Közös projektbe kezd a DKV és a mentőszolgálat

Egy hosszútávú stratégiai együttműködés első állomását jelentette be Tóth Szabolcs, a DKV Zrt. vezérigazgatója és Korcsmáros Ferenc, az Országos Mentőszolgálat Északkelet-magyarországi Regionális Igazgatóságának igazgatója Debrecen egyik forgalmas útkereszteződésében, a Piac utca és a Kossuth utca találkozásánál megtartott sajtótájékoztatóján március 8-án.
A megállapodás lényege, hogy a napi 200 ezer utast szállító DKV és az mentőszolgálat közösen tesz azért, hogy az egészségügyi bajba került utasok, utcán lévők, megállóban várakozók mihamarabb szakszerű egészségügyi ellátást kapjanak.
Ennek három módjáról beszéltek a vezetők. A DKV járművein a járatszám helyett a „Mentőre várva”, felirat jelenik meg, ha gond van; a közösségi közlekedési eszközökön az elsősegélynyújtás, újraélesztés módját, technikáját plakátokon ismertetik az utazóközönséggel; továbbá a megállókban (ugyancsak plakátokon) az egészségügyi gond esetén segítséget adó appot hirdető felületet helyeznek el.
Tóth Szabolcs elmondta: a DKV az OMSZ regionális szervezetével együtt kereste a lehetőséget, hogy a közösségi közlekedés miként tud segíteni abban, hogy a bajba jutottak minél hamarabb segítséget kaphassanak. Debrecen közösségi közlekedésében évente 80 millió utazás valósul meg, ez napi szinten 200 ezer. Többször találkoznak rosszulléttel a járműveiken, megállókban, út közben. Ez tavaly mintegy 200 eset volt, ennyiszer értesítették a mentőszolgálatot. Fontos, hogy a bajba jutott emberek mihamarabb kapjanak szakszerű segítséget. Egyik ilyen az, ha a járművekre kiírják a „Mentőre vár” feliratot. Ezzel az esetre felhívják a közlekedők figyelmét, ami gyorsíthatja a mentő érkezését. Emellett igyekeznek csatlakozni az OMSZ kampányaihoz, a járművek és megállók alkalmasak a mentőszolgálat tevékenységének népszerűsítésére, az elsősegélynyújtás alapjainak szemléltetésére.
– Az együttműködés első állomása, társadalmi szerepvállalásunk az, hogy minél szélesebb körben adhassunk tájékoztatást az utasoknak, a járókelőknek arról, hogy mit kell tenniük, ha a közterületeken, közösségi közlekedési eszközökön egészségügyi vészhelyzet alakul ki – kezdte tájékoztatóját Korcsmáros Ferenc. – Erre három platformot találtunk. A legelső, a „Mentőre vár” felirat nagyon fontos lehet, ha valakinek perceken múlik az élete, hiszen a szakszerű segítség megérkezésének gyorsasága nagyban befolyásolja a túlélési esélyeket. Ilyen feliratú buszt látva a közönség tisztában azzal, hogy egészségügyi vészhelyzet van. Aki tud, aki akar, és van hozzá képzettsége, rögtön be tud kapcsolódni az újraélesztésbe, elsősegélynyújtás folyamatába. A mentőegység helyzetét is megkönnyíti, mert gyorsabban megtalálják a járművet, aminek a fedélzetén beavatkozásukra van szükség
– részletezte a régióvezető, majd kitért arra, hogy a járműveken és a megállóhelyeken elhelyezett tanácsadó plakátok, applikációk segítségével sok hasznos információhoz juthatnak az utasok. Például, hol van legközelebb újraélesztő készülék, orvos vagy gyógyszertár. De ha szükséges, a rosszullét helyszínét is el lehet küldeni a mentőszolgálatnak.


















