A rézágyú is eldördült a furtai juhásztalálkozón

Bár vármegyénkben igencsak fiatal rendezvény a Furtán megtartott Bihari Juhásztalálkozó, máris tekintélyes elismertsége van a tájegységen, de ami a lényeg, helyben is! Több, egykori lakóhelyétől távol élő család, közösség erre az eseményre időzíti furtai látogatását, hiszen – derült ki velük beszélgetve – ilyenkor másokkal is összefuthatnak.
A falu a VI. Bihari Juhásztalálkozót október 5-én tartotta, és az időpont ezúttal azért volt különleges, mert az esemény kitalálója, a szervező csapat mozgatója, Krucsó Antal polgármester már leköszönt, utódja, Gácsi József pedig csupán néhány napja vezeti Furtát. Ezt az egyedi helyzetet könnyen áthidalták a szervezők, így abból semmit sem éreztek a találkozó résztvevői. Délelőtt ezúttal is 25 bográcsban főtt az étel, többnyire birkapörkölt, eközben szomszédoltak a főzőcsapatok, délután pedig a helyi és a környékbeli hagyományőrző csoportok szórakoztatták a több száz fős közönséget.
A Lokálpatrióta elnevezésű népes közösség egyik tagja, Asztalos Sándorné, aki a Keszeli család legfiatalabb tagjaként mutatkozott be a Cívishír olvasóinak, sorolta az étlapot: gyümölcsből többféle, süteményből is, babgulyás, töltött káposzta, csőröge lekvárokkal, mindehhez pedig kinek-kinek ízlése és mértékletessége szerint innivaló. Az nem volt kikötés, hogy mit főzhetnek a csapatok. – Összetartó család vagyunk, más alkalmakkor is összejövünk, főzünk, beszélgetünk. Amíg a nagyszülők éltek, még jobban összejártunk. Most már vannak távolabb élők is, de a juhásztalálkozóra ők is igyekeznek hazajönni – fűzte hozzá Asztalosné. A szomszédságában sokan ülték körül a hosszú asztalt. – Molnár János vagyok. Mindannyian a Metrónál dolgozunk és egyben mindannyian furtaiak is vagyunk. Minden falunapon itt vagyunk ezzel a társasággal, és birkapörköltet főztünk. Furta szeretete hoz vissza bennünket, és itt van minden barátunk, ismerősünk. Ez olyan, mint egy elszármazottak találkozója, évente egyszer összejövünk – mondta szinte egy szuszra a fiatalember.
Persze egy falunap minden kelléke ott volt a juhásztalálkozón; fotópont, pónilovaglás, minijátszótér, kirakodóvásár, nyüzsgés. A falu is bemutatkozott. A furtai hímzés országszerte híres, hagyománya van, a hímzéseket is láthatták a falunapozók. És volt, amit hallhattak is! Egy rézágyút. A mellette álló, 150 évvel ezelőtti tüzérmester öltözetbe bújt ágyúkezelő akkurátusan tömködte meg a tűzszerszám csövét, majd elsütötte az ágyút, amiből lövedék nem, füst és hang viszont jött. Ez adta meg a jelet a beszédekre. Krucsó Antal, a leköszönő polgármester a maga nyugodt stílusában konstatálta, hogy a megjelentek létszámából látja, a falu múltját és mai napjait is megjelenítő rendezvényt megszerette Furta és a környék lakossága, felfedezték az elszármazottak. Kitért arra, hogy a mostani esemény időpontja nem a legszerencsésebb, mert a juhásztalálkozó napján ő már nem polgármester, utódja pedig éppen csak, hogy az. Ebből azonban a lakosságnak nem kell éreznie semmit, a rendezvényt meg kell tartani. Beleálltak az előkészítésébe, megszervezésébe. Kiemelte Csordás Attila településmenedzsert, aki sokat dolgozott az esemény létrehozásában.
– Egyre kevesebb juhász van itt, viszont továbbra is finom a birkapörkölt. Ez a rendezvény arról szól, hogy találkozzanak az itt élők az elszármazottakkal, eljöjjenek a régen Furtán élők is – ezt már Gácsi József polgármester mondta, majd elárulta, az is felvetődött, az idén ne tartsák meg a rendezvényt. Viszont a leköszönő polgármester, a képviselő-testület, a közszférában dolgozók megszervezték. A képviselő-testület tagjait színpadra hívta, bemutatta őket. A grémiumban több korosztály, többféle gondolkodású ember van, akik mindannyian arra törekednek, hogy Furtán jobban menjenek a dolgok, elérjék a kitűzött célokat.
Vitányi István országgyűlési képviselő méltatta a leköszönő Krucsó Antal munkáját, akivel öt cikluson keresztül dolgozott együtt, és az ő, valamint a képviselő-testület munkája hozzájárult Furta fejlődéséhez. Megtudtuk, ismeri az új faluvezetőt, és bízik abban, hogy vele, a képviselő-testületével is eredményesen dolgozhat majd. A falunapról is beszélt: a tradíció egyik sarkalatos pontja, hogy a régi magyar hagyományokat, foglalkozásokat bemutassák.
– A helyiek korábban a juhászatból éltek. Ezt tudják a ma élő utódok, akik közül sokan már távol élnek. A rendezvény célja, hogy visszacsalogassuk az egykori furtaiakat, a juhásztalálkozó jó lehetőség erre. Az első évben birkafőző versennyel hirdettük meg, 25 csapattal, azóta a kiírás is 25 csapatra van. Elszármazottak, családok, baráti közösségek is főznek, ez erősíti a településhez való kötődésüket. Az eredeti célt sikerült elérni, sokan jó szájízzel fogadták a programot, várják, év közben is érdeklődnek, mikor lesz – foglalta össze az esemény lényegét Csordás Attila.
CH














































