Gerincstabilizáció műtéttel vagy gyógytornával

A gerinc fájdalma, deformitása szinte mindenkinél előfordul az évek előrehaladtával. Kopásból vagy elhasználódásból eredő gerincrendellenességekkel gyakrabban találkozni, mint veleszületett betegségekkel. A probléma megelőzhető vagy elkerülhető a gerincstabilizációs műtéttel, de vannak esetek, amikor nincs más megoldás.
Mikor indokolt a gerincstabilizációs műtét?
Ha a csigolyák között túlmozgás alakul ki, a két (vagy több) csigolya közötti kapcsolat megváltozik, a stabilitás megszűnik. Ezt okozhatja a szalagok megnyúlása, kopás, a porckorong károsodása. Az idegek nyomás alá kerülnek, fájdalom és funkcionális zavarok is előfordulhatnak. Legtöbbször a nyaki szakasz vagy az ágyéki gerinc érintett.
A stabilizációs műtét célja a rendellenes mozgások megszüntetése a csigolyák összenövesztésével, összecsavarozásával, a porckorong eltávolításával. A csigolyák közé úgynevezett távtartókat csavaroznak be, hogy az idegeket kiszabadítsák a szorítás alól. Erre különböző eljárásokat alkalmaznak: a távtartók behelyezése történhet a hátoldal felől (TLIF eljárás) vagy a hasüreg felől (OLIF eljárás). A hagyományos gerincstabilizációs műtét mellett pár éve a minimál invazív műtéteket is alkalmazzák kisebb seb ejtésével, ahol lehetséges.
A műtétet követően rendszeres gyógytorna szükséges, amelyet már a műtét másnapján el lehet kezdeni. Gerincműtét után nem célszerű elkapkodni a munkába állást: ülő munka esetén 6-12 hetet, fizikai munka esetén akár fél évet is érdemes várni.
A gerinc stabilizálása konzervatív kezeléssel
Ha az idegi érintettség kevésbé jellemző, nem feltétlenül szükséges a műtét. A stabilitás gyógytorna, fizioterápia, masszázs segítségével rendezhető. Kezdetben szükség lehet fájdalomcsillapítóra, gyulladáscsökkentőre – akár infúzió formájában is -, izomlazítóra.
Fontos, hogy az egyéni gyógytornát mindig szakember segítségével gyakoroljuk be, az interneten található hasznosnak tűnő gyakorlatok nem minden esetben felelnek meg az egyéni igényeknek. A kezdeti javulás után ugyanúgy folytassuk a gyakorlatokat kitartóan, lehetőleg hosszú távon is tegyük a mindennapok részévé. A gerincstabilizáló izmok erősítését fokozatosan és helyesen végezve nem csak a fájdalom csökkenthető, nem csupán az életminőség javul, hanem a testalkat is, mivel az izmok kontúrja is látványosan változik.
Hogyan változtassunk életmódunkon?
Sokan nem is gondolnak rá, de a káros szenvedélyek, mint például a dohányzás, az alkoholfogyasztás számos kellemetlen tünet okozója lehet mozgásszervi betegségek esetén is. Az egészségtelen táplálkozás, a túlsúly szintén nem kedvez a „tartásunknak”, hiszen megterheli a gerincet.
A fokozatos stressz kisebb-nagyobb tartós izomösszehúzódást produkál, elsősorban a hátunkon, ez szintén a gerinc deformitását okozhatja. A gerinc ágyéki szakaszának rendellenességei pedig nőgyógyászati problémákat, inkontinenciát is előidézhetnek.
A fentiek tudatában érdemes kiegyensúlyozott életre törekedni, amelyben a helyes mozgás és táplálkozás sokat segít.
Összegzés
Nem mindegy, milyen állapotban őrizzük meg testünk tartóoszlopát, a gerincet. Ha viszonylag fájdalommentes, aktív időskorról álmodozunk, ne feledjük, hogy testünkben is minden összefügg mindennel. Ami rajtunk múlik, azt tegyük meg gerincünk egészségéért.










