Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Debrecenben elindult az ITalent Mentorprogram

Cívishír | 2025. 11. 12. | 16:09:48
Tizenegy tehetséges középiskolás kap lehetőséget.
Debrecenben elindult az ITalent Mentorprogram
A mentorprogram a 2025/2026-os tanévben indul pilot jelleggel (Fotó: DSZC)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Mérföldkőhöz érkezett a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégiumban zajló tehetséggondozó program, az IT Debrecen Egyesülettel közös munka új fejezetet nyit a város informatikai utánpótlás-nevelésében.

A mentorprogramban 11 tehetséges középiskolás dolgozhat együtt a 2025/2026-os tanévben Debrecen meghatározó IT-cégeivel. A résztvevők valós projekteken keresztül ismerkedhetnek meg a szoftverfejlesztés, a mesterséges intelligencia és a mobilfejlesztés világával, miközben karriertanácsadás és pályaorientáció is segíti őket. A novemberben induló új mentorprogram a tanulók számára intenzív képzést nyújt, válogatott témákban, modulonként. A helyi cégek – EPAM, RDI, CodeYard, Emerson (NI) és Dynata – összefogásával létrejött program egyedülálló a magyar piacon.

A mentorprogram a 2025/2026-os tanévben pilot jelleggel a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium 11-13. évfolyamos informatika és távközlés ágazat tanulóinak bevonásával indult el.

A november 12-i sajtóeseményen Barcsa Lajos alpolgármester úgy fogalmazott: Debrecen ereje a gazdaság, az oktatás és az innováció egységében rejlik. Ez az együttműködés nemcsak az ipari parkokban és a szolgáltatói központokban, hanem az oktatás világában is jelen van. Ha intézményeink olyan oktatási és képzési kínálatot biztosítanak, amely képes reagálni a jelen kihívásaira, és a jövőben is a munkaerőpiac elvárásaihoz igazodó programokat kínál, akkor elmondhatjuk, hogy valóban a fiatalok jövőjéért dolgozunk. A vállalatokkal kialakított együttműködések révén olyan versenyképes tudást adhatunk diákjainknak, amely biztos életpályát és hosszú távú karrierlehetőséget teremt számukra Debrecenben. Rámutatott, a programnak óriási jelentősége van, hiszen a cégek felismerik azt, hogy közösen még eredményesebben tudják képviselni az iparág érdekeit.

Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja elmondta, a szakképzés akkor értelmezhető, ha ott vannak a gazdasági partnerek, ha ott vannak azok a cégek, ahol a diákok látják a tudás hasznosulásának lehetőségeit. Látható, hogy a világban megváltozott digitális, ipari forradalmi környezet alakult ki az elmúlt évtizedben, amely dinamikusan fejlődő gazdaságban kiemelkedő szerepet tölt be Debrecen városa. Rámutatott, a robotokkal való közös munkához mindig szakemberekre, alkotó elmékre van szükség, a szakképzés ezt biztosítja. A kancellár felhívta a figyelmet egy kiemelt kormányzati stratégiára is, amely a mesterséges intelligencia térnyerésére reagál. Ennek lényege és célja, hogy a szakképzésben, az iskolai közösségekben az új technológia eszköztudássá kell növekedjen, úgy, mint a múltban a számítógép-használat. Hozzátette, örömteli, hogy alkotó közegben dolgozhat törekvésein a centrum.

Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, nagyon fontos, hogy diákjaikat a legkorszerűbb technológiákra próbálják tanítani, és ezzel lehetőséget biztosítani nekik, hogy a körülöttük lévő rohanó környezetben, ebben a fejlődő gazdaságban megtalálják a helyüket. Az informatika és az elektronika ágazat – mások mellett – átszövi az életünket és a gazdaságot. Fontos, hogy ezeket a legnagyobb színvonalon, és a lehető legmodernebb környezetben tudja oktatni a DSZC. Hozzátette, a centrum folyamatosan keresi az informatikai cégekkel közös kapcsolódási lehetőségeket a duális képzés területén is.

Nagyné Oláh Katalin, a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium igazgatója elmondta, öröm és büszkeség, hogy az intézményben indulhat el a program, az iskola 11 tanulójával. Köszönettel fordult Debrecen város vezetéséhez, hogy a cégek számára olyan biztonságos és biztos gazdasági környezetet teremtenek, ahol öröm az alkotás a cégeknek, ez teremti meg a lehetőségét, hogy felvegyék a kapcsolatot a város oktatási szereplőivel. Elmondta, köszönettel tartozik a centrum vezetésének is, hiszen az általa kijelölt úton tudnak az intézmények biztos lépteket tenni. Bízik abban, hogy a jövőben még többen részt vehetnek majd a programban.

Kovács Zsigmond, az IT Debrecen Egyesület elnöke elmondta, közös gondolkodás eredménye az egyesület létrehozása, amelynek kiindulópontja a munkaerő-utánpótlás biztosítása volt. Ennek hozadéka az ITalent Mentorprogram létrehozása is, amely mély ismeretek átadására szolgál majd. Feladatorientált lesz a program, október elején kezdődött a kiválasztási folyamat, 30 diákból került ki a résztvevő 11 fő.  A jelentkező tanulók informatikai ismereteit és a problémamegoldóképességüket is mérték az előzetes teszt során. A program felöleli a tanévet, pilotjellegéből adódóan pedig értékes tapasztalatokat hozhat minden résztvevő számára, amelyeket felhasználva tovább fejlődhet majd a program. Kiemelte, a jövőben új iskolákat vonnának be és a cégek sorát is bővítenék. Hozzátette, a tapasztalatok és a kialakuló jó gyakorlatok megalapozhatják majd a program hosszú távú folytatását.

További híreink
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
A Debreceni Egyetem rektora beszélt a kötöttségekről.
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
A debreceni polgármester konzultációt kezdeményez.
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
A tiszás képviselő több fát és kevesebb térkövet szeretne a Debreceni Egyetem előtti parkban.
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Forgalmi akadályra kell számítani.
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
A Gourmet Fesztivál második napján „kíváncsiskodtunk”.
Megújul az Egyetem tér
Megújul az Egyetem tér
A debreceni park több ütemben alakul át.
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Folytatódnak az ünnepi könyvhét programjai.
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Vádat emeltek a nő ellen, aki két bevásárlóközpontban is lopott.
Hirdetés
Hirdetés
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
A Debreceni Egyetem rektora beszélt a kötöttségekről.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Elhunyt a nemzet művésze
Elhunyt a nemzet művésze
A szitanyomat-technika jeles képviselőjének tartották.
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Nem tartja jó retorikának a a nemzeti összetartozás napján tett kijelentést.
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A debreceniek középpályása iránt komolyan érdeklődnek - írják.
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Manhattanben vasárnap reggelig tartott az ünneplés.
Gazdaság
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.