Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

De mi van az Nemzeti Oltóanyaggyárral?

Cívishír | 2025. 12. 18. | 19:08:15
Az influenzajárvány idején újra és újra felvetődik a debreceni vakcina-előállítás kérdése.
De mi van az Nemzeti Oltóanyaggyárral?
Jelenleg is folynak kutatások a Pilot Laboratóriumban (Fotó: Unideb.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Bár a debreceni Nemzeti Oltóanyaggyár 2021-es alapkőletételén azt ígérték, hogy a következő év nyarára megépül az üzem és mintegy 20 millió darab, különböző típusú vakcinát lesznek képesek előállítani, a valóság átírta az akkori terveket. Ezzel együtt a Vezér utcai oltóanyaggyárról nemhogy nem mondtak le, hanem a Debreceni Egyetemet fenntartó vagyonkezelő alapítványt még törvény is kötelezi a hazai oltóanyag-előállítás „kutatás-fejlesztési és gyártástechnológiai tudásának megalapozására, fejlesztésére, működtetésére”. – A feltételek megteremtése természetszerűleg szükséges és ez jelenleg is zajlik a felsőoktatási intézmény tudományos és technológiai parkjában a gyógyszeripari ökoszisztéma részeként – reagáltak az oltóanyaggyár ügyét felmelegítő kérdésünkre.

Az egyetemi sajtóközpontnál jelezték: az előbbiekben az érvényes keretmegállapodás és közfeladatfinanszírozási szerződés szerint 2029 végéig a rendelkezésre álló források ütemében kell előre haladni. – Elkészült a Gyógyszerésztudományi Kar oktatási-kutatási és labor épülete és közvetlenül mellette a tablettázó és kapszulázó középüzem mintegy 13 milliárd forint erre a célra kapott forrásból. A kari épület egy éve üzemel, a középüzem esetében a gyártásminősítési eljárásnál tartanak, méghozzá a speciális építésminősítéshez kellő befejező beruházási lépésekkel. A használat 2026-ban indulhat. 

Felépült – 5 milliárd forint külön forrásból – a Gyógyszerésztudományi Kar mellett az úgynevezett Pilot Laboratórium is. Ennek a vírusok, baktériumok elleni állati és aztán emberi FÁG-vakcinázás kutatás-fejlesztési tevékenység a rendeltetése és az, hogy a majdani oltóanyaggyár kutatólaborjaként működjön. A laborban már dolgoznak, ugyanakkor folyamatosak a technológiai fejlesztések.

A már átadott kutatólabor épülete kívülről (Fotó: Unideb.hu)

A szomszédban az oltóanyaggyár épületének befogadó kubatúrája (határoló falai és tetőzete) 2022-ben elkészült, de további, nagy összegű technológiai beruházások szükségesek – emelték ki az egyetemi sajtóközpontban. Mint írták, az ipari parkon belül a Gyógyszerésztudományi Kar, a kutatólabor és az oltóanyaggyár eléréshez szükséges belső úthálózat a napokban készült el, valamint a végéhez közeledik a terület energetikai fejlesztése, így a trafótelep. 

– Az összetett igényeknek megfelelő új üzemi, oktatás-kutatási és gyártóüzemi infrastruktúra létrehozása a koncepciókészítési, tervezési, technológia-fejlesztési és kivitelezési folyamatokon keresztül a gyógyszeripar területén sem gyorsabb, mint más ágazatokban – indokolták az időmúlást, párhuzamba állítva azzal, hogy a BMW debreceni gyárához még a világvállalatnak is 7 évre volt szüksége a szerződéskötéstől számítva.

Igazodni a körülményekhez 

Ami a majdan előállítandó vakcinákat illeti, elsősorban a társadalom megvédéséhez szükséges oltóanyagok gyors befogadását lehetővé tevő letöltő-kiszerelő technológiában gondolkodnak. Ezen kívül saját fejlesztésű vagy vásárolt licenciájú vakcinák hatóanyagyártására kell felkészülni. A vakcinák sokasága, technológiai eltérése minden esetben más és más, így a megtervezett technológia behatárolja a gyártható formákat. Az mRNS-alapú vakcinákkal például nem terveztek.

– A négy évvel ezelőtti koncepció megvalósítása során a körülmények és az igények változása magával hozta a szükséges műszaki, folyamati, tartalmi igazodást. Ugyanakkor a Vezér utcán létrejövő gyógyszeripari ökoszisztéma részeként felépült kutatólaboratórium, gyártó-kutató-oktató középüzem, valamint az oltóanyaggyár együttesen, sokrétűen kívánja kezelni a oktatási, kutatás-fejlesztési és egészségügyi kihívásokat – emelték ki.

Az oltóanyaggyár egy évekkel ezelőtti látványterven (Fotó: Unideb.hu)

Az ökoszisztéma révén a teljes folyamat „házon belül” megvalósítható lesz; a Debreceni Egyetem vezetésének szándékai szerint a COVID mellett további jelentős egészségügyi kihívásokkal is foglalkozhatnak a szakemberek, legyen szó más fertőző megbetegedésekről vagy olyan sokakat érintő egészségügyi problémáról, mint a kórházi fertőzések. Ez utóbbival összefüggően jelenleg is folynak FÁG-terápiás kutatások a Pilot Laboratóriumban, míg az egyetemen a hazai agráriumot és élelmiszeripart is veszélyeztető megbetegedések (afrikai sertéspestis, száj- körömfájás-járvány stb.) elleni védekezést szolgáló állategészségügyi vizsgálatokat is végeznek.

Közölték: az oltóanyaggyár elkészült épülete alkalmas fokozatos betelepülés mellett technológiák, laborok és kiszolgáló egységek befogadására. Így közép- és hosszú távon biztosíthatja az aktuális igényekre való gyorsabb reagálást az adott technológiai és ellátórendszerek figyelembevétele mellett. 

A középüzem GMP minősítésre és tovább fejlesztésre alkalmas, a Pilot Laboratóriumban jelenleg is kutatók dolgoznak például a FÁG-terápia fejlesztésén és további kisebb gépsorok befogadására is alkalmas. Így a későbbiekben kisszériás vakcinagyártás is megvalósulhat benne töltő-kiszerelő folyamatok révén.

RaL

További híreink
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Folytatódnak az ünnepi könyvhét programjai.
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Vádat emeltek a nő ellen, aki két bevásárlóközpontban is lopott.
Új tér születik az Attila téri templom körül
Új tér születik az Attila téri templom körül
Ismét bepillantottunk a debreceni főszékesegyházba. +Fotók
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
A tanítási rend módosításához igazítják a menetrendet.
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A 24. órában járunk – jelentette ki az államtitkár.
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
A Faraktár utcába riasztották a tűzoltókat.
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A 24. órában járunk – jelentette ki az államtitkár.
Bács Zoltán: sokat elértünk, de van még hova fejlődni
Bács Zoltán: sokat elértünk, de van még hova fejlődni
A Debreceni Egyetem nemzetközi elismertségre törekszik - mondta az új rektor.
Kismamák kaptak választ mindenre Debrecenben
Kismamák kaptak választ mindenre Debrecenben
Az érdeklődők a klinika munkatársainak vezetésével járták be az intézményt.
Pedagógusokat díjaztak a Debreceni Egyetemen
Pedagógusokat díjaztak a Debreceni Egyetemen
A világ gyorsan változik, de van, ami elengedhetetlen.
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Záróvizsga-koncerttel fejezte be tanulmányait az egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szak első végzős évfolyama.
Világbajnoki címet nyert a debreceni hallgató
Világbajnoki címet nyert a debreceni hallgató
Népes és erős mezőnyben végzett az élen.
Félelmeikre is választ kaptak a debreceni nyílt napon
Félelmeikre is választ kaptak a debreceni nyílt napon
Zsúfolásig megtelt a szülészeti klinika tanterme.
Már a jövő tanévtől elérhető lesz az Erasmus+
Már a jövő tanévtől elérhető lesz az Erasmus+
A Nemzeti Ifjúsági Tanács üdvözölte a döntést.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Hatályba lépett a törvény.
Cipőt hív vissza az ALDI
Cipőt hív vissza az ALDI
Határérték feletti vegyi anyagok lehetnek benne.
Google hirdetés vagy SEO?
Google hirdetés vagy SEO?
Melyikre van inkább szüksége egy vállalkozásnak?
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
A folyamatosan növekvő lakosságszám miatt bölcsődei, óvodai és iskolai fejlesztésekre készül az önkormányzat.
Hirdetés
Hirdetés
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Jön az év első tartósabb kánikulája
Jön az év első tartósabb kánikulája
30-35 Celsius-fokra készülhetünk.
Hirdetés
Hirdetés
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Gazdaság
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.