Épül(het) a harmadik plaza, ami mégsem plaza

A Debrecen Péterfia és Hunyadi utcák sarkán álló ingatlanra Kováts András építész által tervezett és általa Zöld Pontnak elnevezett beruházás kapcsán a beruházó KESO Kft. képviselője tartott sajtótájékoztatót. Kelemen György elmondta: nem igaz a Jobbiknak az az állítása, hogy az önkormányzat kifejezetten ennek a beruházásnak a kedvéért alakította át a helyi védelemről szóló rendeletét (sugallva, hogy ehhez köze van a Kováts Ákos és Kováts András közötti rokoni kapcsolatnak).
Azzal a kijelentéssel sem értenek egyet, miszerint ez az újabb épület a helyi kisvállalkozások helyzetét nehezítené. – A Jobbik egyáltalán nem tájékozódott, ellentétben állnak a valósággal az állításaik – tette hozzá Kelemen György. – Sőt – tette hozzá, neveket mellőzve –, a frakcióvezető közvetlen családjában kell keresni azt a személyt, aki a 70-es években aktív szerepet vállalt a Péterfia utcai homlokzatok lerombolásában.
Nem multi építi
A kft. debreceni vállalkozók tulajdona, helyi embereknek adnak munkát, és a készülő épület is debreceni vállalkozóké lesz. A 70-es évek óta ez az első épület, amit nem multi épít, illetve semmilyen köze nem lesz egyik multihoz sem. (A Fórumot és a Debrecen Plazát is külföldiek üzemeltetik: németek, illetve franciák). A Zöld Pont konstrukciója merőben más lesz: míg az előbb említett üzletközpontokban a helyiségekért bérleti díjat fizetnek, addig az új (majdnem)plazában megvásárolhatják az üzlethelyiséget. A cég részletfizetést fog biztosítani minden kereskedőnek. (A Debrecen Plaza nyitása óta itt mintegy háromszor térült már meg a bekerülési költség, azaz már három üzlet árát fizette ki egy-egy helyiség bérlője). A Keso Kft. azért is találta ki ezt a konstrukciót, hogy a helyi kisvállalkozások versenyképesek legyenek a multikkal szemben. (Ilyen eddig csak Budapesten volt, az első a sorban a Budagyöngye bevásárlóközpont).
Nem Debrecenben engedélyeztették
A Jobbik állításaira reagálva Kelemen György kiemelte: a debreceni tervtanács (aminek Kováts Ákos az elnöke) nem szolgálja ki a tervezők érdekeit, nem is teheti, hiszen ezt az épületet nem Debrecenben kellett engedélyeztetni. Ők csak véleményezték, de ennek hatósági vonzata nincs. A beépítendő terület soha nem volt önkormányzati terület, a tervek szerint 50 méter mélységben és 100 méter hosszan építik be.
Magánszemélyektől vették a telket
Mintegy 30-35 magánszemélytől vették meg a telkeket évek alatt, és csak a tervek költsége volt eddig 100 millió körül (összesen 16 terv készült, közte Kossuth-díjas szakemberek munkája is), mindennel együtt pedig több mint 1 milliárdos költsége volt eddig a cégnek. A bekerülési költséget mintegy 3 milliárdra teszik.
Az új, kétszintes épületben jellemzően 50 négyzetméter körüli üzletek lesznek, de lakások, irodák is helyet kapnak. Kereskedelmi felülete 4 ezer 200 négyzetméter lesz (összehasonlításképpen: Fórum: 28 ezer, Debrecen Plaza: 16 ezer négyzetméter), 300 parkolóval, mélygarázzsal.
Háromszáz munkahely?
A védett homlokzatú 13. és 19. számú épületet a Péterfia utcán úgy tervezik megőrizni, hogy a homlokzatot átmentenék. Mivel a terület legalább 8-10 éve beépítetlen, romlik, napi harcot vívnak a patkányokkal és a hajléktalanokkal, így mindenkinek érdeke, hogy ez az áldatlan állapot megszűnjön. Az előzetes felmérések szerint az üzlethelyiségekre is és a lakásokra is van igény. A cég úgy számolja, hogy mintegy 300 munkahelyet teremtene ezzel az épülettel. A dolgok jelen állapota szerint talán tavaszra meglesz az építési engedély, az építéshez pedig mintegy 12-15 hónap szükséges. A cég nem tartja plazának ezt az épületet, hiszen több funkciót épít egybe, és a méretei miatt sem illik rá ez a jelző. (A plazastop jelenlegi állapotában ezt a beruházást nem érinti.)
CzA


















