Hogyan zajlik a függőségek kezelése egy magán rehabilitációs intézményben?

A függőség csapdájába beleesni könnyű, kiszabadulni belőle azonban annál nehezebb. Rengeteg akaraterő és hatalmas kitartás kell hozzá, de sokszor önmagában még ez sem elegendő, hanem szakszerű segítségre van szükség.
A rehabilitációs intézetektől azonban sokan idegenkednek, mert steril, kórházi környezetre, unott, fásult ápolókra és kellemetlen légkörre számítanak. Azonban közel sem minden intézmény ilyen.
A balatonfűzfői Swan Lake Központ intenzív bentlakásos terápiája során ugyanis a páciensek otthonos környezetben, segítőkész szakemberekkel, pszichoterápiás módszerek segítségével gyógyulhatnak.
Eredményes kezelés mindössze egy hónap alatt?
A legtöbb rehabilitációs intézményben 6-12 hónap szükséges ahhoz, hogy a függőségek kezelése eredményes legyen. A Swan Lake Központban azonban már 4 hét után látványos javulás következik be a páciensek állapotában. Hogy minek köszönhető mindez? Például a program intenzív jellegének.
Itt ugyanis 7-8 féle különböző módszert is alkalmaznak, és naponta nemcsak egy, hanem több csoportos és egyéni foglalkozás is zajlik, így mondhatni a páciensek egész napirendje telített. Dinamikus és kognitív csoportterápia, 12 lépéses program, művészetterápia, meditáció, egyéni szakorvosi konzultációk is szerepelnek a programban.
Mivel a program bentlakásos jellegű, így a betegeknek az ingázással sem kell foglalkoznia, valamint szállást és teljes ellátást kapnak. Ennek az is az egyik előnye, hogy a megszokott közegből kiszakadva könnyebb lesz szembenézni a problémákkal és kideríteni a függőség kialakulásához vezető okokat.
Nem a tüneti kezelésen van a hangsúly
A függőségek gyógyításakor nem csupán arra kell törekedni, hogy a szerhez való kényszeres ragaszkodást megszüntessük, hanem legalább ennyire fontos az is, hogy kiderítsük, mitől lett a páciens szenvedélybeteg.
A függőség ugyanis sosem azért alakul ki, mert valaki “jó dolgában” nem tud mit kezdeni magával, hanem általában komoly problémák húzódnak meg a háttérben. Ez lehet akár egy túlzott elvárásokkal teli munkahely, egy mérgező párkapcsolat, egy családi trauma és így tovább.
Ezért hiába kezeljük magát az addikciót, ha a kiváltó okokkal nem foglalkozunk, akkor sajnos megnő a visszaesés esélye is.
A közösség ereje
A terápia során a páciensek új viselkedésformákat sajátítanak el, hogy megtanuljanak másképp reagálni az őket ért helyzetekre. Új szokások, egészséges életvitel… Ezek mind szükségesek ahhoz, hogy a gyógyulás valóban végleges legyen.
A csoportos foglalkozásokon a résztvevők visszajelzéseket kapnak a saját viselkedésükről, így tudni fogják, miben kell változtatniuk. A csoport pedig egy olyan biztonságos közeget nyújt, ahol nincs ítélkezés, bíráskodás, csak elfogadás, megértés és támogatás.
Ilyen környezetben egyszerűbb lesz megnyílni és szembenézni azokkal a belső démonokkal, amelyek legyőzésével egy újratervezett élet veheti kezdetét.









