A jövő mérnökei mérettetek meg Debrecenben
Csaknem száz gyermek mérte össze a legóból készített robotok építésében és programozásában szerzett ismereteit pénteken a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. Az intézmény szakemberei bíznak abban, hogy a jövő mérnökei akár így is kedvet kaphatnak a műszaki tanulmányokhoz - számol be a egyetemi portál.
Robotok programozásával foglalkozó 10 és 16 év közötti korú gyerekek foglalták el a Debreceni Egyetem Műszaki Karának Auláját január 24-én, itt tartották a First Lego League 2024/2025-ös szezonjának első versenyét. Az egész napos selejtezőre kilenc csapat nevezett, elsősorban kelet-magyarországi iskolákból.
A gyerekeknek mérnöki tervezéssel épített és maguk programozott Lego robotukkal különböző feladatokat kellett megoldani. A verseny fő témakörei a környezetvédelem és a vizek védelme volt.
A Debreceni Egyetem Műszaki Karának dékánja hangsúlyozta, hogy a rendezvénnyel igyekeznek a fiatalok figyelmét a műszaki és a természettudományos ismeretekre irányítani.
- A legózás jóvoltából a gyerekek műszaki alapismeretekre tesznek szert, amit majd később talán nálunk, az egyetemi képzés keretében is tudnak kamatoztatni. Ráadásul most az egyetem, a kar működésébe is bepillantást nyernek, megtapasztalhatják, milyen műszaki egyetemistának lenni. Azt szeretnénk, hogy a felnövekvő nemzedék tagjai közül minél többen válasszanak mérnöki, természettudományos pályákat – hangsúlyozta Husi Géza.
A versenysorozat hazai szervezéséért felelős HelloWorld Oktatás és Fejlesztés Egyesület elnöke, Molnár József azt mondta: a fő cél a gyerekek Lego kockákkal történő fejlesztése, a programozásba és a robotika világába való bevezetése, a jövő munkaerőpiacára való felkészítése.
A First Lego League selejtezőjén legjobban szerepelt alakulatok a februári, zalaegerszegi országos döntőbe nyertek kvalifikációt, onnan három csapat jut majd tovább a nemzetközi versenyekre. A legjobb hazaiak pedig eljutnak az áprilisban az Egyesült Államokban, Houstonban esedékes világversenyre is.