Miről beszél egy hátizsák?

A fiától örökölt hátizsákkal a vállán érkezett Orbán Viktor a katasztrófa sújtotta térségbe a minap. Az alkalom ugyan egy kihelyezett kormányülés volt, a táska mint kiegészítő azonban mégsem az öltönyös, nyakkendős, ilyenkor megszokott viselethez igazodott. A kormányfő foci vébés hátizsákja régóta téma a stylistok körében: jó vagy nem jó pr-fogás ez a lezser stílus?
A témával legutóbb ahvg.hu foglalkozott. A gazdasági lap online kiadása azt elemezte: a kormányfő vb-logós táskájának mi lehet az üzenete, illetve hogyan értelmezhető adott esetben egy viselet. „A praktikus kiegészítő már évek óta téma a bulvárban, februárban {Orbán Viktor}a Blikk kedvéért ki is pakolta a zsákot: a jegyzetek és a pénztárca mellett szőlőzsír, női hajgumi (a lányainak) és fájdalomcsillapító is előkerült. Nyáron pedig arról beszélt, hogy nagyon szereti a táskát, mert minden elfér benne” – írja a lap, melynek cikkében divattervezők, stylistok és protokollszakértők véleményezték a pártvezető, majd miniszterelnök hóbortját.
Katasztrófa esetén sincs szabály
– Amennyiben a politikusnak tudatos stratégiája van arról, hogy milyen üzenetet szeretne közvetíteni önmagáról, úgy biztosra vehetjük, hogy a megjelenése is előre el van tervezve – nyilatkozta a hvg.hu-nak Braun Róbert marketingstratéga. A szakember ugyanakkor azt is hangsúlyozta: nincsenek triviális megoldások. – Egy katasztrófa esetén sincs szabály arra, hogy milyen ruhában jelenjenek meg vezető politikusok. Ha valakinek az imidzse a történtekig egy elegáns úriemberé volt, akkor nem okoz zavart, ha a helyszínre is öltönyben érkezik. Ugyanakkor – ahogy Orbán Viktor esetében is – ha volt már rá példa, hogy gumicsizmában, mellényben jelent meg valahol, akkor ebben sincs semmi kivetnivaló, a lényeg, hogy mindez koherens legyen, s illeszkedjen az adott kontextusba – sommáz Braun.
Közülünk való
A kérdésre, hogy a kormányfő vb-logós táskájának mi lehet az üzenete, azt válaszolta: – Orbán Viktornak korábban is volt olyan korszaka, amikor azt hangsúlyozta, ’egy vagyok közületek’, így ez nem teszi hiteltelenné most sem.
Egy másik szakértő, Szántó Péter, a Noguchi Porter Novelli elnök-vezérigazgatója azt magyarázta: a kommunikáció 93 százaléka nem verbális szinten zajlik, a másik ember hangja, gesztusa, mozdulatai vagy éppen ruhája közli az információk többségét. Így, ha akar, ha nem, egy hátizsákkal is kommunikál a politikus.
Anélkül, hogy átvennénk a szakemberek szerepét, vagy magunkra aggatnánk a hozzáértők jogait, nézzünk szét „csak úgy” magunk körül: itteni politikus hogyan jelenik meg általában, illetve egy-egy különleges, szokatlan élethelyzetben.
Kósa Lajos fát ültet – öltönyben, nyakkendőben
Néha bőrdzsekisen
Kósa Lajos számtalanszor szerepel nyilvánosan. Van, amikor látványosan biciklire pattan és elkerekezik Budapestre – olyankor természetesen a bukósisaktól kezdve a cipője hegyéig ennek megfelelő ruhát vesz fel. Legtöbbször viszont öltönyben mutatkozik, amihez nyakkendőt is köt (általában). Az elegáns viseletet annyira kedvel(het)i azonban, hogy még fát ültetni is abban szokott. Erre volt példa a Fórum előtti gödörásás, de a 2-es villamos első kapavágásának sajtótájékoztatós hírverése is. Valószínűleg Debrecen polgármestere ilyenkor előtérbe helyezi a tájékoztató jelleget, mint a tényleges környezettudatos magatartás demonstrálását. Ugyanakkor, tegyük hozzá, a tavaszi országgyűlési választásokon a feleségével együtt bőrdzsekiben vett részt. Többek nyelve köszörülését váltva ki a megjelenésével…
Pajna Zoltán, alpolgármesterként legtöbbször szintén öltönyben lép a nyilvánosság elé. Öltözködését, megjelenését a teljes konzervativizmus, a szürke átlag jellemzi, extravagánsan még nemigen látta senki közszereplésen. Mindössze néhány alkalom volt hosszú alpolgármesterkedése alatt, amikor kibújt a grafit élre vasalt szürkeségéből. Az egyik egy turisztikai eseményen történt, amikor a cél érdekében, nyilván a meggyőzés eszközeként ingujjra és mellényre vetkezett. Egész jól állt neki ez a kis lazaság…
Pajna Zoltán itt kibújt az öltönyéből
Alkalomnak mgefelelően
Sokan vannak azért, akik tényleg igyekeznek változatosan, mindig az alkalomnak megfelelően felöltözni. Akik nem szégyellik adott esetben levetni az öltönyt-nyakkendőt, s felvenni valami olyat, amivel azt sugallják, amit a szakember szerint Orbán Viktor is gyakran hirdet: a politikus is csak egy „közülünk”.
Szőllős Sándor polgármester polgárőr szerelésben


















