Ha nincs pénz, nincs lógás. Elfogynak az iskolakerülők?
A kormány tavaly augusztusban átalakította a családi pótlékot nevelési és iskoláztatási támogatássá, melynek következtében lehetővé vált az 50 tanóránál többet igazolatlanul hiányzó diákok esetében az iskoláztatási támogatás felfüggesztése. A rendelkezés bevezetésével csökkentek az iskolai hiányzások a 2010/2011-es tanévben. A figyelem most először az iskolakerülésre és annak következményeire irányul – olvasható a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szerdai közleményében.
Borsod, Nógrád, Heves, Szolnok megye az élen
A tárca támjékoztatása szerint a támogatás felfüggesztésének elsődleges célja az iskoláztatás elősegítése, az ösztönzés és a szülői felelősség erősítése. Az első év tapasztalatai a hiányzások csökkenését mutatják, a 2010/2011-es tanévben összességében 7 ezer 427 diák iskoláztatási támogatásának megvonását rendelték el a helyi gyámhivatalok. Területi eloszlásban a hiányzások tekintetében kiemelkedik Borsod (itt az összes kiskorú 0,9 százaléka – 1 325 tanulót jogerősen felfüggesztettek), Nógrád (0,7 százalék, 249 tanuló), Heves (0,7 százalék, 380 tanuló) és Jász-Nagykun-Szolnok megye (0,7 százalék, 515 tanuló).
Az elmúlt tanévben több mint 31 ezer gyermek érte el a 10 igazolatlan órát, de figyelmeztetések hatására közülük "csak" 13 ezer 289, alig több mint 40 százalék érte el az 50 igazolatlan tanórát, ezt követően 7 ezer 427 esetben függesztették fel az iskoláztatási támogatást jogerősen. A minisztérium közlése szerint a statisztikák szerint az iskolai hiányzások a szociálisan rászoruló családokban a legmagasabb, életkor alapján pedig a felnőttkor küszöbén állók között a legkirívóbb.