Hogyan fűtsünk klímával?

Egy adott ingatlan fűtési rendszerét megtervezni és kiépíteni nem könnyű feladat, rengeteg szempontot kell mérlegelni, sokféle lehetőség közül választva lehet kialakítani az optimális megoldást.
Azt viszont érdemes tudni, hogy a modern inverteres hűtő-fűtő berendezésekkel akár fő, akár kiegészítő megoldásként is érdemes számolni, hiszen a klíma fűtés vonzó, hatékony alternatívát jelent, főleg ha a Hisense klíma webshop kínálatából válogatunk.
Hogy működik a hőszivattyú?
A légkondi valójában egy hőszivattyú, amely a kül- és a beltér hőmérsékletének a viszonyát kétféleképpen is képes alakítani.
Az ismertebb funkció, amikor a klímaberendezés – pontosabban a benne keringő folyadék a szoba levegőjétől hőt von el, azaz felmelegszik, elpárolog. Ezt a meleg párát a szivattyú a kültéri egységbe szállítja, ahol a gázt a kompresszor összesűríti, ezzel túlhevíti. A túlhevült gázt a külső levegő hűti le, aminek hatására az kicsapódik, és hideg folyadék formájában visszakerül a beltéri egységbe, ahol a folyamat kezdődik előröl.
Fűtő üzemmódban a forró pára a beltéri egységben hül le, ad le hőt, a kültéri egységben pedig nem hőleadás, hanem hőfelvétel történik.
Mindkét esetben szükség van elektromos áramra, de ez csak a rendszer működtetéséhez szükséges, a hűtésben és a fűtésben az elektromosság direkt módon nem játszik szerepet. Ennek köszönhető, hogy a hőszivattyús megoldás bármely fűtőszálas rendszernél hatékonyabb megoldást kínál. A villanyradiátornál például akár ötször hatékonyabb is lehet.
Hogyan érhető el maximális hatékonyság?
A klímaberendezések fűtési funkciója átmeneti időszakokban a leghatékonyabb, tehát a fűtési szezon elején és a végén várhatjuk tőlük a leghatékonyabb energiamegtakarítást, jóllehet -15-20 fokban is lehet hatékonyan használni a legmodernebb légkondicionálókat.
A meglévő fűtési rendszerrel mi legyen?
Ha a meglévő fűtési rendszerünk korszerűtlen, akkor könnyedén cserélhetjük levegő-víz hőszivattyúra is. Az így előállított meleg víz számos módon felhasználható: padlófűtésben, fan-coil egységekben, használati meleg vízként.
Akkor is érdemes klímarendszer telepítésén gondolkodni, ha a modern gázfűtéses rendszer egyébként hatékonyan működik, hiszen a hűtési funkció így sem megoldott, illetve az átmeneti időszakokban sokszor jobban megéri a légkondival történő fűtés, mint a gázkazán beindítása.
A hidegebb téli napokon is segítségünkre lehet a légkondi, hiszen használhatjuk úgynevezett rásegítésként: a gázfűtéssel temperálja a lakást, míg a gyakran használt helyiségben pedig kellemesebbé teszi a levegőt.
Mivel a klímaberendezés viszonylag gyorsan dolgozik, így a nappaliban elég csak az esti órákban használni, amikor ott tartózkodunk. A gázfűtéssel az ilyen rásegítések sokkal kevésvé hatékonyan menedzselhetőek, mivel messze nem olyan gyorsan fűtik ki a légteret.
Ha ügyesen kombináljuk a klasszikus gázfűtést a klíma fűtéssel, az a hóvégi számlákat is kedvező irányba módosíthatja.







