Jobbik: nevezhetik imaháznak is, a pláza attól még pláza marad

Kőszeghy Csanád Ábel, a debreceni Jobbik frakciójának frakcióvezető-helyettese Varanyi Sándor képviselővel közösen reagált a KESO Kft.-t képviselő Kelemen György által elmondottakra. A jobbikosok megerősítették: valóban nem keresték meg Kelemen Györgyöt (illetve senki mást sem) a kivitelezőtől, elegendő dokumentum állt rendelkezésükre így is. Szerintük a Péterfia és Hunyadi utcák sarkára tervezett épület a látványtervek alapján egyértelműen pláza, ők pedig nem akarnak újabb betontömböt a debreceni belvárosba. Azzal az állítással pedig, hogy ezzel a debreceni kisvállalkozók járnának jól, hiszen üzletük bérlése helyett tulajdonosok lehetnének, szintén nem értenek egyet. Nem látnak garanciát arra, hogy csak helyiek vásárolnának az üzletekből (ha jön egy budapesti vállalkozó, neki nem is adják el? – tették fel a kérdést). Illetve úgy látják, a Cívis Ház kapna ezzel konkurenciát. Emlékeztettek arra, hogy egyrészt a belvárosi üzletek is konganak az ürességtől, másrészt a városnak épp azért lett a tervezettnél kevesebb bevétele, mert vevő híján nem tudott ingatlanokat értékesíteni.
Nem kell konkurencia a Cívis Háznak!
Nem értik Kelemen György azon állítását sem, hogy a helyi tervtanácsnak véleményezési joga van, hatósági vonzat nélkül: szerintük a tervtanács jóváhagyása nélkül senki sem kap építési engedélyt a városban. A Jobbikot egyébként egyáltalán nem érdekli az, hogy a kft.-nek eddig mennyibe került ez a projekt. Őket csak az érdekli, hogy a Cívis Háznak ne legyen konkurenciája. Ugyanakkor Kováts Ákost, városunk főépítészét is megszólították: úgy látják, hogy a Cívis Házban betöltött funkciója és a főépítészi tisztsége itt ellenérdekelt. Engedélyt ad egy olyan épületre, amely konkurenciát jelent a város üzleteinek kiadásában, miközben védenie kellene a helyi vállalkozásokat. A főépítész eddig még a Jobbik egyik megkeresésére sem reagált, ezért nyílt levelet intéztek hozzá.
A MODEM-et emlegették
A belváros fejlesztésére már így is nem kevés pénzt költött a város forintjaiból – tették hozzá a képviselők. A tervtanács működésével egyébként is több gondot is feltételeznek (ezek csak vélelmek, mert a képviselők nem jutottak hozzá a szerintük őket megillető dokumentumokhoz). Többek között úgy gondolják, hogy több mint aggályos az a tény, hogy a MODEM átalakításánál az elbíráló bizottságban foglalt helyet Kováts Ákos, miközben testvére, András készítette a terveket. (Hasonlóan a Péterfia utcai épülethez). A 252/2006-os kormányrendeletre hivatkozva a képviselők szerint sem negatív, sem pozitív véleményt nem formálhatott volna, az összeférhetetlenség miatt.
Nem rombolt; mentett
A kérdésre, hogy ha ne legyen pláza, akkor mi legyen ott (hiszen vitathatatlan: a terület lerobbant, elhanyagolt), azt a választ kaptuk, a hagyományos cívis építészet elemeit felhasználva legyen ott üzletsor, lakás, bármi, de ne egy újabb betontömb. Úgy gondolják a képviselők, hogy a saját hanyagságból akar előnyt kovácsolni a kft. Kelemen György célzott arra is, hogy az egyik Jobbik-képviselő családtagja anno tevékenyen részt vett a Péterfia utcai homlokzatok lerombolásában. Kőszeghy Csanád Ábel elmondta: az ő édesapja valóban dolgozott a homlokzatokon, de nem a 70-es, hanem a 80-as években, és nem rombolt, hanem mentett. Ezért 1999-ben Por Urbe-díjat is kapott, majd 2002-ben Podmaniczky-díjat.


















