Koronavírus: a Debrecenben kezelt esetek nem súlyosak
– A légúti fertőzések tekintetében jellemző, hogy a 2023-2024-es szezon a korábbi évekhez képest tovább tartott. A kórokozók közül az InfluenzaA vírus okozta fertőzések száma emelkedett meg nagyobb mértékben, ez súlyos, gyakran elhúzódó megbetegedéseket okozott. A jelenlegi állapotra jellemző, hogy influenza és RSV vírus három hete nem fordult elő, de
a SARS-CoV-2 esetében enyhe emelkedést tapasztalunk.
Az előrejelzések azt mutatják, hogy ez a tendencia folytatódik, mint ahogy az enterális fertőzésekből is több várható a következő hetekben – válaszolta a Cívishír kérdésére a Debreceni Egyetem Klinikai Központja, ahol a klinika, a Kenézy campus és a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház immár a nyárra jellemző fertőzések konkrét esetszámai iránt érdeklődtünk.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központjában összesen hét fő igazolt SARS-CoV 2 fertőzött felnőtt és gyermek beteget ápoltak június 1-től. Mindannyian enyhe, nem súlyos fertőzöttek voltak. Jellemzően egyes betegeknél a típusos légúti mellett enterális tünetek is jelentkeztek. A szezonalitásnak megfelelően minden korosztályban emelkedett az enteriális fertőzések száma a Debreceni Egyetem Klinikai Központ valamennyi campusán. Az elmúlt egy hónapban közel 200 főnél igazolódott az emésztőrendszert érintő, bejelentendő fertőzés. Ezek hátterében a vizsgálatok szerint döntően baktériumok (Salmonella, Campylobacter, E. coli) álltak.
Súlyos akut légúti infekció diagnózisnak megfelelő beteg 197 volt a három campuson az elmúlt közel két hónapban, közülük hét személy állapota volt intenzív osztályos ellátást igénylő. Kórokozók közül az Adenovírus, Rhinovírus, Parainfluenzavírus volt a leggyakoribb. Az adatok egyébként nem mutatnak lényeges eltérést a korábbi évhez képest.
– CH –