Mekkora a szendvicspanel hőszigetelési értéke?

A szendvicspanel korunk legmodernebb szigetelési és építési elemének számít. Egyszerre képes adni egy épület falazatát és szigetelését. Ezért az ipari csarnokoknál és a családi házaknál is rendkívül jól hasznosíthatóak.
A szendvicspanel – egy sokoldalú szigetelő elem, különféle szigetelési típusokkal
Nem csak a kiváló hőszigetelési teljesítményének köszönhető a szendvicspanel népszerűsége. Ezeket a panelokat ugyanis egyszerűen lehet használni épületek újraszigetelésére, ugyanakkor építőelemként is funkcionálhatnak, például falazatként a megfelelő külső burkolattal. Az ilyen paneleket ugyanis ma már különféle burkolattal és szigeteléssel is megkapjuk. Ezért a hőszigetelési érték nagyon eltérő lehet panelenként. Különféle szigetelőanyaggal ellátott paneleket ismerünk ugyanis. A legjobb ezek közül a PIR habos szigetelés, amely sokkal jobb szigetelést ad, mint a megszokott kőzetgyapot, de ásványgyapot alapú paneleket is kaphatunk. Ez utóbbi nem szigetel úgy, mint a PIR habos megoldás, viszont a hangszigetelése jobb annál. A kérdés tehát az, hogy nekünk melyik típusra lesz szükségünk majd?
Miből is áll a szigetelő panel?
Ezek a panelek szó szerint, mint egy építőelem úgy működnek. Általában méteres táblákból állnak, és rendelkeznek egy szigetelőmaggal. Ez két fedőanyag közé tett hőszigetelő anyagot jelöl, ami többféle is lehet, hiszen léteznek olyan igények, ahol kifejezetten hő- és tűzálló szigetelésre is szükség van. Csarnokok, gyárak esetén például ez nem ritka kérés. Ezen kívül a panel külső része az, ahová az úgynevezett fegyverzet kerül. Ez szintén változó. A külső burkolat például lehet acéllemez, vagy fűzálló, hőálló anyag, ami tűz esetén megfogja a tűz továbbterjedését. Gyáraknál és csarnokoknál használatos általában az ilyen fegyverzet, amit külső acéllemez burkolattal készítenek. Ezért az ilyen panelek ebben az esetben ilyenkor egyben az épület falait is adják.
Mire érdemes használni a szendvicspaneleket?
A szendvicspanelek használhatóak utólagos szigetelésre, például felújítás esetén, de plusz burkolatként is funkcionálhatnak, ha mondjuk egy régi, tégla építésű házat szeretnénk átburkolni vagy borítani egy acéllemezes szendvicspanellel. Ezen kívül külön, mint építőanyag is könnyedén használhatóak, nem csak a falazat, de a tető kialakításához is. Tető esetén az ilyen paneleket már tetőpanelnek nevezzük, ám felépítésre hasonlóak, mint a falazathoz való panelek. A szendvicspanelek nagyon könnyen kezelhetőek, rendkívül jól szigetelnek és nem keletkezik sem pára, sem hőhíd a felrakásuk után. Ezért például új építésű házaknál gyakran használják is őket. A szendvicspaneleket belső falak építéséhez is lehet alkalmazni. Ilyenkor például gipszkarton külső burkolattal készített paneleket helyeznek el, ha mondjuk egy új helyiség kialakítása a cél. Ezekre a panelekre könnyen rá is lehet burkolni, ami további felhasználásra is lehetőséget ad. A szendvicspanelek könnyű mozgathatóságuk, és gyorsan felrakható kialakításuk miatt akár tökéletesek lehetnek kisebb nyaralók és épületek felhúzására is. Ez nem csak költséghatékony megoldást jelent, de rendkívül gyors építkezést is egyben.


















