Debreceni adjunktust díjazott a Magyar Tudományos Akadémia

Rangos elismerést kapott a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának adjunktusa; Nagy Nikoletta a Magyar Tudományos Akadémia Az év kiemelkedő szünbiológiai témájú egyetemi doktori (PhD) értekezése díjat vehette át – írja az Unideb.hu.
Mint írják, Nagy Nikoletta doktori értekezése egy bogárfaj, a nagyfejű csajkó utódgondozó viselkedésének genetikai vizsgálatáról szól, melyet a viselkedésre irányuló terepi megfigyelésekkel egészített ki. Vizsgálataik alapján a szaporodási időszak során a párbaállást követően a szülők kialakítják a földalatti fészküket, majd az utódgondozó időszak alatt magas tápanyagtartalmú növényi részeket halmoznak fel az utódok számára, ezzel előre biztosítva azok lárvális fejlődéséhez szükséges táplálékot. A viselkedésgenetikai kutatások egyik első lépése a modellfaj teljes genetikai állományának, a genom szekvenciájának meghatározása.
– Az értekezés egyik fő eredménye a nagyfejű csajkó genomszekvenciájának meghatározása és ezzel, legjobb tudomásunk szerint, az első Magyarországon összeszerelt bogár genom publikálása – hangsúlyozta Barta Zoltán tanszékvezető.
Részletesebben az egyetemi oldalon!






























