Kormánybiztos Debrecenben: hazánk a zöldgazdaság egyik „éllovasa”
Magyarország egy olyan gazdasági területen képes az „éllovasok” közé tartozni, amely családok százezreinek ad közvetlenül munkát, és amely területen gyerekeink, unokáink is biztos megélhetéshez juthatnak – mondta György László azon az április 2-i sajtótájékoztatón, amelyet Debrecenben tartottak.
A gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért felelős kormánybiztos kiemelte: hazánk annak a zöldgazdaságnak az egyik vezető országa, amelynek mérete globálisan 2020-ban 1300 milliárd dollár volt, ami hat és félszerese a magyar GDP-nek. Ez a piac 2050-ig a nyolcszorosára nő – érzékeltette az ágazatban rejlő lehetőségeket, emlékeztetve, hogy Magyarország 2020-ban hirdette meg a klíma- és természetvédelmi akciótervet, amelyben azt a célt tűzték ki célul, hogy 2030-ra a villamos energiát hazánk széndioxidkibocsátás-mentesen, fenntartható módon, zöld energiával állítja elő.
Hangsúlyozta: itthon már 2024-re sikerült létrehozni a 2023-ra tervezett naperőművi kapacitásokat. A kormánybiztos rámutatott: a zöldenergia tárolásában (akkumulátorok - a szerk.) Magyarország 2030-ra a világon a negyedik legnagyobb kapacitással rendelkezik majd, az Amerikai Egyesült Államok, Kína és Németország mögött. György László felhívta a figyelmet az online formában kitölthető zöldenergetikai konzultációra, amelyet április 15-ig lehet kitölteni, és amelyben 13 kérdésben várják a lakosság véleményét.
Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere kiemelte: a város versenyképessége és fenntarthatósága szempontjából meghatározó, hogy miként viszonyulnak a világban jelenleg is zajló zöld átállás folyamatához. Debrecenben a gazdaságfejlesztés kéz a kézben jár a környezetvédelemmel – fogalmazott, megjegyezve, hogy februárban fogadta el a közgyűlés a város zöld kódexét, ami Debrecen környezetvédelmi programja is egyben. Emlékeztetett: ebben a kódexben 50 intézkedés található, közötte tíz olyan, amelyik közvetlenül kapcsolatos a zöld energia tárolásával, előállításával.
Balázs Ákos elmondta: 30 megawatt kapacitású napelemparkok létesülnek a városban, a többi között ezek látják majd el zöld energiával az autóbuszokat, villamosokat. A fenntarthatóság felé tett fontos lépésként említette a közvilágítási lámpák cseréjét is, amely program idén is folytatódik majd, így ezzel is energiát tudnak megtakarítani, akárcsak az önkormányzati intézmények megújuló energiával való ellátásával. Hozzátette: Debrecen volt az országban az első település, ahol a városüzemeltetésben is megjelent a zöld energia, utalva arra, hogy elektromos kukásautók is rlszt vesznek a hulladék begyűjtésében. Az alpolgármester arra buzdította a debrecenieket, hogy minél többen mondják el a véleményüket a kormány által indított zöldenergetikai konzultáción.