Hiányoznak-e Hajdú-Biharból a Budapesten mentők?

Hajdú-bihari mentőautók és ezekkel együtt a mentőszemélyzet is részt vesz Budapest és agglomerációja mentési feladatainak ellátásában. Szükség van rájuk is, mint ahogy az ország többi részén szolgáló mentőegységekre is, mert a fővárosban és a körülötte lévő lakóövezetben az ottani mentőszolgálatok már nem bírják a terhelést, olyan mértékben megnőtt az esetszámuk. Mivel vármegyénk mentői is dolgoznak Budapesten, joggal vetődik fel a kérdés, hogy a fővárosban és környékén szolgálatban lévők vajon nem hiányoznak-e a hajdú-bihariak ellátásából. Továbbá őket milyen jogszabályi háttér alapján, és havonta hány alkalommal vezénylik 220-250 kilométer távolságra? A Korcsmáros Ferencnek, az Országos Mentőszolgálat Észak-alföldi Régió Igazgatóságának igazgatójának címzett kérdéseink között ott volt az is, van-e limitje a vármegyén kívüli vezénylésnek, mivel honorálják a Hajdú-Biharon kívüli feladatellátást, a távolban dolgozó kollégáik helyett itthon kik dolgoznak? Továbbá rákérdeztünk arra is, miként lehetséges az, hogy a Budapesten szolgálatot teljesítő vidéki mentőautót budapesti járműként könyvelik el?
Saját vállalás, túlóradíjért
Szükség esetén Hajdú-Bihar eddig is adott plusz mentőkapacitást a fővárosnak az ottani feladatok ellátására. Ezeket a mentőegységeket a vármegyei szervezett kocsiparkon felül állították be, így a szolgálatba állított mentőegységeket maradéktalanul ki tudták állítani Hajdú-Biharban. A dolgozók a hatályos törvényi előírásoknak megfelelően, saját vállalásból és túlóradíjért végzik a feladatukat Budapesten, vezénylésre nem került sor!
– olvasható Korcsmáros Ferenc összefoglaló válaszában, amelyet a Cívishír kérdéseire küldött. A válaszban az is szerepelt, hogy a szolgálati beosztások előző hónap 15-ig elkészülnek, amelyben a dolgozók a saját vállalásukból igényelt budapesti szolgálataikat is előre megkapják. Hajdú-Biharból BLS egységek (mentőápoló és gépkocsivezető) végeztek és végeznek ilyen feladatokat. Mivel az Országos Mentőszolgálat mentésirányítási rendszere teljesen digitalizált, így a központi régióban feladatot ellátó mentőegységek a központi régió mentésirányításába jelentkeznek be egy intelligens fedélzeti terminál segítségével. Ezek a mentőegységek tehát plusz kapacitásként szerepelnek Hajdú-Biharban, ezért a vármegyei mentőellátás szervezett kocsiparkját ez nem érinti.
Korcsmáros Ferenc megjegyezte azt is, hogy a fővárosi munkavégzésre Hajdú-Biharból szívesen jelentkeznek a mentők – a feladatszám változó, az az aktuális budapesti mentési helyzet, a segélyhívások száma és az ellátási időtartamok függvénye.
– CH –





























