Elkészült Debrecen Zöld Kódexe
Elkészült Debrecen Zöld Kódexe, amelyet egy január 24-i, debreceni sajtótájékoztatón az ország legkomplexebb környezetvédelmi programjának neveztek.
Papp László polgármester elmondta: 2022-ben készült el az az országos kitekintésű környezetvédelmi program, amelyhez a város 2023 és 2026 közötti elképzeléseit igazították. Hangsúlyozta: a program, amely január 25-től, csütörtöktől a debrecen.hu oldalon elérhető, teljes egészében debreceni, hiszen kizárólag helyi szakemberek részvételével, az önkormányzat koordinálásával dolgozták ki. Kiemelte: nem politikusok, hanem a területük kiváló művelői készítették a Zöld Kódexet, amely egyfajta kapaszkodó lehet majd a város polgárainak ahhoz, hogy tudják, biztonságban vannak, hiszen minden környezetvédelmi előírást betartatnak a városban. Ennek fontos eleme a környezeti ellenőrző rendszer, amely terveik szerint az év második felében megkezdheti működését – fűzte hozzá.
Debrecen vízgazdálkodását a polgármester stabilnak nevezte, megjegyezve, hogy az 1980-as évekhez képest felére esett vissza a vízfogyasztás, ugyanakkor a most betelepülő nagy iparvállalatokat arra kérték, hogy vizsgálják felül a vízfelhasználással kapcsolatos megoldásaikat, és térjenek át víztakarékosabb technológiák alkalmazására.
Balázs Ákos alpolgármester, aki összefogta a program kidolgozását, egyebek mellett arról beszélt, hogy Debrecen mindig is tisztelte a hagyományait, ugyanakkor nyitott az új, innovatív megoldásokra. A Zöld Kódex ezt a személetet teljes mértékben tükrözi – fogalmazott, hozzátéve, hogy a programmal kapcsolatban várják a lakosság észrevételeit is.
Szűcs István, a klímacsoport vezetője közölte: a kódex révén a debreceniek a többi között megismerhetik a város környezeti állapotát, és munkájuk során feltárták a problémákat, valamint meghatározták a fejlesztendő területeket is. Sokkal többet, mint amit három év alatt meg lehet ennek a programnak a keretében valósítani – fogalmazott, hozzáfűzve, hogy a Zöld Kódexbe 50 intézkedéscsomag került be, és egy olyan anyagot sikerült elkészíteniük, ami reményeik szerint a debreceni polgárok megelégedésére szolgál majd.
Nem rózsaszín álmokat akarunk kergetni, és bízunk benne, hogy ez a program nem az íróasztalfióknak készült
– mondta Szűcs István.
A környezetvédelmi programot a Debreceni Egyetem részéről Szűcs István, az önkormányzat képviseletében pedig Hamecz Orsolya szerkesztette. A témavezetők: Bauerné Gáthy Andrea, Stündl László, Husi Géza, Kéki Sándor, Lengyel Szabolcs és Schwarcz Tibor.