A Nagyerdei Stadionban most a cégek, szakmák versenyeznek – csak éppen a fiatalokért
– A szakképzés lehetőség, ami karrierutat ajánl. A lehetőség határtalan. Kérem, kellő nyitottsággal forduljon mindenki a szakképzéshez – hívta fel a figyelmet Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára a Hello szakma! – Út a jövőbe! kétnapos pályaorientációs kiállítás és konferencia október 7-ei megnyitóján a Nagyerdei Stadion északi rendezvénytermében. A Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) szervezésében immár negyedik alkalommal térnek vissza a Debrecenben és környékén működő vállalatok, oktatási intézmények és szervezetek standjai a stadionba. A rendezvényen több mint 90 kiállító mutatkozik be, lehetőség van egyéni konzultációkra, pódiumbeszélgetéseken szerezhetnek új ismereteket a kilátogatók, ugyanakkor érdekes bemutatók is szemléletesebbé teszik az eseményt.
Pölöskei Gáborné kijelentette, hogy ennek a rendezvénynek mindenképpen van létjogosultsága, hiszen sok a kiállító és az érdeklődő. A szakképzés négy éve kezdődött átalakításában a tárca létrehozta az ötéves technikumokat és a hároméves szakképző iskolákat. Ezek sikeres működését mutatja, hogy technikumba ma már jóval többen jelentkeznek, mint gimnáziumba, mert azt tartalmában és kínálatában összekötötték az egyetemekkel, így a technikum lehetőséget teremt a továbblépésre. Pölöskeiné leszögezte: a technikumok a mérnökképzés előszobái, de a középvezetői szintű szakemberekre is nagy szükség van; a hároméves szakképzésben pedig olyan mesterségeket tanítanak, amelyekből a piacon nagyon jól meg lehet élni.
Papp László polgármester köszöntőjében újfent elmondta, hogy Debrecenben virágkorát éli az oktatás és a gazdaság, továbbá a város gazdasága fejlődéséhez szükség van a kimagaslóan teljesítő szakképzésre. Ez megvan, hiszen a debreceni szakképzés is virágkorát éli. 2015-ben a centrumnak 7 ezer 500 diákja volt, ma 13 ezer van. – Az elmúlt 10 év gazdaságfejlesztése következtében Debrecenben van a világ legmeghatározóbb vállalatainak jelentős része, munkát adnak, a fiataloknak pedig megvan a lehetősége, hogy jövőbeli munkahelyük tevékenységébe betekintsenek. A karrierirodán keresztül fel tudják venni a kapcsolatot azokkal a cégekkel, vállalatokkal, ahol később karriert tudnak építeni. A Debreceni Egyetem egy másik fontos szereplője ennek a sikertörténetnek. Technikusként lehetőség van elhelyezkedik valahol, de arra is, hogy a továbbtanulás után diplomás mérnökként kapcsolódjanak be a város gazdasága építésébe – mondta a polgármester.
Bács Zoltán egyetemi kancellár stratégiai, jövőbelátó gondolkodásra ösztönözte a diákokat, a szülőket. Debrecen sokoldalú lehetőséget kínál a pályairány kiválasztására, onnan tovább tudnak lépni a mérnöki, de akár a tudományos szintig is. Az egyetem és a DSZC kapcsolata egyre szorosabb, és ma már a szakképzési rendszer is olyan, hogy az ott végzettek 500 pontot könnyebben tudnak elérni, mint a gimnáziumban érettségizettek. A technikusok pedig már az egyetemi képzés előszobájában vannak, hiszen hozzájuk elfogadott kreditpontokkal tudnak érkezni.
A pályaválasztási kiállítás és konferencia ez évi egyik fő partnere a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Vezetőjétől, Gyurosovics József dandártábornoktól megtudtuk, hogy szervezete a szeptemberben indított rendvédelmi és közszolgálati pálya új képzési formáján keresztül alakított ki a DSZC-vel a partnerségi viszonyt. A vármegyei főrendőr kiemelten fontos feladatnak nevezte a közrend szolgálatát, ennek a rendőrségnek a társadalom felé nyújtott terméke a biztonság. Ez kifejezetten univerzális, mert kiterjed az élet szinte minden spektrumára. A biztonság „szolgáltatásában” nagyon jól teljesítenek a magyar rendőrök, köztük a hajdú-bihariak is, hiszen vármegyénk Magyarország legbiztonságosabbja. Majd egy 163 országra kiterjedő globális békeindex eredményét ismertetve elmondta, 2024-ben Magyarország a 14. legbiztonságosabb ország.
– Álmodjunk jövőt, építsünk együtt karriert. A mai rendezvény arról szól, hogy az álmokból folyamatosan megépítsük a biztos jövőt. Álmodozunk és információt gyűjtünk. Akkor tudunk jó döntést hozni, ha nagyon gazdag információforrás áll rendelkezésre. Ilyen a mai alkalom – világított rá a Hello szakma! kétnapos rendezvény lényegére Tirpák Zsolt, a DSZC kancellárja. A gazdasági szakember rámutatott, hogy a szakképzési rendszer legfontosabb tulajdonságai között van a rugalmasság és a figyelmesség. Ebben kiemelkedő teret kapnak a tehetséges tanulók, és lehetőséget a felzárkózásra szoruló fiatalok. Debrecen, a jövő városa, az elmúlt időszakban olyan gazdasági- és munkaerőpiaci környezetet teremtett, ami igazi kincsesbánya a fiataloknak. Ebben kell együtt megtalálni a saját kincset, a boldog jövőképet. Beszélt arról is, hogy az egyetemmel bővült az együttműködés, most hét kar partnerként van jelen a kiállításon. A technikusi képzés résztvevői rövidebb felsőoktatási időszakra és tartalmasabb tudásra számíthatnak. – Tíz éve még kérdés volt, hogy szakképzés vagy felsőoktatás, és sokan a gimnáziumban gondolkodtak. Ma már egyértelmű, hogy a szakképzés ugyanolyan felsőoktatási lehetőséget biztosít, ha helyenként nem jobbat, mint a gimnázium. Versenyképes jövőképet ad. Debrecenben óriási lehetőség van arra is, hogy a képzés hasznosuljon – nyitotta meg e mondatokkal a IV. Hello Szakma! – Út a jövőbe! kétnapos pályaorientációs kiállítás és konferenciát Tirpák Zsolt.
CH