A maffia már Észak-Itáliát is behálózta
A nápolyi térségben működő Camorra bűnszövetkezet egyik befolyásos vezetőjének, Antonio Iovinének novemberi letartóztatását Roberto Maroni olasz belügyminiszter a szervezett bűnözésre mért közel halálos csapásként értékelte, és büszkén jelentette ki: mindössze ketten vannak még szabadlábon Olaszország harminc legkeresettebb gengsztere közül. Silvio Berlusconi miniszterelnök igyekszik is előnyt kovácsolni az eredményes hatósági fellépésből a kormánya ellen decemberben tartandó bizalmi szavazásra készülve, amely akár előrehozott választásokhoz is vezethet.
Az olasz állam sikeresnek gondolt alvilágellenes stratégiáját azonban igencsak megkérdőjelezi a különböző maffiaklánok egyre jobban érezhető befolyása a tevékenységük által eddig érintetlennek hitt körzetekben is. A DIA olasz maffiaellenes nyomozóhatóság nemrég közzétett jelentése azt taglalta, hogy a bűnszervezetek miként szövögetik kapcsolataikat az ország északi részén - többek között az Itália gazdasági fellegvárának számító lombard régióban - működő hatóságokkal és vállalatokkal.
"A calabriai bűnözői modell kezd gyökeret verni északon, az ország leggazdagabb és legfejlettebb területein is, amelyek a maffiózók számára komoly bevételi lehetőségekkel kecsegtetnek" - olvasható a DIA beszámolójában, amely kitér arra is, hogy az alvilági csoportok milyen kifinomult módszerekkel gyakorolnak befolyást a helyi politikai életre és közigazgatásra. A probléma komolyságát és kiterjedtségét jól mutatja, hogy júliusban a rendőrség több száz, a calabriai 'Ndranghetával kapcsolatban álló személyt tartóztatott le, miután nyomozást indított több észak-olaszországi vállalati bűncselekmény ügyében. A Libera maffiaellenes szervezet legfrissebb adatai szerint a gengsztereket célzó hatósági akciók nyomán végrehajtott vagyonelkobzás mértéke az olasz tartományok közül Lombardiában volt a negyedik legnagyobb.
Anna Bull, az angliai Bath Egyetem olasz történelemre szakosodott professzora szerint Berlusconiék ugyan sikereket értek el azzal, hogy néhány maffiavezért letartóztattak, de ezen kívül szükséges figyelembe venni az itáliai szervezett bűnözés egy másik lényeges oldalát is, amely a pénzügyekről szól. Eddig az itáliai maffiacsoportok – többek között a szicíliai Cosa Nostra, a calabriai 'Ndrangheta vagy a campaniai Camorra – köztudottan az északinál jóval szegényebb dél-olaszországi régiókban éreztették befolyásukat a társadalom minden szintjére beférkőzve. Vezető olasz politikusok, mint például Maroni is, gyakran gúnyt űztek a déli régiókból az ott virágzó korrupció és a maffia erőteljes jelenléte miatt.
Lorenzio Frigerio, a Libera lombardiai képviselője azonban figyelmeztet: "A maffia már régóta jelen van északon is, és a befolyása szép lassan és csendben növekszik..."
Nemrég megütközést váltott ki a nápolyi Camorra nevére hajazó Gomorrah című könyv szerzőjének, Roberto Savianónak novemberben egy tévéműsorban tett kijelentése, miszerint a 'Ndrangheta emberei rendszeresen különböző ügyleteket bonyolítanak a kormánykoalícióban részt vevő Északi Liga egyes tagjaival. Maroni, a párt magas rangú tagja hevesen tiltakozott az elmondottak ellen, és "aljas rágalomnak" nevezte az író vádaskodását. Az olvasót az alvilág legmélyebb bugyraiba elvezető könyv szerzője a mű megjelenése óta egyébként állandó rendőri védelem alatt áll az őt ért halálos fenyegetések miatt.
"A bűnbandák a hatalommal keresik a kapcsolatot, s nem számít nekik, milyen politikai pártról van szó" – mutatott rá Frigerio.
Az SOS Impresa üzleti társaság adatai szerint az olaszországi szervezett bűnözés éves forgalma hozzávetőleg 135 milliárd euróra rúg. A többnyire drogkereskedelemből, prostitúcióból vagy épp rablásból megszerzett vagyon egy részét legális üzleti tevékenységekbe fektetik, ami különösen jövedelmező az észak-olaszországi bankokkal és vállalatokkal kapcsolatban álló maffiacsoportok számára. "Ezeknek a bűnszervezeteknek sikerült legálisan működő intézmények, például bankok közelébe férkőzniük, hogy tisztára moshassák pénzüket" - mutatott rá Bull. A DIA információi szerint a gyaníthatóan pénzmosás keretében végrehajtott tranzakciók mértéke 2010 első félévében 32 százalékkal nőtt az előző hat hónaphoz képest, az pedig különösen megdöbbentő, hogy az ügyletek közel felét az északi országrész egyes hitelintézeteinek, pénzügyi közvetítő cégeinek, illetve közigazgatási szerveinek bevonásával bonyolították le.
Az Olaszországot is sújtó, bár már enyhülő gazdasági válság egyáltalán nem kedvez az alvilág elleni harcnak. A pénzügyi krízisnek ezen a téren kettős hatása van: egyrészt a sebezhető üzleti vállalkozásokat a maffia felé fordítja, másrészt viszont jelentősen csökkenti a központi költségvetésből a rendőrségre és a biztonságra fordított kiadásokat. Több szakértő is úgy látja, hogy a nagyszabású hatósági akciók keretében történt letartóztatásoknál jóval többre van szükség a bűnözői csoportok tevékenységének felszámolását célzó küzdelemben. "Ahhoz, hogy tényleg megnyerjük a maffia elleni háborút, a megelőzésen kell dolgoznunk, azon, hogy az országban ne legyenek többé olyan politikai, társadalmi és gazdasági körülmények, melyek lehetőséget adnak a gengsztereknek hatalmuk gyakorlására" - összegezte Frigerio.
MTI