Már a fogantatás pillanata is befolyásolja életünket

A Születés hete keretében, június 16-án, csütörtökön délután Dr. Orosz Katalin klinikai szakpszichológus, transzperszonális terapeuta és Dr. Juhász Alpár Gábor szülész nőgyógyász beszélgetett "A méhen belüli élet" témájában Ferenczi Beáta pszichológus moderálásával. Az előadás gerincét az adta, hogy végighaladva a várandósság szakaszain, végigvették mindazokat a hatásokat, amelyek befolyásolják a jövendő életetet a fogantatás pillanatától a születésig.
Dr. Orosz Katalin, Dr. Juhász Alpár Gábor, Ferenczi Beáta
Mindent érez a baba, amit a mama
Dr. Orosz Katalin elmondta, hogy magzati életünk és születésünk egész életünkre kifejti hatását. Ezt kutatások bizonyítják. Az az időszak tehát, amit édesanyánk méhében töltünk, kiemelten fontos. Már a fogantatás pillanata is befolyásoló; és mindkét részről: nem mindegy, hogy milyen lelki állapotban fogan meg a nő, és milyen lelki állapotban nemz a férfi. A gyermek kihordása azonban a nő feladata, ez pedig nagy felelősséget ró az édesanyákra. A testi "jól lét" mellett pedig nagyon fontos a lelki "jól lét" is: mert a baba mindent érez, amit a mama is. Ami a baba számára a legfontosabb - az az elfogadás. Ha valaki esetében azon gondolkodtak, hogy megtartsák-e, annak lelki lenyomata van. Orosz Katalin azonban hangsúlyozta: minden korrigálható, ha már elfogadtuk a kisbabát, vagy elfogadtuk a nemét (mert ellenkezű nemű gyermeket akartunk korábban), mondjuk el neki sokszor, már a várnadósság alatt.
A várandós nem beteg
Dr. Juhász Alpár Gábor emlékeztetett: a beágyazódás után 28 nappal a embriónak már "szíve" van. A legújabb kutatások szerint pedig már a 12. héten meg lehet mondani, milyen lesz a terhesség kimenetele. Az első trimeszterben még fizikálisan nem sokat változik az anya, azonban - mivel a terhesség 50 százalékban idegen anyagot jelent - az imunrendszer is módosul a hormonháztartás mellett. A második trimeszteben már látványos a változás, de a szülész-nőgyógyász arra biztatott, hogy akinek nem megterhelő a munkája, ne adja fel addigi életmódját. Egyedül a fizikai megterhelésekkel kell vigyázniuk a kismamáknak.
Minden kismama naponta relaxáljon!
Mindketten kitértek arra, hogy nagyon fontos a táplálkozás milyensége és a testmozgás az édesanyáknak, és a megfelelő táplálkozás a gyermek egészségére nagy mértékben kihat. Dr. Orosz Katalin még arra hívta fel külön is a figyelmet, hogy a feszültség, a stressz milyen rossz hatással van a gyermek fejlődésére, ezért nagyon sokat tesz gyermeke és saját maga érdekében is az az anya, aki megtanul egy jó relaxációs technikát a fogantatás után, és a várandósság alatt alkalmazza is.


















