Körösparti Péter a hóna alá kapja a Horthy-képet

Az atlatszooktatas.cink.hu publicistája nem tartja szerencsésnek, hogy "a magyar történelem egy máig vitatott személyiségének portréja tekint rá, ha a DEHÖK irodájába lép". Körösparti elnök úr személyes kötődését, vagy szimpátiáját jelentheti? - elmélkedett a szerző, a Cívishír pedig helyette továbbította a kérdést a Debreceni Egyetem hallgatói önkormányzat első emberének, akit a napokban a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) is elnökévé választott.
Íme, Körösparti Péter terjedelmes válasza!
Úgy gondolom, hogy Horthy Miklós személyéhez és az ő nevével fémjelzett korszakhoz való viszonyom teljes mértékben magánügynek minősül még akkor is, ha az irodám falán kinn van a portréja. Nem a fogadótérben van, ahol a hallgatói ügyintézés zajlik, hanem abban a helyiségben, ahol az én íróasztalom van. Soha egyetlen hivatalos vagy nem hivatalos eseményem meg nem említettem a kormányzó nevét sem negatív, sem pozitív kontextusban. Hangsúlyozottan úgy vélem, az, hogy kinek a portréját teszem ki az irodám falára rám tartozik. Nekem nem tisztem megítélni sem személyét, sem a korszakot, bízzuk ezt azokra a történészekre, akik gyakorolják hivatásukat és kutatják a korszakot. Tudtommal nincs háborús bűnösként regisztrálva, nem egy helyen van ma Magyarországon szobra, nem bűncselekmény, hogy kinn van az irodám falán. Őszintén szólva ezután sem tervezem levenni.
Akkor most pedig a miért van kinn kérdés története. Horthy Miklós kormányzó egyrészt jelen volt egyetemünk főépületének alapkő letételénél, másrészt jelen volt, amikor gróf Tisza István egykori miniszterelnök mellszobrát avatták az egyetem első épülete előtti téren, ahol most egy másik szobor kompozíció van elhelyezve. Erről a szoboravatásról van egy fényképfelvétel, amelyen látszik az épületen lévő felirat, ami ma az hogy, "Debreceni Orvostudományi Egyetem", akkoriban viszont az volt, hogy Tudományegyetemi klinikák, utalva ezzel arra, hogy a II. világháború előtt az orvostudományi képzés is a Tisza István Magyar Királyi Tudományegyetem része volt. Nos, ez a kép volt eredetileg a falon, mert számomra ez az integrált egyetem egyik jelképének számít, emlékeztetve a gyökerekre, hogy a volt DOTE és KLTE egykoron egy intézmény volt és szerencsére ma ismét egy.
Ezt a képet látva egy kedves barátom egyszer ajándékba hozta nekem a kormányzót ábrázoló portrét, melyet kiraktam az előző kép helyére, azt pedig áthelyeztem az íróasztalom mögötti falra. Tehát, igen a felvételen ugyan nem látszik, de valójában kettő kép van az irodában a kormányzóról, egy portré és egy A/4es méretű, szintén bekeretezett fotó, melyen gondolom súlyosbító körülményként még Tisza István szobra is látható. Sőt bevallom az asztalomon van egy kis Napóleon szobrocska, mellette egy kis szabadság szobrocska, és mindez egy a Brüsszelben található atomium nevet viselő alkotás közvetlen szomszédságában. Jelzem minden relikviát ajándékba kaptam. Bizony, így élem napjaimat, mikor bemegyek az irodámba, hogy ez a két kép a falon, a többi relikvia pedig az asztalomon van és őszintén szólva eddig senkit nem zavart és senki nem érezte magát sértve emiatt. Ahogyan én sem, amikor olyan helyen jártam, ahol más korszakból származó jelenleg szintén az ellentmondásosan megítélt történelmi személyiségek sorába illő volt politikusról van kép a falon.
Furcsállom, hogy ez ennyire fontos téma, de végső szóként annyit tudok mondani, egyetemtörténeti indíttatásból, magán céllal van kinn a falon és leköszönésem alkalmával, amit bizonyára legalább annyian várnak, mint akik elismerik a munkámat, a hónom alá kapom majd a képeket és hazaviszem, mivel ajándékba kaptam és nem leltári tárgy. Talán annyit még, ahogyan eddig, úgy ezután sem fogok a korszakot illetően semmilyen minőségemben megszólalni, mert nem az én dolgom ezt megtenni, nekem ez nem feladatom.
Körösparti Péter


















