Lenyűgöző! Szupernóva-maradványt fotóztak Nagyhegyesen
Egy csodás szupernóva-maradványt, a Medulla palnetáris ködöt örökített meg a Vega Csillagászati Egyesület hajdúsági területi klubjának tagja, Buczi Zoltán a nagyhegyesi Meridian csillagdájában. Az asztrofotós 7 éjszakán át 33 órányi fotont gyűjtött össze a fotó elkészítéséhez.
A Medulla köd (CTB-1) szupernóva maradvány egy táguló gázhéj, amely körülbelül 10 ezer évvel ezelőtt, a Cassiopeia csillagkép felé tartó hatalmas csillag felrobbanásakor alakult ki. Az ilyen eseményeket nevezzük szupernova-robbanásnak, ami egy nagy tömegű csillag utolsó életciklusában következik be. Leegyszerűsíve: a csillag akkor robbant fel, amikor elfogytak a magjához közeli elemek, amelyek stabilizáló nyomást tudtak létrehozni magfúzióval a gravitációval szemben. Azt, hogy egy csillag szupernóvaként végezze, elsősorban a tömege határozza meg, ami a mi Napunk tömegének a többszöröse.
Bár a Medulla köd olyan nagynak tűnik, mint a telihold, annyira halvány, hogy több órányi expozíció szükséges a megörökítéséhez – tudatta az egyesület augusztus 15-én.