A múlt emlékeit is ápolják

A színvonalasan felújított műemléképületben az érdeklődők egyedülálló orvostörténeti időutazáson vehetnek részt. A gyűjtemény bemutatja például az iskolateremtő debreceni orvosprofesszorok munkáját személyes tárgyaikon, fennmaradt dokumentumokon keresztül. A tárlaton olyan eredeti iratok is megtekinthetők, mint például Sántha Kálmán professzor Kossuth-díja és posztumusz Széchenyi-díja, valamint Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós levele Lissák Kálmán professzorhoz.
Vissza a múltba!
A kiállításon főszerephez jut az Orvostudományi Kar 1918-1950 közötti története is, a látogatók megnézhetik többek között a tervrajzokat, a rektori és hallgatói tógákat, a centrum díjait, a professzorokról készült érméket és a Debrecen-díj a Molekuláris Orvostudományért érmét is. Emellett különleges élményt nyújt az 1930-as évekbeli, korhűen berendezett professzori dolgozószoba, ahol az Orvostudományi Kar neves professzorainak bútorai is megtekinthetők. A tárlat elkalauzolja a látogatót a debreceni gyógyszergyártás múlt század elejéig visszanyúló történetébe is, bemutatva azt az utat, melyet elődeink jártak be a manufakturális gyógyszer-előállítástól a legkorszerűbb nagyüzemi gyártásig. Korabeli könyvek, fényképek, eszközök felvonultatásával a kiállítás betekintést ad a gyógyszer- és gyógyszeralapanyag-gyártás szerteágazó világába.
A gyűjtemény műszertárlattal is büszkélkedik: egzotikus országokból származó népi gyógyászat kellékei mellett többek között I. világháborús katonaorvosi eszközök, egy 1936-ból származó EKG-készülék, továbbá inhalátorok, lélegeztető gépek, légzésfunkciós készülékek, altatómaszkok is megtekinthetők. Az orvosi eszközkiállításon korabeli belgyógyász orvosi magánrendelő, fogorvosi rendelő, de a 60-as évekből származó szívmotor, a szívsebészet kézi műszerei, és eredeti laparoszkópiás műszerek is láthatók.
Folytatódik a könyvsorozat
– Centrumunk nemcsak a gyógyítást, oktatást, kutatást tartja fontosnak, hanem a múlt emlékeinek ápolását is. Fésüs László rektor, a DE OEC akkori elnöke kezdeményezésére 2006-ban indult el a „Méltó emlék a múltnak, hagyomány a jövőnek” program, amelynek jegyében létrehoztuk a debreceni kötődésű, neves orvosprofesszorok emlékparkját, ahol ebben a hónapban avatjuk a kilencedik szobrot. Professzoraink életrajzát bemutató sorozatunknak pedig már a 25. kötete jeleik meg idén. A múlt értékeinek, hagyományainak és tárgyi emlékeinek méltó helyet biztosít a hosszú és kitartó munka eredményeként létrejött, ma megnyílt orvostörténeti gyűjtemény – hangsúlyozta Paragh György centrumelnök az átadási ünnepségen.
– A kutatóegyetemi rangot elnyert intézményünkben megerősödött az igény az informális eszmecserékre, a gondolatok kötetlen formában történő megvitatására is. Ezt szolgálja a legújabb kezdeményezés az innovatív tervező-megvalósító folyamatban, a professzori klub megalapítása, mely az egyetem kiváló tudósainak nyújt lehetőséget együttműködésre. A nívós környezet méltó helyszínt biztosít ehhez – mondta Fésüs László akadémikus, a Debreceni Egyetem rektora.
Valaha villa volt
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában létrehozott Tudományos Konferencia-központ és Orvostörténeti Gyűjtőhely egy felújított műemléképületben kapott helyet. Az 1936-ban épült villa Kenézy Gyula szülész-nőgyógyász professzornak, a Magyar Királyi Tudományegyetem Orvosi Kara megszervezőjének volt egykori lakóhelye, és az elmúlt 84 év alatt számos intézménynek adott otthont: 1947-ben falai között kezdte meg működését az Orvostudományi Kar könyvtára 1951 és 1956 között itt működött az egyetemi rádió, 1970-ben néhány hónapig pedig a bölcsőde és az óvoda működött benne. 1981-ben az egész épületet a könyvtár céljaira bocsátotta az egyetem. 2005-ben az Élettudományi Központ és az Egyetemi és Nemzeti Könyvtár új épületének átadásakor a megüresedő Kenézy Könyvtár épületében a centrumtanács döntése alapján alakult meg a Konferencia-központ és az Orvostörténeti Gyűjtemény.
A Tudományos Konferencia-központ és Orvostörténeti Gyűjtőhely létrejöttét támogatta:
Kiemelt támogatók:
Debreceni Egyetem
Bükkvidéki Vendéglátó Zrt., Hunép-Uniszol Kft., Teva Magyarország Zrt., Teva Gyógyszergyár Zrt.
További támogatók:
CLH Kft., Electronic Kft., Épkerservice Kft., Háló Marco Kft., Légtechnika 2000 Bt., Nádép Kft., Vagyonvill Kft.
A megvalósítást segítették:
Acex Kft., Campus-Véd Kft., Cardiolab Kft., Medipost Kft., Miskolci Patyolat Zrt.


















