A halállal nem hervadhat el az élet

A fővároson kívül elsőként Debrecenben indult útjára a Magyar Hospice Alapítvány Méltóság mezeje programja 2007-ben. Mára 19 magyarországi város csatlakozott a kezdeményezéshez. Csütörtökön helyi iskolások több száz sárga lufira rögzítették kívánságaikat, gondolataikat, üzeneteiket, hogy egyszerre engedjék útra őket oda, ahol már megannyi szerettünk, ősünk pihen. És talán figyel. A Méltóság mezeje program arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy felelősek vagyunk egymásért. A tudat, hogy törődnek velünk, elviselhetőbbé teszi a betegség időszakát. A nárcisz világszerte a rákbetegek és az őket gondozó szervezetek szimbóluma: az életnek, reménynek, a halál legyőzésének, a szeretetnek, ragaszkodásnak a kifejezője.
Legyen az orvosképzés része!
Debrecenben három éve van aktívan jelen a Magyar Hospice Alapítvány, ami mintegy 20 éve végzi Magyarországon a gyógyíthatatlan rákbetegek és családtagjaik teljes körű gondozását. A munkatársak hivatása, hogy a hétköznapi ember megismerje, illetve jobban megismerje a hospice szemléletét. További cél, hogy a hospice része legyen az orvosképzésnek. Debrecenben a Dienes László Egészségügyi Szakközépiskolában évek óta oktatják. A cívisvárosban 2009 márciusában otthonápolási csoportot hozott létre az alapítvány. Havi 100 látogatással átlagosan 10 beteg térítésmentes ápolását tudják ellátni. Szeretnék, ha Debrecenben egy 10-20 ágyas Hospice Ház vagy részleg is létrejöhetne. Ebben az ügyben tárgyalásokat folytatnak a Debreceni Egyetem Onkológiai Tanszékével, a Kenézy-kórház és számos érintett szakmai csoport közreműködésével. Minderről Porkoláb Gyöngyi (képünkön), az alapítvány programvezetője számolt be.
A Méltóság mezeje program keretében ősszel nárciszhagymákat ültetnek a csatlakozott városok frekventált helyein, tavasszal pedig a nárcisz virágzásának idején futófesztivált, illetve sétát szerveznek.
















