A páramentesítő berendezések működése

Mindannyian arra törekszünk, hogy egészséges környezet vegyen minket körül az otthonunkban és a munkahelyünkön egyaránt. A lakásunkat igyekszünk tisztán tartani, a munkahelyen pedig betartjuk az alapvető egészségvédelmi előírásokat. A levegő páratartalmával azonban keveset foglalkozunk.
Miért kell foglalkozni a levegő páratartalmával?
Ha túl alacsony a hálószobában vagy a gyerekszobában a páratartalom, például télen a fűtés hatására, akkor gyakran ébredünk arra, hogy fáj a torkunk. Ez azért van, mert a torok nyálkahártyája kiszárad alvás közben a száraz levegőtől. Ha azonban túl magas a levegő nedvességtartalma, dohos, penészes levegőt lélegzünk be, ami szintén ártalmas az egészségünkre. Ebben az esetben páramentesítő készülékkel megoldhatjuk a problémát. A Páramentesítő.hu webáruházban akár otthoni, akár munkahelyi felhasználásra egyaránt találunk párátlanító készülékeket.
Hogy működnek a páramentesítő berendezések?
A páramentesítő gép a nedves levegőt beszívja, és egy szűrőn, valamint egy hűtőtesten átvezeti. A nedvesség kicsapódik a hideg hőcserélő felületen, és az így keletkezett víz összegyűlik egy tartályban. A párátlanított, melegebb levegő pedig visszakerül a helyiség légterébe. A készülék a beállításoknak megfelelően automatikusan kikapcsol, ha elérte a kellő páratartalmat. A tartályban összegyűlt vizet időnként ki kell önteni, viszont a gép érzékeli, ha a tartály megtelt, és ilyenkor automatikusan kikapcsol. Tehát a túlfolyástól nem kell tartanunk. Ugyanakkor léteznek olyan párátlanító készülékek is, amelyekből közvetlenül a lefolyóba vezetik a vizet. Ezek főleg azok a berendezések, amelyeket fixen egy adott helyiségben üzemeltetünk.
Hol érdemes páramentesíteni?
A lakás különböző helyiségeiben, ahol a mindennapos tevékenységek hatására túl nagy a páratartalom. Ilyen helyiség a konyha, a fürdőszoba, illetve azok a helyiségek, ahol ruhát szárítunk. Egyrészt az egészségünk, másrészt a különböző értéktárgyaink, elektromos berendzéseink működése szempontjából is fontos.
- Használhatjuk egy átázott pince, fűtetlen garázs esetében is, de ilyenkor az adszorpciós páramentesítő készüléket érdemes megrendelni, ugyanis ez hatékonyan párátlanít a hideg helyiségekben is.
- Egy esetleges beázás során a nedves fal kiszárítására, ugyanis könnyebben szárad a fal, ha száraz a levegő.
- Az irodában, a munkahelyen, ha valamilyen okból kifolyólag magas a páratartalom.
- Könyvtárakban, irattárakban, ahol a magas páratartalom károsítja az ott tárolt könyveket, iratokat.
- Múzeumokban, galériákban, hiszen az akár több száz éves képzőművészeti alkotásokat megfelelő páratartalmú helyiségekben kell elhelyeznünk, ha azt szeretnénk, hogy megőrizzék állagukat, értéküket.
A páramentesítésre tehát az egészségünk miatt és az értékes tárgyaink állagának megőrzése érdekében egyaránt szükség van.














