházását Kiss Tibor, majd a következő, 200 millióssal folytatta. – Tovább építjük a parkolósávokat a falu főutcáján a Bárándi út sarkától a művelődési ház végéig mindkét oldalon, valamint az áruháztól az Erzsébet utca sarkáig a jobb oldalon. Ez a vízelvezető árkok áthelyezésével is együtt jár. A beruházás a településünk élhetőségét tekintve nagy jelentőségű, mert közel az óvoda, az iskola, ezért sokan parkolnak ott. Két helyen, a Bárándi útnál és az állami iskola előtt három gyalogos-átkelőhelyet is létesítünk. Ebben a pályázati konstrukcióban a művelődési ház udvarán elkezdtük a már régen tervezett tájház építését. A tájházhoz kapcsolódóan – az udvaron – egy mobilszínpadot is felállítunk, a legforgalmasabb buszmegállónál pedig fedett kerékpártárolót építünk – sorolta a polgármester.
És hogy teljes legyen a kép, jegyzeteiből ismertette, hogy a jelenlegi bölcsődét az igények növekedése miatt bővítik 135 millióból, továbbá két önkormányzati épület energetikai korszerűsítésére 40 millió forintot tudtak fordítani. Várják a leaderes pályázati kiírásokat. Ebben helyi vállalkozók igényelhetnek támogatást közösségi rendezvényekre. A Magyar Falu programba mindig pályáznak. Az itt nyert 7,5 millió forintból az idén felújítják a járdát több utcában. A polgármesteri hivatal tetőszigetelésére, energetikai korszerűsítésére, napelemrendszer telepítésére 9 millió forintot nyertek.
Erős vállalkozói réteg
– Mindig van mit csinálni – jelentette ki a polgármester, amikor a tervezett beruházásokról kérdeztük. – A korábban felújított önkormányzati épületeknél kezdhetjük az energetikai korszerűsítést és ezzel együtt a folyamatos használat miatt egy újabb állagmegóvást. Fontos a települési alapszolgáltatások jó színvonalon való fenntartása. Térségi szerepet tölt be az óvoda és az iskola, ez utóbbiba 70 gyerek jár át a szomszédos falvakból. Két háziorvosi praxis van, egyikben most helyettesítenek, februártól lesz ismét két háziorvosa a településnek. Szociális ellátásunk is kifejezetten jó, de nagy vágyunk és igényünk, és egyben ennek az önkormányzati ciklusnak is új beruházása lehet egy bentlakásos szociális intézmény létrehozása. A létesítés és a működtetés feltételeit kidolgozzuk, megvalósítása támogatásáért a kormányzathoz fordulunk majd segítségért. Az önkormányzat néhány éve megvásárolt már egy, az otthon számára alkalmas ingatlant. Abban Nemes Sándor egykori pedagógus lakott, és így Nemes-házként ismerik Sárrétudvariban. Nemes cél érdekében használnánk, tehát itt a név és a cél tökéletesen fedi egymást. Reméljük, lesznek olyan pénzügyi és fenntarthatósági körülmények, hogy egy kistelepülés is belevághat ilyen beruházásba. Ezekkel együtt az infrastrukturális bővítés is folyamatos, hiszen lehet csatornázni, lehet belvízelvezetőt, újabb kerékpárutat, aszfaltutat és járdát építeni, javítani. Megfogalmazódott még egy önkormányzati nonprofit cég létrehozásának is az igénye. Úgy látjuk, Sárrétudvari is megérett rá, így az önkormányzat a feladatait, szolgáltatásait könnyebben, rugalmasabban teheti – beszélt a következő évek terveiről Kiss Tibor.
Persze Sárrétudvari esetében is felvetődik a kérdés, hogy mit hozhat a falunak a várhatóan néhány év múlva a térséget elérő M4 autóút, amelyhez a tájegység nevét egyedüliként viselő falu a körülbelül nyolc kilométerre létesülő püspökladányi felhajtón keresztül kapcsolódhat. Az autóút lehetőséget teremthet munkahelyeket hozó beruházásokra; az ipari terület helyét most kutatja a képviselő-testület. Az azonban bizonyos, hogy a település Püspökladány felé eső részén lenne a helye. Oda is csak a környezetet nem károsító, az egészséget nem veszélyeztető üzem jöhet.
Ez azonban még nagyon távoli jövő, és munkahelyekben most sincs hiány Sárrétudvariban. A falunak van egy nagyon erős, leginkább mezőgazdaságban és feldolgozóiparban tevékenykedő vállalkozói rétege. Ismét termel és 30-40 embert foglalkoztat a húsfeldolgozó. Jelentős szerep jut az építőiparnak. Az ebben dolgozókat autóbuszokkal viszik-hozzák a munkahelyekre. Többen járnak a Békés vármegyei településekre dolgozni, és az önkormányzat is viszonylag sok embert foglalkoztat.
CH