Kétmillió fényévre lévő galaxist fotózott a nagyhegyesi csillagász

A Vega Csillagászati Egyesület hajdúsági területi klubjának tagja, Buczi Zoltán asztrofotós szeptember 14-16. között 16 órányi expozíciós idő alatt gyűjtötte a fotonokat az M31-ről készült fényképéhez. A felvétel Nagyhegyesen készült - közölte Balogh Zoltán, a Vega Csillagászati Egyesület Hajdúsági Területi Klub titkára.
Az Androméda-galaxis (M31) az egyik legtávolabbi objektum, ami még szabad szemmel is észlelhető (megfelelően sötét helyről): 2.25 millió fényév távolságra helyezkedik el tőlünk. Azaz a fény ennyit utazott fénysebességgel az űrön keresztül, míg ideért az Androméda látszó képe hozzánk! A Charles Messier katalógusa szerinti 31-es számot viselő spirálgalaxis igazi égi kincsesláda. Sb típusú spirál, közepesen nyitott karokkal rendelkezik. Mivel azonban ferde nézőpontból látjuk, a karok nem vehetőek ki olyan egyértelműen, mint más galaxisok esetében. A kép a galaxis teljes kiterjedését átfogja. A fénylő galaxismag körül a porfelők látványos örvénylésén kívül a sugárzó hidrogén területek vörösei is látványosan észlelhetőek a teljes látómezőben. A feltételezések szerint az M31 központját egy 30 millió naptömegű fekete lyuk alkotja.
Az M31 mellett lévő fényes objektum az M32 katalógusjelű törpegalaxis, mely mindössze kb. 20 ezer fényévre található az Androméda-galaxistól.





