Ingyenes fejlesztőprogram debreceni gyerekeknek

Az UNICEF-fel való együttműködés keretében zajló fejlesztő program (TSMT – tervezett szenzomotoros tréning) indul Debrecenben - derült ki azon a december 19-i tájékoztatón, amelyet Széles Diána, Debrecen alpolgármester, Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója, valamint Tele-Héri Brigitta gyermekrehabilitációs szakgyógytornász, TSMT-terapeuta, a program vezetője tartott Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetben (Daefi).
Az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája és Debrecen önkormányzata a debreceni menekültellátás, valamint a helyi rászoruló közösségek támogatása érdekében 2022. december 5-én kötött támogatási szerződést.
Széles Diána elmondta, az UNICEF-fel való együttműködés keretében nemcsak a Kárpátaljáról menekülőknek nyújt a város egészségügyi, illetve egészségfejlesztési támogatást, hanem a debrecenieknek is.
Így most TSMT-terápiás lehetőség indult azoknak a debreceni állandó lakóhellyel rendelkező gyerekeknek, akik fejlesztésre szorulnak. A kicsiket hazánkban a védőnők hat éves korukig egyébként is szűrik ebből a szempontból, a javasolt fejlesztési programokat, tornákat, a szükséges eszközöket viszont a szülők térítés ellenében tudják igénybe venni. Az UNICEF támogatásával most ennek a programnak a keretében mindez a 2 hónapos és 8 éves kor közötti gyermek számára – védőnői javaslat alapján – ingyenessé válhat.
Az alpolgármester hangsúlyozta: ma már népbetegséggé vált, hogy a gyerekek keveset mozognak, és ez például mozgáskoordinációs-, beszéd-, viselkedési és beilleszkedési zavarokat okozhat. A TSMT-terápia ezeken a problémákon hivatott segíteni.
A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) közösségi oldalán (https://www.facebook.com/daefi02) december 8-tól hirdeti a lehetőséget, amelyre máris szép számmal jelentkeztek az érintett szülők. A megadott e-mail címen (daefi.efi.iroda@med.unideb.hu) – vagy a lakóhely szerint illetékes védőnőknél – 2023. január 15-ig fogadják a jelentkezéseket, kizárólag debreceni állandó lakcímmel rendelkező szülőktől.
A jelentkezést egy védőnői felmérés követi, s a gyermekek a védőnői vélemény, illetve javaslat alapján kerülhetnek be az ingyenes programba, melynek keretében a szülők is képzést kapnak annak érdekében, hogy a szükséges gyakorlatokat otthon is végezni tudják gyermekeikkel. A program – rászorultság esetén – az otthoni tornához szükséges eszközöket is biztosítja.
Tele-Héri Brigitta gyermekrehabilitációs szakgyógytornász, TSMT-terapeuta, a program vezetője megerősítette, hogy az idegrendszeri éretlenség ma már népbetegség. A tünetek elég széles spektrumon jelentkezhetnek, érinthetik az okosságbeli funkciókat, mozgászavart okozhatnak, pszichés, szociális zavarokat generálhatnak. Ezért érdemes megfelelő módon célzott, egyéni vizsgálatokat és célzott egyéni terápiákat biztosítani a gyerekeknek, illetve felkészíteni a szülőket a feladatok otthoni elvégzésére. A gyerekeknél ezáltal elérhető az a fejlődési szint, melyre alapozva stabilabb lehet a szociális integrációjuk, s később sikeresebbek lehetnek a munkaerőpiacon is
Papp Csaba, a Daefi igazgatója hangsúlyozta: nem kell megijedniük azoknak a szülőknek, akiknek a gyerekénél a mozgáshiányból eredő idegrendszeri éretlenség áll fenn, mert van segítség. Ezekre a gondokra a védőnői hálózaton keresztül eddig is odafigyelt a város, az UNICEF támogatása pedig ezt a folyamatot csak erősíti azzal, hogy olyan gyerekeknek, szülőknek, családoknak is lehetőségük nyílhat a terápia igénybe vételére, akik ezt eddig nem tehették meg.
A programba bekerülők számára a TSMT-terápia helyszíne jelenleg a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet Pósa utca 1. alatti központja, azonban várhatóan 2023 tavaszán az intézet Szent Anna utcai – ugyancsak az UNICEF támogatásával átalakítandó – komplex egészségügyi szűrőközpontjában kap helyet.


















