Lévai Katalin: Akinek van humora, annak tetszene

Az Alexandra Könyvesház és a Friss Rádió szervezésében mutatta be legújabb könyvét Lévai Katalin, egykori európai parlamenti képviselő. Az írás mellett mesélt a magánéletéről, elképzeléseiről, és készülő regénye titkát is megosztotta a hallgatókkal. A legtöbb vendég hóna alatt egy-egy dedikálásra váró könyvvel érkezett a hangulatos emeleti kávézóba, hogy személyesen találkozhasson a Hazugok és szeretők írónőjével. A regény egy középkorú férfi brüsszeli románcát és szakmai kiábrándulását meséli el, görbe tükröt tartva a mai politikai élet elé. A cél azonban nem az ítélkezés volt, sokkal inkább annak feltárása, hogyan látja a világot valaki, aki tulajdonképpen saját életét fűzi a könyveibe, és mit érthetnek meg ebből a hétköznapi olvasók? Mindezekről Burai Áprád, a Friss Rádió műsorvezetője faggatta a szerzőt.
A figurák élnek
Lévai Katalin, aki maga is megjárta az EU székhelyét, nyíltan vallott arról, hogy a karakterek kidolgozásánál saját tapasztalatai vezették. Lehetősége volt arra, hogy megismerje, miképp gondolkodnak, viselkednek politikus társai, milyen játékszabályokat kell betartani és miket jobb nem látni, amikor a társadalmi élet vezetőiről van szó. – Azt gondolom, akinek van humora, annak tetszene a könyv, mert önmagára ismerne – jegyezte meg mosolyogva. Az eltitkolt szeretők, a hazugságok, tisztesség lebecsülése mind-mind egy vékony szelete egy olyan regénynek, ami a valóságból táplálkozik. – Nem tudtam volna megírni ezt a könyvet, ezt a figurát, nyilván, ha nem tapasztalok meg sokat abból a világból. A beszélgetés azonban nem maradt egy mederben, elkerülhetetlenül felmerült a mű megírásának folyamata is. – Azt szerettem a legjobban a könyvemben, hogy belebújhattam egy férfi bőrébe – árulta el Lévai Katalin immár vidámabb vizekre evezve. Beavatta a közönséget abba, hogy milyen szokásokat követ, amikor papírra veti a gondolatait, és azt is megemlítette, hogy tulajdonképpen sokkal inkább tartja ironikusnak a regényt, mint szomorúnak.
Jövőre ismét könyvet ír
– Nem értik a kelet-európai lelket – jellemezte a nyugati országokat azt írónő, mikor amolyan szakmai ártalomként kitért hazánk politikai helyzetére is. Kiderült, komoly reményeket fűz a soros elnökséghez, ami Magyarországhoz is közelebb hozná az embereket, világossá tenné a magyarság értékrendjét. Hogy milyen hatással lesz ez ránk, még ő sem tudja, de a várakozás közben ismét írásnak szenteli az idejét. Egyelőre nem sokat árult el következő regényéről azon kívül, hogy ismét a női sorsot állítja középpontba, de hogy a könyv hamarosan érkezik, az biztos. Talán az átéltek nyomán újabb bizonyítékát kaphatjuk majd meg annak, hogy a politika és szerelem bizony sokszor összefügg…
A beszélgetés-sorozat vendégeként jövő hét szerdán Csernus Imre pszichiáter érkezik Debrecenbe.
Kovács Henrietta


















