Lányok, asszonyok ünneplőben

Hagyományos népi öltözeteket mutatott be a Déri Múzeum gyűjteményéből az a tárlat, amely a közelmúltban Balmazújvárosban nyílt meg. A Semsey Andor Múzeumban nagy sikert aratott, gazdag népviseleti kiállítást július 4-től a Debrecenbe látogatók is megcsodálhatják a Déri Múzeum Zoltai Termének galériáján - közölte az intézmény sajtóosztálya.
A folyamatosan gyarapodó néprajzi gyűjteménybe jelenleg közel 120 teljes öltözet, valamint több száz szóló viseleti darab (a fejviseletektől a lábbeleiig) tartozik. Ennek ugyan csak töredékét lehetséges most bemutatni, de a kiválasztott öltözetek az egyes magyar tájegységek karakteres, klasszikus népviseleteinek reprezentatív keresztmetszetét adják.
A különböző tájegységekről származó női öltözeteket más-más sziluett, anyaghasználat, ízlésvilág jellemzi. Bár mindegyik megtestesít egy-egy táji típust, mégsem ezek általános bemutatása a cél, hanem az is, hogy az egyes darabokat kik, mikor, milyen jeles alkalommal viselték, milyen női élethelyzetekhez kapcsolódnak. Az egyes néprajzi jelenségek, etnográfiai tények rögzítése a néprajzi érdeklődés kezdeteitől nemcsak a leírások, nyelvi eszközök segítségével történt, mellette jelen volt a képi megörökítés is.
A Déri Frigyes megbízásából az 1920-as évek elején elkészült mintegy 350 darab néprajzi tematikájú grafikai lapot ugyancsak a Déri Múzeum őrzi. A grafikákkal együtt került ide több mint 150 nagyméretű, fekete-fehér fotó nagyítás is. A Déri Frigyes néprajzi grafikai gyűjteményéből válogatott akvarellek, illetve a velük párhuzamba állított fotónagyítások adják a kiállításon bemutatott autentikus népi öltözetek és viseleti elemek, kiegészítők szemléletes hátterét. A kiállítás a tervek szerint augusztus 25-ig látogatható.


















