Katasztrófaorvoslás: beleerősít a Debreceni Egyetem, Gáza is szóba került

Katasztrófaorvosi és Karitatív Koordinációs Központ elnevezéssel új szervezeti egységet hozott létre a Debreceni Egyetem; vezetőjét, Késmárky Andrást október 27-én mutatták be a sajtónak, és a jövőbeni tevékenységekről is beszéltek.
Az eseményen Szilvássy Zoltán rektor hangsúlyozta, a Késmárky vezetésével közel két évtizede működő Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsoportot (DEKOM) különféle katasztrófahelyzetekben nyújtott segítsége által többfelé ismerik már a világban. És ugyan a csapat eddig is a felsőoktatási intézmény „kisugárzásában működött”, a mostani együttműködéssel mindkét fél lehetőségei jelentősen bővülnek. Az új felállást a kölcsönös előnyök diktálják, hiszen a mentő- és karitatív tevékenység sokrétű felkészültséget, speciális képzettségekkel bíró orvosokat és személyzetet kíván, nem beszélve a működés egyéb feltételeinek hosszútávú biztosításáról. Az egyetem számára a lépés a sajátos karitatív kultúra erősítése miatt különösen fontos – összegezhető a rektori nyilatkozat.
Késmárky András (képünkön) arról beszélt, hogy világszerte gyűjtött tapasztalatai alapján egyértelmű létjogosultsága van egy-egy ilyen orvoscsoportnak. – A Debreceni Egyetemtől eddig rengeteg segítséget kaptunk, ezt szerettük volna magasabb szintre emelni. A külpolitikai helyzet mutatja, szükség is lesz a tevékenységünkre, de ehhez már olyan profi háttér kell, hogy példaként a világszínvonalú humánerőforrás-bázist említsem, amelyet az egyetem képes biztosítani.
Elhangzott: az izraeli-palesztin konfliktus kapcsán Késmárky „bizonyos információkat nem oszthat meg a sajtóval”, de tettek előkészületet a kinn rekedt magyarok hazahozatalában való részvételre. Amennyiben a határok nyitásával lehetővé válnak a karitatív programok, így a felek humanitárius útvonalat biztosítanak, akkor – tette hozzá – szeretnének szerepet vállalni ilyen jellegű feladatokban.
Az orosz-ukrán háborúra kitérve közölte: a DEKOM többször vitt adományt kárpátaljai magyarok, gyógyászati segédeszközöket, tisztítószereket ottani kórházak számára. Amennyiben lesz rá igény, újabb ilyen szállítmányokat szerveznek a térségbe.
Kérdésre válaszolva Késmárky András elmondta: Európában nem tud hasonló jellegű kezdeményezésről, amely egyébként roppant sok engedélyt követel a sürgősségi beavatkozásoktól az élelmiszergyűjtésen át annak tárolásáig. A központ létrehozásával vállalják a tevékenységben szerepet vállalni tudó profi szakemberek összefogását, képzését. Összességében nagyságrendekkel javíthatják a katasztrófaorvoslás színvonalát és lehetőségeit.
– Eddig kis létszámú, kis költségvetésű csoporttal mentettünk Pakisztántól Haitiig, ez léphet szintet a Debreceni Egyetem szervezetén belül létrehozott központ nyújtotta lehetőségekkel. Az elmúlt években a DEKOM-nak már szerződéses kapcsolata volt a Külgazdasági és Külügyminisztériummal, a bejrúti mentésünket már a tárca delegáltjaként valósítottuk meg. Tehát Libanonban már Magyarországot is képviseltük – magyarázta a sürgősségi szakorvosi, belgyógyászi, háziorvosi és gyermekgyógyászi szakképzetséggel is rendelkező Késmárky András.
Bács Zoltán kancellár és Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának elnöke aláhúzták: az intézmény számos karitatív tevékenysége a jövőben az új szervezetnél összpontosul, így a hatékonyabb működés érdekében a kapcsolatot is ők tartják majd az ilyen szervezetekkel, alapítványokkal, más partnerekkel. A központ számíthat a hatalmas egyetemi tudásbázisra, a nemzetközileg elismert oktatási és betegellátási potenciáljára.






























