Eldőlt: Eszenyi Enikő nem rendez Debrecenben

A debreceni Csokonai Nemzeti Színház 2026/27-es évadának műsortervéből kikerül a Primadonnák című előadás. A döntést Vadász Dániel színházigazgató hozta meg, aki június 4-i közleményében hangsúlyozta: az ügy elhúzódása nagyon rossz hatással volt a munkahelyi légkörre, ezért a társulat számára biztonságos és nyugodt munkakörnyezet megőrzését tekintette elsődleges szempontnak.
A produkció körül azután alakult ki vita, hogy a színház tavasszal bejelentette: a darabot Eszenyi Enikő rendezné. A rendező személye a 2020-as Vígszínház-ügy miatt váltott ki ellenérzéseket. Akkor több egykori és akkori munkatársa nyilvánosan beszélt arról, hogy Eszenyi vezetői stílusát verbálisan bántalmazónak és agresszívnak tartotta. Az ügy országos visszhangot kapott, és több színész nyílt levélben fogalmazott meg kritikát a korábbi igazgatóval szemben. Május végén Vadász Dániel már jelezte, hogy a rendező debreceni felkérése jelentős vitát váltott ki a társulaton belül és a nyilvánosságban egyaránt. Akkor úgy fogalmazott: hibás feltételezésnek bizonyult az a vélekedése, hogy a szakmai közösség és a közvélemény már elfogadta Eszenyi Enikő újbóli művészi szerepvállalását. Hozzátette, a helyzet rendezéséhez őszinte kommunikációra, szembenézésre és bocsánatkérésre van szükség. Az ügy új fordulatot vett, amikor Eszenyi Enikő nyilvánosan bocsánatot kért mindazoktól, akiket korábbi magatartásával megbánthatott vagy sérelmet okozott nekik.
Ennek ellenére a színház vezetése végül úgy döntött, hogy a kialakult helyzet lezárása és a társulati feszültségek csökkentése érdekében a Primadonnák nem kerül be a következő évad repertoárjába.
Az igazgató közleménye szerint a színház a jövőben nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a belső kommunikáció fejlesztésére és a hasonló konfliktusok megelőzésére. Ennek érdekében kapcsolatfelvétel indult a Biztonságos Terek Alapítvány szakembereivel, akik a következő évadban segítséget nyújthatnak a biztonságos és támogató munkahelyi környezet kialakításában.
Vadász Dániel a Cívishír kérdésére június 4-én arról is beszélt, hogy az ügyben – éppen az átláthatóság érdekében – társulati ülést és anonim véleménynyilvánító (tehát nem ügydöntő) szavazást tartottak. Ez azonban inkább rontott a helyzeten, különösen, hogy a konfliktusba bevont szakmai szervezetek sem voltak egységesek a helyes eljárásban. Merthogy nincs ennek a szakma által elfogadott, kialakított rendje, módszere a hazai színjátszásban.
– Mivel Eszenyi Enikő debreceni rendezése ügyében a társulat megosztottnak bizonyult, a döntést magamhoz vettem, mert azt láttam, hogy mindez kártékony a színházunk közösségére. Minden ezzel összefüggő nyilvános megszólalás újra és újra „behúzza” a témát hozzánk, miközben a debreceni színháznak semmi köze ehhez a konfliktushoz – hangsúlyozta az igazgató, aki a június második felében éppen Debrecenben rendezendő Országos Színházi Találkozó előtt kifejezetten nem kívánta a feszültség éleződését.
A téma várhatóan a június 15-én kezdődő OSZT egyik szakmai beszélgetésén is napirendre kerül majd, ahol a résztvevők a színházi közegben felmerülő hasonló helyzetek kezeléséről és a lehetséges megoldásokról is eszmét cserélnek.
























































