Debreceni épületek a legszebbek, legjobbak között

Budapesten, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) évzáró ünnepségén kihirdették az Építőipari Nívódíj és a Lechner Ödön Díj 2016-os nyerteseit. A pályázati felhívást az ÉVOSZ további nyolc szervezettel együtt összesen nyolc kategóriában hirdette meg. Pályázni a legalább 100 millió forint nettó végszámla értékű, a tárgy évet megelőző év végéig használatbavételi engedélyt kapott létesítménnyel lehetett.
A pályázatot kiírók delegáltjaiból álló Bíráló Bizottság összesen 14 építményt részesített Építőipari Nívódíjban és egy részére elismerő Oklevelet adott ki.
A bírálat fő szempontjai a következők voltak:
- az adott építmény általános építészeti-műszaki értékelése,
- a kivitelezés műszaki–technikai színvonala, szakszerűsége,
- a beruházás gazdaságossága, üzemeltethetősége
- valamint a létesítményt létrehozók – különösen a beruházók, a tervezők és kivitelezők közötti – együttműködés.
Középület / Irodaház kategóriában nívódíjas lett a
Debreceni Járásbíróság új épülete
Debrecen, Arany János u. 25-31.
Építtető: Debreceni Törvényszék
Tervező: Koller és Társa Tervező Kft.
Lebonyolító: Őri János – Megrendelő (építtető) képviselője
Generálkivitelező: HUNÉP UNIVERSAL Építőipari Zrt.
Alvállalkozó: LATU-BAU Kft. (Debrecen)
Alvállalkozó: Integrál Kft. (Székesfehérvár)
Alvállalkozó: Elektro-Invest Hungary Kft. (Hajdúböszörmény)
Az indoklás szerint:
Debrecen új hármas egységű igazságszolgáltatási központjának utolsó darabja, a korábbi tömbökkel jól harmonizáló, az ugyanazt a szellemiséget és színvonalat nyújtó Debreceni Járásbíróság zárt téglaépülete. A városban új tehermentesítő utat építettek, a belváros meghosszabbításaként kiépült új utca szorosan kapcsolódik környezetéhez, mégis saját arculattal rendelkezik, ennek keleti térfalát foglalják el a bíróság új intézményei. Az utca folyamatos beépítettségét nyújtó épületek azonban formájukban, anyaghasználatukban szépen egységben tudtak maradni, a pozicionálással pedig sikerült az épületek sarkait kihangsúlyozni, ahol többszintes bejárati részt kaptak. Az igazságszolgáltatási funkció zárt, kevésbé az utca felé nyitott épületeket igényelt, amelyeknek végül a kézi vetésű téglafalak adnak feloldást, hiszen azok minden napszakban és időjárási viszonyok között más-más textúrát rajzolnak ki. A belső tervezés hasonlóan nagyfokú puritánságot mutat, a fehérre festett felületekkel a barnás, márványozott padló- és esetenként falburkolat váltakozik. A tárgyalótermek, irodák, különböző meghallgató helyiségek mellett egy különleges panorámával ellátott könyvtárat is kialakítottak, amelynek üvegtáblái a tárgyalók tetejére telepített belső tetőkertre nyílnak.
Középület / Egyházi létesítmény kategóriában nívódíjas lett a
Debreceni Református Hittudományi Egyetem
Debrecen, Kálvin tér 17.
Építtető: Tiszántúli Református Egyházkerület
Tervező: MEDMIX CENTER Kft. (Debrecen)
Lebonyolító: Kem-Ber Kft. (Debrecen)
Generálkivitelező: HUNÉP UNIVERSAL Építőipari Zrt. (Debrecen)
Alvállalkozó: Horex Kft. (Budapest)
Alvállalkozó: TB Logisztik Kft. (Szeged)
Alvállalkozó: Tu-Color Kft. (Debrecen)
A magyar történelem egyik emblematikus épülete a Debreceni Református Kollégium. Itt határozta el a magyar országgyűlés 1848-ban a trónfosztást és itt ülésezett 1944 –ben az ideiglenes országgyűlés is. Ebben az épületben kapott helyet ma a Református Hittudományi Egyetem. Az épületet felújították, fő látványossága ezután is a múzeum és a könyvtár. Az 1538 óta álló épület rekonstrukciója során figyelembe kellett venni az értékvédelmi, műemlékvédelmi, építészeti, belsőépítészeti, kertészeti, tartószerkezeti, elektromos, erős-és gyengeáramú, gépészeti, geodéziai, tűzvédelmi, környezetvédelmi és akadálymentesítési követelményeket. Ez mintaszerűen teljesült. Az épületen megújultak a homlokzatok, a nyílászárók, a padlóburkolatok, a tetőszerkezet és a héjalás. Egy új lift beépítésével pedig kiegészült az eredetileg 5 lépcsőház.


















