Közölték az igényeket a hajdúszoboszlói rendőrkapitánnyal

A 2020-as 164 után tavaly 182 bűncselekményben zártak le nyomozást a hajdúszoboszlói rendőrkapitányságon; az utókövető statisztikában még nem szerepel a 2021 végén történt trafikrablás, ugyanakkor az anyag kitér egy „unokázós” csalásra és arra a nőre is, aki a helyi gyógyfürdő alkalmazottjaként mintegy 47 millió forintot „térített el” a kasszától.
Rögtön az elején leszögezendő: bár a hajdúszoboszlói képviselő-testületnek készített szokásos éves közbiztonsági beszámolóról az ember azt gondolná, hogy az tényleg a 2021-es bűnügyi adatokat tükrözi, a valóságban az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika számait tartalmazza. Vagyis a számsor csak utókövető, hiszen az magában foglalja a 2019-2020-ban elindult, de tavaly befejezett rendőrségi nyomozásokat, miközben nincsenek benne azok a 2021-es bűnesetek, amelyekben a rendőrségi eljárás még tart. Ez a módszer – mely szerint az adatbázis nem az elkövetési idő, hanem a statisztikában való rögzítés időpontja szerint tartalmazza a bűncselekményeket – nyilvánvalóan nem a helyi rendőrkapitány sajátja, hanem az országos gyakorlat.
Tehát Gali Sándor ezredesnek az ENyÜBS alapján készített beszámolójában az áll, hogy kiemelten kezelt bűncselekményből Hajdúszoboszlón 69-ben zártak le eljárást az egy évvel korábbi 73 után, ez pedig tizenkét év legkedvezőbb adata (az összes bűneset 38 százalékáról van szó).
- Súlyos testi sértésből feleannyi eljárás zajlott, mint 2020-ban (10 helyett 5).
- Garázdaság: 4 (2020: 8).
- Lopás: 54 (2020: 43).
- Autólopás: 2 (2020: -).
- Lakásbetörések: 5 (2020: 6).
- Rongálás: 1 (2020: 5).
- Jármű önkényes elvétele: 1 (2020: 1).
- Kiskorú veszélyeztetése, rablás, gépkocsi-feltörés, orgazdaság, kábítószerrel kapcslatos bűncselekmények: egyik évben sem volt befejezett nyomozás.
- Tulajdon elleni szabálysértés: 38 (2020: 52).
A kapitány kitér rá, a tavalyi garázdaságok és testi sértések helyiekhez kötődtek, s általában ital hatására alakult ki családi, lakóhelyi konfliktus; olyan szórakozóhely, közterület nem volt, ahol jelentősebb számban történtek volna ilyen esetek. Arra is kitért, hogy a nyári idegenforgalmi szezonhoz kapcsolódó lopások, lakásbetörések és besurranások száma alacsony maradt, sorozatjellegű bűncselekményekre nem volt példa. Ugyanez igaz a zártkerti területekre is.
Az unokázós csalásról ebben a cikkünkben írtunk bővebben, a 2020-ban indult nyomozás eredményeként az ügyészség 4 gyanúsítottal szemben 22 rendbeli, bűnszervezet tagjaként elkövetett csalás és annak kísérlete miatt emelt vádat.
Ami a Hungarospa volt pénzügyi ügyintéző illeti, ellen már a nem jogerős ítélet is megszületett.
A Hajdúszoboszlón elkövetett bűnesetek nyomozáseredményességi mutatója mintegy 88 százalékos volt, ez szintén a második legjobb érték 2010 óta.
Randalírozó motorosok, hajléktalanok
Egyszerűbb a képlet a közlekedési balesetek vonatkozásában: tavaly 34 személyi sérüléssel járó (46 sérült) baleset történt a fürdővárosban a tavalyelőtti 23 után (ne feledjük a koronavírus-járvány miatti szigorú lezárásokat).
A balesetek megoszlása 2021-ben:
- 3 halálos baleset – 4 elhunyt;
- 3 súlyos sérüléses baleset – 5 súlyos sérült;
- 28 könnyű sérüléses baleset – 37 könnyű sérült;
- 1 ittas balesetokozó.
A szoboszlói képviselő-testület március 24-én elfogadták a beszámolót, és Czeglédi Gyula facebookos bejegyzése szerint elismerésüket fejezték ki a rendőrség hajdúszoboszlói munkájával kapcsolatban. – Megfogalmaztuk a legfontosabb 2022-es feladatokat is az önkormányzat szemszögéből. Ezek a közlekedési kultúra fejlesztése, a sebességkorlátok betartatása, a motoros randalírozók féken tartása, az illegális szemetelés elleni portyák megszervezése a külterületen, valamint a hajléktalanok távoltartása a kiemelt turisztikai időszakban – közölte a polgármester.
RaL






























