Középiskolás lányokból faragnák a jövő mérnökeit
Már lehet jelentkezni az Agóra Tudományos Élményközpont és az NI közös pályaorientációs programjára. A kimondottan középiskolás lányoknak szóló WATCH programban a résztvevők bepillantást nyerhetnek a mérnöki tudományterületekbe, és bekapcsolódhatnak egy igazi, 21. századi projekt megvalósításában. Az egyedülálló program foglalkozásain a lányok megismerkedhetnek például az okoseszközök világával, a 3D modellezéssel és nyomtatással, de megalapozhatják elektortechnikai tudásukat is. Az Agóra munkatársai ezekben a napokban mutatják be a programot Debrecen középiskoláiban a 10. osztályos lányoknak.
A 2021-ben indult kezdeményezés célja, hogy a valós életből vett mérnöki feladatok megoldásán keresztül, élményszerűen tegye vonzóvá a fiatalok számára a STEM területeket, miközben a résztvevők megtapasztalhatják a csapatmunka előnyeit és örömét is. A szervezők szeretnék, ha olyan lányok is lehetséges karrierútnak tekintenék a mérnöki pályát, akik eddig azt gondolták, ez a lehetőség nem alternatíva számukra. A programhoz csatlakozó lányok nemcsak a mérnöki tudományterületek és a programozás rejtelmeibe pillanthatnak be, de találkozhatnak sikeres mérnöknőkkel, első kézből ismerhetik meg a természettudományos szakmákban rejlő lehetőségeket, a mérnöki pálya szépségeit és felfedezhetik a saját erősségeiket is.
A WATCH programban az elmúlt három tanévben több mint 150 középiskolás lány vett részt.
Az alapképzés során a diákok megszerezhetik azt a jövőtálló elméleti és gyakorlati tudást, amely később a projektmunkák elkészítéséhez szükséges, a WATCH foglalkozásain pedig betekinthetnek például az okoseszközök világába, de megalapozhatják elektortechnikai tudásukat is. A 3D modellezés lehetőséget nyújt arra, hogy a középiskolás fiatalok igazán különleges dolgokat tervezzenek, és kreativitásukat használva valósítsák meg ötleteiket. A szakköri alkalmak során elsajátíthatják a lányok egy háromdimenziós grafikai szerkesztőprogram használatát, amelynek segítségével egyedi tárgyakat alkothatnak.
A résztvevők minden év júniusában egy záróesemény keretében mutatják be a pályaorientációs programban megvalósított interaktív eszközöket, de júliusban a Campus Fesztiválon, ősszel pedig a Kutatók Éjszakáján és a Tudományvásáron is láthatják a projekteket az érdeklődők. Az előző években többek között okostükör, lézerspirográf, automata állatetető, minirobot, időjárás-állomás, robotkéz, LED-kocka és reflexteszt került ki a WATCH műhelyéből. Az Agóra Interaktív terében néhány WATCH-os projekt már állandó helyet kapott, ilyen például a Lézerhárfa, a Szervomotoros óra, a Plazmatányér, a Sand Art Table és a Forgó lótusz is.
A kimondottan lányoknak szóló, egyedülálló WATCH programot stratégiai partnerként az NI (now part of Emerson Test & Measurement Business) támogatja.
A jövő év januárjában induló programra az Agóra weboldalán keresztül lehet regisztrálni december 12-ig. A programot elsősorban 10. osztályos lányok számára ajánlják.
Bővebb információk az Agóra weboldalán olvashatóak.