Megalapították a Várhalmi Cila-díjat
A MODEM, a Déri Múzeum, a Csokonai Nemzeti Színház, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar és a Vojtina Bábszínház megalapítja a Várhalmi Cila-díjat.
A díj névadója a február 22-én elhunyt Várhalmi Ilona, a Debreceni Ady Endre Gimnázium nyugalmazott igazgatóhelyettese, művészeti vezetője, az országosan elismert drámaképzés elindítója, sikeres működtetője, számos tehetség mentora, több országos és városi díj birtokosa.
Az alapítók célja a pedagóguspálya szakmai és társadalmi megbecsülésének megerősítése, valamint az egyes intézmények és a pedagógusközösség közötti professzionális diskurzus elmélyítése, jövőbeni közös célok megvalósítása.
Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója a december 11-i sajtótájékoztatón elmondta, ez a díj a pedagógusoknak szól, azoknak, akik rengeteg energiát fektetnek abba, hogy a diákjaikat eljuttassák a kulturális intézményekbe. Évente két díjat adnak át a magyar kultúra napját megelőző estén. Az egyik díjazott a kuratórium által kiválasztott hat személy közül kerül ki, a másik pedig egy hátrányos helyzetű iskolában tanító pedagógus lesz.
A díj egy plakett és az intézmények által felajánlott ajándékcsomag, pénzjutalom nem társul hozzá. Azonban a díjazott 35 gyermekkel közösen meglátogathat egy számára tetszőleges előadást, kiállítást.
– Azért nagyon fontos ez a díj, hiszen az, hogy egy ember kultúrafogyasztó felnőtt lesz, itt dől el, a legkisebb korban. Ha rendszeres programmá válik a színházlátogatás, a bábelőadásokon való részvétel vagy a kiállítások látogatása, és ez jó érzésekkel társul, akkor erre nagyobb az esély – fogalmazott az igazgató.
A hat jelölt:
- Bagossi Edit (Debreceni Ady Endre Gimnázium)
- Danyi Dorottya (Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, Debrecen)
- Engszler Attila (Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola, Debrecen)
- Geréné Kristóf Katalin (Lilla Téri Általános Iskola, Debrecen)
- Kovács Gergely (Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma)
- Nagyné Bacsó Judit (Istenszülő Oltalmáról elnevezett Görög Katolikus Óvoda és Általános Iskola, Újfehértó)
A díj elkészítésére több művész is pályázott, végül Varga Éva, a hajdúböszörményi születésű, Miskolcon alkotó képzőművész ötletét fogadták el. A díj egy 18 centiméter hosszú, háromszög alakú hasáb, benne egy működő kaleidoszkóp. A kaleidoszkóp görög eredetű szó, a kalosz, az eidosz és a -szkóp összetétele, melynek jelentése: „szép formákat néző”. A művész szerint a kaleidoszkópban forgó színes formák jelképezik a díj alapítóit, az összefogásukat. A forma Várhalmi Ilona munkásságára, személyiségére, életművére utal, amely Varga Éva szerint is szép és tiszteletreméltó. A kaleidoszkóp mindig új és új formákat mutat, mint a művészetek, ezáltal tanít elfogadni a változást, valamint értékelni az új szépségeket.
A díj fővédnöke Papp László polgármester.
A sajtótájékoztatón részt vevők méltatták Várhalmi Ilona életét, tanítási módszereit. Elhangzott, munkásságát az emberszeretet, a szakmai profizmus jellemezte, továbbá a következő generációk nevelésének végtelen tisztelete. Csikos Sándor Kossuth-díjas színművész kiemelte, Várhalmi Ilona hihetetlenül nyitott volt az emberek felé, nagyon szerette a gyerekeket, akarta, hogy tudását átadhassa. Nagyszerű képessége volt arra, hogy meglássa a diákokban a tehetséget, és nem engedte el a tanítványai kezét akkor sem, amikor azok problémába ütköztek.