Hajdúböszörményi Kálvineum: mi lesz veled?

Szeptemberrel visszaadta a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum a Kálvineum épületét a hajdúböszörményi önkormányzatnak. Ugyanakkor a tankonyhának helyet adó helyiségeket igénybe vennék a tanulóik által végzendő szakmai gyakorlat érdekében. A szakképzési centrum és a város tavaly októberben vagyonkezelési szerződést kötött, mely értelmében előbbi állta az üzemeltetés és a szükséges karbantartás költségeit a hozzájuk tartozó épületrészeknél (az egykori fiúinternátus augusztusig működött a Veress Ferenc Szakképző Iskola telephelyeként).
Maga a Kálvineum jelentős, akár milliárdos összeget is elérő felújításra szorulna (erről korábban beszélt Kiss Attila polgármester). A szakképzővel összefüggő mostani átadás-átvétel során is megállapították a tetőhéjazat helyenkénti hiányát (ezáltal a födém ázik, a szerkezet károsodik), az ereszcsatorna javíthatatlanságát, a homlokzat és a főbejárat körüli díszítő elemek (párkányok, pillérek) mállását. Az épület fűtésével szintén baj van, a két kazán közül csak az egyik működik, így téli napokon legfeljebb 12-14 fok van odabenn – a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum havi fűtésköltsége elérte az 1,5 millió forintot.
A Kálvineum ügyéhez tartozik, hogy ott raktározzák a Hajdúsági Művésztelepen készült alkotásokat, jelenleg majdnem négyszáz festményt, szobrot, domborművet őriznek, melyek eszmei értékét mintegy 50 millió forintra becsülik. Csakhogy a raktározás körülményei olyan rosszak (pára, változó hőmérséklet), hogy az az alkotásokon is meg fog látszani.
Ami az épület rossz állapotát illeti, a képviselő-testület október 28-án döntött arról, hogy a legszükségesebb javításokra 5 millió forintos keretet biztosít. Előkészítik a Berettyóújfalui Szakképzési Centrummal kötendő tankonyhabérleti szerződést (300 ezer forint lehet a rezsi nélküli havidíj), valamint más szervezetek is jelentkeztek hasonló igénnyel, esetükben szintén várható szerződéskötés. Megvizsgálják továbbá a jelen körülmények között enyészetre ítélt művésztelepi festmények elhelyezését a polgármesteri hivatalban.
Az önkormányzati tulajdonban lévő Kálvineum – amelyet az 1910-es években a református lelkészárvák fiúinternátusának építettek és országos kapcsolatrendszerével fontos szerepet töltött be a város erősségének számító oktatásban – hasznosításával több éve küzd az önkormányzat.
A problémát az jelenti, hogy a műemléki épület állapota leromlott, gépészete korszerűtlen, a teljes rendbe hozása messze meghaladja az önkormányzat anyagi lehetőségeit.
A képviselő-testület még tavaly megbízta az egyik önkormányzati céget a hasznosítási lehetőségek felmérésével. Az egyik ilyen irány lehetne, hogy az épületben idősotthont rendezzenek be, hiszen e téren nagy a kereslet De vizsgálták azt is, miszerint a Kálvineumot a Hajdúböszörményi Városgazdálkodási Kft. telephelyeként gyógyászati szolgáltatásokra használnák, vagyis bentlakásos lehetőséget alakítanának ki az ellátottak számára.
A legjobb persze az lenne – és ebben egyetértenek a képviselők –, ha piaci cég jelentkezne a jelentős beruházást igénylő épület hasznosítására.
RaL
Szerkesztői megjegyzés: elnézést Kiss Lászlótól, amiért korábban nem őt, hanem a BÖSZÖRMÉNYBEN HALLOTTAM Facebook-csoportot jelöltük a fénykép forrásaként; javítottuk.




























