Felvételi: a műszaki-informatikai terület a legnépszerűbb

Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije a mostani, 95 907 jelentkező került be a felsőoktatásba – jelentette be Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter július 24-én sajtótájékoztatón Budapesten. A tárcavezető hangsúlyozta: 13 éve nem volt ilyen magas a sikeresen felvételizők száma, és soha nem álltak még ennyire jó helyen a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban. Hankó Balázs közölte:
négy jelentkezőből hármat felvettek valamelyik intézménybe, és a gólyák 77 százaléka – összesen 74 156 hallgató – állami ösztöndíjas képzésen tanulhat szeptembertől.
A miniszter szavai szerint a megújult magyar felsőoktatás vonzereje egyre növekszik, a felvételi eredmények pedig illeszkednek a magyar gazdaság igényeihez, amit az is jelez, hogy tízből hat diákot a matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai tudományterületre vettek fel. Hankó Balázs elmondta: idén csaknem 21 ezer felvett hallgatóval a műszaki-informatikai terület lett a legnépszerűbb – a tanári szakok között is ez a terület vezet –, a második legkedveltebb a gazdaságtudományi terület, ezt követi a pedagógusképzés, a bölcsészettudományi, majd az orvosi-egészségtudományi terület. A legtöbb diákot az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) vette fel, ezt követi a sorban a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem – ismertette, megjegyezve: minden képzési szinten jelentős a létszám bővülése, és összességében továbbra is a megújult (modellváltott) intézmények a legnépszerűbbek.
A felvételizők teljesítménye alapján a Corvinus, az Állatorvostudományi Egyetem és az ELTE bizonyult a legjobbnak, ide kerültek be a fiatalok a legmagasabb érettségi és tanulmányi pontokkal – tette hozzá. Elmondta azt is, hogy tízből hat felvételiző emelt szintű érettségivel jutott a felsőoktatásba, tízből négyen emelt szintű nyelvi érettségi birtokában nyertek felvételt. A miniszter kiemelte, hogy erősödnek a vidéki intézmények: minden második jelentkező vidéki intézménybe iratkozhat be. Beszámolt továbbá arról is, hogy növekszik a munka mellett tanulók száma is, az idén minden ötödik felvett harminc év feletti.
Megjegyezte: idén a legidősebb felvételiző 82 éves, aki mérnök-informatikusként kezdi meg tanulmányait a Neumann János Egyetemen.
Hankó Balázs az eredmények között említette azt is, hogy ötven százalékkal emelkedett a hátrányos helyzetű térségből jelentkezők száma, szavai szerint ez is bizonyítja, hogy a magyar felsőoktatás esélyt teremt. Rögzítette: átlagosan 148 milliárd forint állami ösztöndíjat fizetnek ki egy tanévben.
Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatásért felelős elnökhelyettese azt mondta, a pontszámok kihirdetését követően egy héten belül megküldik a diákoknak a hivatalos besorolási döntést, innentől számítva 15 napon belül kérhet jogorvoslatot, aki esetleg nem ért egyet a döntéssel. Közölte azt is: aki nem jelentkezett, vagy nem vették fel sehová, az pótfelvételin még bejuthat, ennek jelentkezési felülete július 30-án nyílik meg. A pótfelvételi kérelmek beadási határideje augusztus 7. – mondta, hozzátéve: a második körös eljárásban is hirdetnek állami ösztöndíjas helyeket számos képzési területen, de ekkor már mindenki csak egy szakot jelölhet meg.
Vanó Renáta ismertette: a pótfelvételi pontszámokat augusztus 27-én hirdetik ki, így aki ebben az eljárásban bekerül valamelyik egyetemre, ugyanúgy megkezdheti szeptemberben a tanulmányait, mint akik a rendes felvételin jutottak be.






























