Irány Beregszász, ahol minden hamisítvány jó és olcsó!

Újra virágzik a benzinturizmus Ukrajnában nagyrészt azért, mert idehaza új történelmi csúcsot értek el az üzemanyagárak. A Cívishír által megkérdezett debreceni „benzinturisták” elmondták, hogy az intézményesült ukrán korrupció mintegy ezer forint költséget jelent egy oda-vissza út alkalmával, ezt 200-300 forintjával szedik össze a határőrök. Egy liter üzemanyag 160 forinttal olcsóbb.
Debrecenből igazán úgy éri meg a közeli Kárpátaljára átrándulni, ha az ember még a beregszászi piacot is útba ejti. Ott ugyanis fél áron lehet hozzájutni a márkás ruházatokhoz, melyek eredetiségét nem érdemes firtatni, a lényeg, hogy jó minőségűek, és a kínálat parádés, a Diesel farmertől az Adidas papucsig minden megtalálható. Menő „svájci” órákat például az eredeti ár töredékéért meg lehet vásárolni. Egy konkrét összehasonlítás: a jó minőségű Nemiroff vodkát Debrecenben 5000 forintért árulják a bevásárló központokban, addig a beregszászi piacon 1200-ért beszerezhető, és az kivételesen nem hamis. Negyed áron adják például a parfümöket, hogy további tippet adjunk, mi kerüljön szenteste a fa alá.
Ha már tele a tank és a csomagtartó, akkor a maradék grivnyát érdemes vendéglőben hagyni. Beregszászon van belőle sok, szép és elegáns, a debreceni árakhoz képest aprópénzért kínálják azt, mi szem-szájnak ingere. Az ukrán sör minőségében vetekszik a magyarral, árban azonban mesze elmarad tőle, naná, hogy van keletje a magyar benzinturisták körében.
Ha tele a has is, akkor érdemes kulturális programot is beiktatni, hogy némi szellemi haszonnal is járjon a kirándulás, ne csak anyagival. A történelmi Magyarország Bereg vármegyéjében egyébként is rengeteg a látnivaló, de csak Beregszásznál maradva is kellemes időtöltésben lehet részünk. Kötelező látnivalók az első benzinturizmus alkalmával: az 1418-ban épül római katolikus templom, az 1715-ben épült református templom, a Bethlen-Rákóczi kastély, az egykori Királyi Törvényszék, ma a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola főépülete és az egykori Grand Royal Hotel, ma a főiskola Kölcsey Ferenc Szakkollégiuma. Beregszászon egyébként minden nagy magyar emlékére avattak már szobrot.
Beregszász még mindig többségében magyar lakta település, tehát nyelvproblémák nem szólnak közbe. Az egyetlen kellemetlenség a határon éri a magyart, de nem kell megijedni, az ukrán határőr nem szörnyeteg, csak a velejéig korrupt. Nagyjából megsaccolja, hogy mennyi „szajré” van az autóban, és mond egy „vámköltséget”. Nem csillagászati összegekről van szó, hanem 200-300 forintokról, és ötszázasból visszaad.
Boros Ferenccel, a DVSC utánpótláscsapatának a kézilabdaedzőjével történt meg nemrég, hogy 300 forint „vámot” kértek tőle, miután túlzsúfoltnak tűnt a Suzukija. Odaadott a határőrnek két kétszázast, és megköszönte, a százast „borravalónak” szánta. Az ukrán azonban nem hagyta annyiban a dolgot, visszaadta a százast, majd búcsúzóul teljes komolysággal megjegyezte: „Fő a tisztesség, uram!
BeA


















