A világ élvonalában a debreceni sugárterápia

A vármegye, a régió betegeinek diagnosztizálását és a daganatos betegségben szenvedők gyógyulását segítő, két Elekta Versa HD RS lineáris gyorsítót és egy Siemens GoSim tervezéses CT-t, valamint a Raysearch besugárzástervező rendszert adott át a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkoradiológiai Klinikáján ünnepélyesen Takács Péter, az egészségügyért felelős álamtitkár, Kollár Lajos, miniszterelnöki biztos, főtanácsadó, H. E. Dag Hartelius, Svédország magyarországi nagykövete, Kossa György, a Debreceni Egyetemet működtető alapítvány elnöke és Prof. dr. Szabó Zoltán, a Klinikai Központ elnöke április 14-én délelőtt.
Kossa György köszöntőjében felhívta a jelenlévők figyelmét a sugárterápia területén a világban és Debrecenben végbement nagyívű fejlődésre, továbbá arra, hogy éppen 100 éve, 1923-ban, Debrecenben már megtörtént az első sugárterápiás kezelés. A tudományág fejlődése az utóbbi évtizedekben felgyorsult. A Debreceni Egyetemen 2017 óta tartó fejlesztések eredményeként az onkoradiológián európai mértékben is korszerű eszközparkot állítottak szolgálatba, ehhez modern környezetet alakítottak ki. A most átadott eszközök egy svéd elektroradiológiai cég által, a magyar kormány kétmilliárd forintos finanszírozásával került a klinikára. – Megnyugtató tény, hogy ezek a berendezések itt vannak, a működtetésükhöz, az emberek gyógyításához rendelkezésre áll a megfelelő szaktudással felvértezett szakembergárda. A beruházás messzemenően szolgálja az egyetemet működtető kuratórium kiemelt feladatát, azt, hogy megteremtse a kutatás, az oktatás, a gyógyítás hármas egységének feltételeit. Az új fejlesztés jelentősen javítja a város, a vármegye, a régió betegeinek gyógyulási esélyeit, továbbá a kutatásokba is besegítséget – zárta köszöntőjét Kossa György.
Takács Péter kiemelte: Magyarország kormányának tagjai értékek mentén gondolkodnak, és eszerint politizálnak. Az egyetemek értékeket közvetítenek, a kormány számít az egyetemekre, stratégiai partnerként tekint rájuk, hiszen ők a tudás, a gyógyítás és az innováció központjai. Mindez Debrecenben kiegészül a gyógyítás felelősségével is. Hangsúlyozta, erre a fejlesztésre büszkének lehet lenni, a beruházás teljes egészében a magyar emberek adóforintjaiból valósult meg.
Kollár Lajos emlékeztetett arra, hogy a kormány 2020-ban elfogadta a népegészségügyi programot, amiben kiemelten szerepel az onkológia is. Céljuk, hogy a diagnosztizálásra, kezelésekre minden megyében elérhető legyen egy világszínvonalú eszközpark. Az onkológiai programban elkezdődtek a szűrések, abba bevonták a háziorvosokat. Újdonságként említette, hogy Magyarországon is elérhetők a robotsebészeti beavatkozások.
Szabó Zoltántól megtudtuk, hogy a gépek átadásával a Debreceni Egyetem 100 éves múltra visszatekintő sugárterápiás kezelés történetének újabb fejezete kezdődik. A Klinikai Központ elnöke történelmi áttekintést adott az egyetem radiológiai tevékenységéről. Ebből kiderült, Debrecen mindig is a hazai élvonalba tatozott, idővel önálló tanszéket és klinikát is kapott. Napjaink feladata a klinikai eszközpark bővítése. Az utóbbi években a centrum tevékenysége már országhatárokon átívelő.
– CH –






























