„Csúcsteljesítményt örömmel is el lehet érni”
A közelmúltban adták át a Sensirionnak, a digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártójának új, debreceni logisztikai központját. A Regionális és Innovációs Tudományos Technológiai Parkban található telephely 7000 m2-es bővítése egy újabb fontos lépés volt a svájci cég számára, amely összhangban van a vállalat fenntartható növekedési stratégiájával. A 4,5 milliárd forintos beruházás második szakaszának köszönhetően, amely várhatóan 2025 első felében fejeződik be, nemcsak jelentős mértékben bővül az érzékelőmodulok gyártási kapacitása, hanem tovább erősödik a Sensirion Hungary Kft. pozíciója a high-tech ipari szereplők között. 2024 tapasztalataival, a külső és belső kihívásokkal kapcsolatban a debreceni cég első számú vezetője, dr. Ábrahám László, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője osztotta meg gondolatait a Cívishír olvasóival.
Mennyire volt mozgalmas, kihívásokkal teli a Sensirion élete?
– Bevallom, hogy idén elsősorban pozitív dolgokra számítottam, negatív történésekre nem. Ha megnézzük a rövidesen 5 éves Sensirion Hungary Kft. dinamikus fejlődését, akkor mind az árbevétel, mind a profit tekintetében az indulás óta az adatok nagyon bíztatóak voltak. Sajnos – külső körülmények miatt – a 2023-as év második fele azonban sem sikerült olyan jól, mint terveztük. Nem növekedtünk, sőt inkább megtorpantunk. Emiatt idén úgy kellett vezetni, mint a jégen, hogy egyszerre kellett nyomni a gázt meg a féket. Tehát a létszám nem bővülhetett, csak nagyon indokolt esetben, viszont a feladatok, a kihívások, az új projektek, a gyártási volumen, az folyamatosan emelkedett.
Az anyacég mégis egy logisztikai központ, illetve a második gyártócsarnok megépítéséről hozott döntést. Ez azt mutatja, hogy töretlen a bizalom a svájci cég európai leányvállatával kapcsolatban?
– Úgy gondolom, hogy a Sensirion hosszú távú stratégiájában töretlenül bízik, ezért is hagyta jóvá a bővítésünket. Olyan ultramodern raktár építettünk, ami a régió hasonló méretű vállalkozásait tekintve párját ritkító. A korábbi 200 palettás hely helyett már 2200 áll a rendelkezésükre, míg a polcfelület 800 m2-ról közel 5000 m2-re növekedett. A gyártósoron pedig legalább hat új termék előkészítése fut, ezek elsősorban autóipari, illetve egészségügyi projektek. Ugyanakkor óvatosak voltunk, emiatt elhalasztottuk idén a félvezetőgyártás debreceni bevezetését, annak érdekében, hogy ne költsük túl magunkat. Ezt egy bölcs döntésnek tartottam, mert így nem akkor kapunk a fejünkhöz, amikor már üres a kincstár. Remélem, hogy '25-ben nemcsak elindul, hanem szépen fel is fut a félvezetőgyártás. Nemcsak Debrecenben, hanem Magyarországon alig található meg a szükséges szaktudás, amivel mi már mint cég rendelkezünk. Ez az ún. wafer back end technológia, amely a high-tech iparban egyedülálló technológián alapuló lépések sorozata. Sikeresen végezzük a szakemberek képzését, így jövőre - ha az anyacég is így dönt - készen állunk a szenzor chipek feldarabolására, a wire bonding elkészítésére, tokozására és tesztelésére.
A váratlan bejelentések közé tartozott az is, hogy a stafétabot átadás folyamatát is újra kell indítani. Mi történt?
– Valóban. A megbeszélt ütemterv szerint 2025 január végén lejár a munkaszerződésem és nyugdíjba megyek. Ezt a svájci menedzsmenttel előkészítettük, lebonyolítottuk a keresést, megtörtént a kiválasztás, fel is vettük az utódomat. A legfrissebb hírek szerint az utódom kiválasztását azonban felülírta a központ. Most megint ott állunk, hogy nincs kijelölt utódom, ezért újra fogják indítani ezt a projektet. Addig nagy valószínűséggel az átmeneti időszakban egy ún. interim menedzsment fog Debrecenben működni, amíg a végleges kiválasztás meg nem történik.
Nem fog hiányozni a nyüzsgés, a rendszeres munkába járás? Ön több céges kultúra kiépítésében vállalt meghatározó szerepet, a Sensirion családja mennyire nőtt a szívéhez?
– Csupa jó emlékkel távozom erről a családias hangulatú, modern és innovatív munkahelyről, amiért csak hála és köszönet van bennem. Lehetőségem volt a Sensiriont zöldmezős beruházásként felépíteni, egy ütőképes jó csapatot kialakítani és szép eredményeket elérni. A ciklusom vége felé pedig sikerült útjára indítani a második beruházási fázist. Ezért szeretnék külön köszönetet mondani vezetőimnek és munkatársaimnak, akiket – nem túlzás – név szerint ismerek. Nagyon boldog vagyok, hogy ebben az imponáló építkezésben részem lehetett és cégünk Debrecen high-tech iparának egyik gyöngyszemévé vált. Külön büszkeséggel tölt el, hogy ezeket a mérföldköveket úgy sikerült elérnünk, hogy a csapat átlagéletkora mindössze 32 év. Ami különösen fontos tény volt számomra, hogy ilyen csúcsteljesítményt örömmel is el lehet érni, nemcsak keseregve. Nagyon bízom abban, hogy ez a fejlődés tovább fog haladni és még több sikert tudnak majd besöpörni mindenki megelégedésére.
Január végén hetvenévesen nyugdíjba vonulok és átadom a helyet a fiataloknak, de nem fogok hátra dőlni. Én is örömmel kézbe veszem az unokáimat, de nem leszek az a tipikus nagyapa, aki a karosszékben ül és csak ott mormol magában. Igaz, hogy már nem fogja lekötni napi 9-10 órámat a Sensirion, de feleségem szokta azt mondani, hogy három nap után, ha nem dolgozok, akkor annyi ötletem támad és sziporkázok, hogy nehéz engem elviselni. Ezért nemcsak nekem, neki is jobb, ha lekötöm az agyamat valamivel. A szabad gyököket és kapacitásokat ezért szeretném újabb programok terén hasznosítani. Többek között az “Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség” elnökeként, ahol 20 nagy cég vezetőivel azon dolgozunk, hogy minél több fiatal válassza a mérnöki hivatást. Emellett tagja vagyok a Magyar Innovációs Szövetség elnökségének illetve van még egy-két titkos tervem, amikről nem szeretnék beszélni, mert még nem realizálódtak és nem jó előre a medve bőrére inni…