Ipari terület létesítését tervezik Furtán
– Krucsó Antal polgármester elődöm nagyon korrekt módon adta át a település vezetését. Lezárt minden folyamatban lévő ügyet, pénzügyi szempontból is stabilan áll Furta, nincs kintlévőség, nincs hitel. Jó kondíciókkal, tiszta lappal, kifizetett számlákkal kezdhetett az új faluvezetés. Egyetlen folyamatban lévő beruházás van, ez a belvízelvezető árkok rendbetétele, itt a műszaki átadás már megtörtént, a pénzügyi elszámolás van háta – összegezte az önkormányzati átadás-átvétel tapasztalatait Gácsi József, Furta új polgármestere, majd a tervezett beruházásokra tért rá.
Felvetésére, amelyet a képviselő-testület támogatott, energetikai korszerűsítések valósulnak meg.
El kell végezni a közvilágítás előző években elmaradt korszerűsítését. Mivel erre nincs pályázati támogatás, más konstrukcióban kell gondolkodni, például abban, hogy az önkormányzat egy céggel együttműködve találja meg a finanszírozási lehetőséget. Ezt a folyamatot már az előző polgármester elindította. A jelenlegi lámpákat kisfogyasztású, nagy fényerejű LED-es izzókra cserélik. Az így megtakarított pénzt pedig más beruházásokra fordíthatják. Annak, hogy Furtán eddig a közvilágítás korszerűsítése nem történt meg, van előnye is: rögtön a legkorszerűbbet alkalmazhatják. A furtai önkormányzat ugyancsak előtte van még a közintézmények épületei energetikai korszerűsítésének. Ebben nyílászárókat cserélnek, hőszigetelést végeznek, alternatív fűtési rendszert alakítanak ki. Ezek csökkentik a közüzemi költségeket. A beruházás lehetőségéről már tárgyaltak a vármegyei fejlesztési ügynökséggel, a projekt része lehet az Európai Unió széndioxid-kibocsátást csökkentő metódusának. Persze kisebb fejlesztések is napirenden vannak, például a bölcsőde udvarán a homokozó kialakítása, erre pozitívan reagáltak a furtai emberek a közmeghallgatáson. Akár társadalmi munkában is elvégeznék azt, mint ahogy a többi kisberuházást is. Így nem várnak a pályázati támogatásra, saját erőből oldanák meg azokat.
Ha mégis jönne…
– Debrecen gazdasági fejlődése akár Furtáig is kihathat. A nagy gyárak buszjáratokat terveznek. Viszont arról nem mondtunk le, hogy helyben hozzunk létre egy ipari körzetet. Nincs olyan közművesített, a rendezési tervben ipari területté minősített helyünk, ahová letelepedhetnének a cégek. Lépni szeretnénk, hogy Furta határában legyen olyan terület, amely egy esetlegesen idejövő befektetőnek potenciált jelent – beszélt a következő évek munkahelyteremtő beruházásáról Gácsi József polgármester. – Az is reális lehet, hogy a térségben már működő üzemek profilt váltva lesznek a debreceni nagy cégek beszállítói, amit pedig korábban gyártottak, annak előállítása kerül távolabbi településekre, például Furtára. Nagy befektetői potenciál eddig nem érkezett ide, a jövőben sem igen várható. Ettől függetlenül kell az ipari terület. A település határában, önkormányzati területen, a 47-es főút és nagyfeszültségű vezetékek közelében, a falutól északra szeretnénk kialakítani – érvelt a faluvezető.
Gácsi József Furta számára azonban felvázolt egy másik fejlődési pályát is, ami a közlekedés további fejlesztésével van összefüggésben. Bízik a 47-es főút 2x2 sávossá fejlesztésében. Elkészül a Berettyóújfalut nyugatról elkerülő szakasz, ez az M35-össel összekötné a 47-es utat, így 30-40 percnyi autóútra lenne Debrecen. Így az emberek gyorsan és biztonságosan eljuthatnának a munkahelyükre, miközben a gyermekeik, anyagi javaik biztonsága miatt nem kell aggódniuk, hiszen Furta egy biztonságos, rendezett, tiszta település.
Méhészet és hímzés
A furtaiak napjainkban leginkább a mezőgazdaságban dolgoznak, többen eljárnak más munkahelyekre, és az önkormányzatnak is van néhány alkalmazottja. A közmunkaprogram átalakulóban van, az abban dolgozók létszámát nem lehet emelni. Gácsi József úgy látja, hogy a közmunkás létből kikerüléshez a fizetés minimum duplájára emelkedése már önmagában is óriási motiváció. Furtán is van azonban egy olyan réteg, amelynek tagjai leginkább élethelyzetük sajátosságai miatt nem tudják vállalni azt, hogy főállásban dolgozzanak. A faluban ők a közfoglalkoztatottak, szám szerint 29-en. Többségük a mezőgazdasági programban dolgozik, a termékeik pedig a helyi konyhába kerülnek, ahol a szomszédos települések intézményei számára is főznek. A mezőgazdasági program egyik helyi specialitását, a méhészetet a következő évben is folytatják, a méz iránti kereslet stabil. Az értékteremtő közfoglalkoztatás egyedi tevékenysége az országos hírű furtai hímzés továbbvitele. Jövőre a közmunka szociális programjában járdát is szeretnének építeni.
CH