Iskolakezdési halasztás: 1100 kérelmet elutasítottak

Idén 23 030 gyerek esetében engedélyezte az iskolakezdés halasztását az Oktatási Hivatal – tudta meg a Népszava. A lap szerint iskolahalasztás ügyében 2025-ben összesen 24 124 kérelmet nyújtottak be az augusztus 31-ig hatodik életévüket betöltő, azaz a következő tanévtől iskolaköteles gyerekek szülei. Közel 1100 kérelmet tehát elutasítottak, az indoklás szerint azért, mert “az eljárás során bizonyítást nyert, hogy a gyermek elérte az iskolába lépéshez szükséges fejlettségi szintet”.
A kormány 2020-ban rendelkezett arról, hogy változtatnak az iskolakezdés halasztásának szabályain. Míg korábban az óvodapedagógusok és a szülők dönthettek arról, hogy jobb lenne-e az iskolaérett gyerek számára, ha még egy évet óvodában maradna, addig az új rendszer szerint a tankötelezettség halasztásáról az Oktatási Hivatal dönt pedagógiai szakszolgálatok bevonásával. A szülőknek ehhez egy kérvényt kell leadni és ahhoz csatolni minden olyan dokumentumot, ami alátámasztja, hogy a kisgyermek még nem érett meg arra, hogy első osztályba menjen. Amennyiben a dokumentumok alapján az OH nem tud döntést hozni, a gyereket szakszolgálati vizsgálatra küldik. Ilyen vizsgálatra idén 15 916 esetben került sor.
A változtatásra a kabinet szerint azért volt szükség, mert előtte "sokan visszaéltek a rendszerrel és indokolatlanul tartották vissza a gyerekeket az iskolától."
A szigorítás következtében azonban évről évre több ezer olyan gyerek kerül be idejekorán az iskolapadba, akik még – a szakszolgálati vizsgálatok ellenére – valóban nem elég érettek az iskolára. Ezt bizonyítja, hogy évről évre az általános iskolások között a legmagasabb az évismétlők aránya.
2022-ben ez 4,6 százalék, 2023-ban 5,2 százalék, 2024-ben 4,5 százalék volt. Ez mintegy 4300 gyereket jelent.





























