Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Debrecen nem csak veszített Trianonnal

| 2021. 10. 31. | 11:06:00
Meddig húzhatta volna a Monarchia, mi a megsemmisítő békediktátum fő oka a történész szemével?
Debrecen nem csak veszített Trianonnal
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Debrecennek gazdasági, oktatási, kulturális és kereskedelmi központi szerepet kell betöltenie nemcsak az Észak-Alföldön, hanem a Kelet-Szlovákiától Kárpátalján át a Partiumig terjedő, nemzetközi értelemben vett régióban: aki kicsit is érdeklődik a helyi közélet iránt, heti rendszerességgel hallhatja ezt a politikai potentátok szájából. A gyakorlati megvalósítás a 2014 utáni Orbán-kormányoknál szembeötlő: az állam százmilliárdokat költ Debrecen járműipari centrummá válására, a helyi egyetem és a város léptékváltására úgy lélekszámbeli, mint akár kultúrpolitikai dimenzióban.

Nem ennek apropóján mutatták be a Déri Múzeumban Lakner Lajos Nézz ránk, Ady Endre! című kötetét, de a könyv részben éppen arról a Nagy-Debrecen koncepcióról szól, amely már az 1900-as évek legelején megszületett. A Trianont követő években – az államhatárok megváltozásával – a régióközponti szerepért folyó versengésben Nagyváradot ugyan Szeged váltotta fel, de ez mit sem számít abban a megközelítésben, mely szerint a cívisváros száz év különbséggel ugyanazt a csengőt nyomja. Így még izgalmasabbnak tűnhet a könyv, amely Barta Róbert – a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetének vezetője, képünkön – szerint megkerülhetetlen lesz a korszak debreceni szellemtörténete, a nagyváros és az országos kultúrpolitika összefüggései iránt érdeklődőknek.

Ajánlójából kitűnik, a Déri Múzeum gondozásában megjelent 190 oldalas mű három részre oszlik. Az első az a tartalmában már felvillantott kultúrtörténeti tanulmány, amely Debrecen betöltött és betölteni kívánt regionális-nemzetpolitikai szerepet vizsgálja. Lakner az 1870-estől az 1930-as évekig tartó ívet húz a témának, nemcsak az országos politikai, kultúrpolitikai vezetők (mint Klebelsberg Kuno) Debrecent illető elvárásait vizsgálva, hanem azt is, hogy milyen vitákat szült ez helyben. A könyv második része irodalomtörténeti jellegű, helyi költők és Trianon kapcsolatát taglaló olvasmányos tanulmány, míg a harmadik egy, Debrecenhez kötődő – ismert és elfeledett – szerzők revizionista, irredenta verseit tartalmazó szöveggyűjtemény.

Küzdelem az egyetemért

Budapest és Debrecen szembenállása – kulturális értelemben – már a 20. század fordulóján tapintható. A cívisváros szerepének felértékelődését jelzi Rákosi Viktor 1909-es cikke az akkor kormánysajtónak számító Budapesti Hírlapban. A lapban a szerző amellett érvelt, hogy az ország harmadik egyetemét a városiasodó Debrecenben kell megalapítani, mert ott a „legmagyarabb” a lakosság, ezáltal Debrecenben őrződött meg leginkább a magyar kultúra. A terjedelmes cikk kívülről erősítette meg a debreceni értelmiség önképét, amely – a Csokonai Körrel az élen – a 19. század végétől kezdve egyre nagyobb önbizalommal állította, hogy az igazi magyar kultúra hazája Debrecen, nem pedig a sokszínű főváros. Erről már Lakner Lajos beszélt a könyvbemutatót követő kerekasztal-beszélgetésen. Hozzátette: Trianonig a cívisvárosnak a gazdaságilag és kulturálisan is fejlettebb, sokkal nyitottabb szellemű Nagyváraddal kellett versenyeznie (ahogy Temesvár és Szeged szintén jelezték, a városiasodásban előrébb tartanak a hajdúsági fővárosnál). Bizarr, de a területvesztés a fájdalommal együtt – Nagyvárad kihullásával – új lehetőséget nyitott Debrecen számára. Nemzetpolitikai szempontból a hangsúly a románság ellensúlyozásáról áttevődött az erdélyi magyarság megőrzésére, s a század máig legnagyobb hatású politikusainak egyike, Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatásügyi miniszter (1922-1931) ebben végvárszerepet kívánt a városnak, az „Erdély felé nyújtott kéz” megtestesülését.

Tanyavilág és modernizáció

A már említett, Barta Róbert által moderált kerekasztal-beszélgetésen több kérdés felvetődött. A revizionizmus alakváltozása kapcsán Lakner Lajos megjegyezte: az úgynevezett veszteség-emlékezet Debrecenben csak fokozatosan alakult ki, amelyben közrejátszott az 1919-20-as román megszállásnak az országvesztéshez fogható traumája. Majd a tradicionális és a reformpárti erők helyi harca vonta fel a figyelmet annyira, hogy az országos emlékezetpolitikához igazából csak a húszas évek végére zárkózott fel a debreceni közélet.

– Az új államhatárral közvetlenül határos területek 70 százalékánál nem romlott, sőt a negyedüknél még emelkedett is az életminőség, elsősorban a feketekereskedelem miatt. Egyes hazai tudósok már a két világháború között rámutattak arra, hogy a trianoni országvesztés nem minden esetben oka, hanem a mélyben húzódó, régi, elavult struktúrák miatt inkább katalizátora volt az első világháború utáni gazdaság válságnak. Ők a továbblépés kulcsát abban látták, hogy nem szabad mindenért kizárólag Trianont okolni  – egészítette ki az előbbieket Szilágyi Zsolt adjunktus (Debreceni Egyetem Történelmi Intézet). 

Megjegyezte: a Trianon miatti akkori fájdalomról az elit és a középosztály – egymásra rímelő – elbeszélése alapján alkotunk képet. Például Szabó Magda által, aki azt írta, nem tudtak a szüleivel úgy végigmenni a debreceni Piac utcán, hogy ne találkoztak volna a mustárgáz reszkető végtagú áldozataival, Trianon „nyílt törésként” volt érzékelhető a mindennapokban. Ugyanakkor a paraszti társadalomban, az alsó rétegek emlékezetében – derül ki életútinterjúkból – már nem jelenik meg ennyire markánsan ez az érzés. 

Szilágyi Zsolt arról is beszélt, hogy a digitális forradalomnak köszönhetően a történelemtudomány új megközelítésekkel képes tovább árnyalni a Trianon-kérdéskört. Mit jelent ez? Például azt, hogy megtörtént az 1880-as, az 1890-es, az 1900-as és az 1910-es népszámlálási eredmények digitális feldolgozása, így könnyen elérhető adatok sokaságával jobban megrajzolhatók az események, a személyes történetek mögötti társadalmi-gazdasági struktúrák. Ezek alapján pedig következtetések vonhatóak le arra, hogy e mélyben húzódó, olykor évszázados szerkezetek milyen hatást gyakoroltak magukra az eseményekre vagy éppen a történések miként hatottak vissza előbbiekre. Történészek egy csoportja az 1910-es Magyarország fejlettségét vizsgálva – hozzávetőleg 12 ezer település adatai és több mint 20 féle tényező* alapján – arra jutott, hogy az anyaországi területek többsége fejlettebb volt az elcsatolt részeknél, s egészen szembetűnő például a nyugatról keleti irányba tartó „fejlettségi lejtő”. Szigorúan gazdaságtörténészi megközelítésben az elveszített részek inkább számítottak perifériának és az ország  működése szempontjából kevésbé voltak fontosnak, mint a Kárpát-medence belseje. Az 1920-as évtized gazdasági fellendülésnek egyik oka Szilágyi Zsolt szerint így nemcsak a népszövetségi kölcsönnek, hanem ennek is betudható: a stabilizáció eleve a magasabb fejlettségű területeken ment végbe. 

Püski Levente egyetemi tanár (Debreceni Egyetem Történelmi Intézet) erre reflektálva megjegyezte: az „értelmiségi túltermelés” a pozitív hatások mellett azzal a következménnyel is járt, amelyet viszont már meg a politikatörténészek hangsúlyoznak. Nevezetesen, a húszas években szárba szökkenő szélsőséges politikai irányzatoknak éppen ez a réteg – az értelmiségnek az egzisztenciális lesüllyedéssel fenyegetett képviselői – jelentette a táptalaját.

További elhangzott érdekesség: az Alföld az Osztrák-Magyar Monarcia idején, vagyis a 19. század utolsó harmadától az 1900-as évek elejéig dinamikusan fejlődő vidéknek számított, amiben fontos szerep jutott a tanyáknak. A mai általános vélekedéssel ellentétben, amely inkább lesajnálóan, a szegénység szinonimájaként viszonyul ezekhez a gazdaságokhoz, a vasútvonalak létrejöttével a tanyák valójában bekapcsolták az országrészt a modernizációba. Míg Debrecen és környéke e folyamatnak a haszonélvezője volt, addig a kevésbé tanyasias Nyírség a Bereggel együtt már 1910-re a perifériára szorult az Alföldön belül.

Túlhordott birodalom

Egy hallgatói kérdésre válaszolva – meddig maradhatott volna fönn az Osztrák-Magyar Monarchia az első világháború nélkül, továbbá miért született ennyire megsemmisítő békediktátum Magyarország ellen – Barta Róbert felelt. A történész véleménye szerint az 1867-ben létrejött Osztrák-Magyar Monarchia, akár az 1815-től nagyhatalommá váló dunai Habsburg Birodalom túlteljesítette feladatát.

– A Habsburgoknak 100 évig sikerült 50 millió embert egyben tartani egy ilyen zónában: ez jóval több, mint amennyi a birodalom erejéhez képest elvárható. Ebben széleskörűen egyetértenek a hazai és a külföldi történészek. Mély meggyőződésem, hogy a Monarchia minden körülmények között szétesett volna legkésőbb a 20. század közepén. Más kérdés, hogy ezt a folyamatot egy vesztes világháború nagyon fájdalmasan, kegyetlenül végezte el – jelentette ki.

A másik kérdésre egyszerűbb válaszolni – folytatta –, hiszen retorikai szinten lehet mondani, hogy Trianon „rablóbéke”, ám arról az „erős tényről, hogy elveszítettünk egy háborút, sokan hajlamosak megfeledkezni”. – A győztes mindent visz, a vesztes semmi jóra ne számítson: ennek a gyakorlatnak 30 ezer éves múltja van az emberiség történetében. A győztes maximálisan érvényesíteni akarja a nyereségét, a kérdés inkább az, hogy mekkora a vesztes mozgástere. Ezzel együtt van még feladata a történészéknek annak mély elemzésében, hogy miért nem történtek meg bizonyos, a győztesek számára is indokolható, etnikai szempontú határkiigazítások – összegezte, hangsúlyozva, a felvetett kérdés érzelmi töltése indokolható persze, de a történelemtudomány számára „a képlet egyszerűbb”.

Írni-olvasni tudók, orvos által megállapított elhalálozások lakosság-számarányos mutatója, jó minőségű ingatlanok aránya a településen, egy főre jutó tiszta jövedelem: csak néhány a vizsgált mutatók közül, amelyek alapján összeállt a fejlettségi térkép.

Ratalics László

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Súlyos baleset Debrecenben
Súlyos baleset Debrecenben
A mentők is a helyszínen.
Megrendezték a debreceni Bundesligát
Megrendezték a debreceni Bundesligát
Mintegy 50 német érdekeltségű vállalat működik a cívisvárosban.
Mégsem lesz Debrecenben Közlekedési Múzeum?
Mégsem lesz Debrecenben Közlekedési Múzeum?
Lázár János 2024-ben váratlanul bedobta, most úgy tűnik, kifújt a dolog.
A nordic walking közösség példát mutat Debrecenben
A nordic walking közösség példát mutat Debrecenben
A mozgás, az egészségtudatosság, a természet szeretete és a közös szenvedély ünnepe.
Autótűz a Kerekestelepen
Autótűz a Kerekestelepen
A debreceni tűzoltók siettek a helyszínre.
Kinyitott az Alföld legnagyobb „plázája”
Kinyitott az Alföld legnagyobb „plázája”
Páratlan termékkínálat a Mihály-napi nagyvásárban.
Újabb tavak Debrecenben a vízmegtartásért
Újabb tavak Debrecenben a vízmegtartásért
A Tócóvölgyben a Vezér utcainál sokkal nagyobb vízfelület jönne létre.
Mindent látunk, amíg eljutunk az utolsó utca utolsó házáig
Mindent látunk, amíg eljutunk az utolsó utca utolsó házáig
Bereczki-Csák Helga debreceni újságíró, író beszélt első regényéről.
Így emlékeztek meg a világégésről Debrecenben!
Így emlékeztek meg a világégésről Debrecenben!
A cívisívárost is addig soha nem látott pusztítás érte.
Varga Zoltán Gyurcsány nélkül is megy tovább
Varga Zoltán Gyurcsány nélkül is megy tovább
A debreceni DK-s büszke, és nem hátrál.
Uniós csatlakozás: rendhagyó ünnep Hajdú-Biharban
Uniós csatlakozás: rendhagyó ünnep Hajdú-Biharban
Mozogjon 21 kilométert, és nyerjen!
A Rossmann mennyiségi korlátozást vezet be
A Rossmann mennyiségi korlátozást vezet be
Így védekeznek az árrésstop ellen.
Mégsem lesz Debrecenben Közlekedési Múzeum?
Mégsem lesz Debrecenben Közlekedési Múzeum?
Lázár János 2024-ben váratlanul bedobta, most úgy tűnik, kifújt a dolog.
Tour de Tisza-tó: 81 éves induló is volt
Tour de Tisza-tó: 81 éves induló is volt
Az esemény névadó támogatója, a BorsodChem 150 fővel vett részt az eseményen.
Időközi: visszavágna a Fidesz Hajdúhadházon
Időközi: visszavágna a Fidesz Hajdúhadházon
Két induló lesz a májusi választáson, amelyet a Mi Hazánk és a TISZA szavazói is eldönthetnek.
Két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából
Két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából
Bekérették Magyarország kijevi nagykövetét.
Kiderült, mikor lesz XIV. Leó beiktatási szertartása
Kiderült, mikor lesz XIV. Leó beiktatási szertartása
Az eseményre számos világi és vallási vezetőt meghívtak.
Bárki véleményezheti a KRESZ-tervezetet
Bárki véleményezheti a KRESZ-tervezetet
Eddig több mint 700 észrevételt, javaslatot dolgoztak fel.
Szijjártó: ukrán kémeket utasítunk ki
Szijjártó: ukrán kémeket utasítunk ki
A kormány nem tűri tovább a hazánkkal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – mondta.
Dobrev Klára indul a DK elnöki posztjáért
Dobrev Klára indul a DK elnöki posztjáért
A választást május 28. és június 1. között online folytatják le.
Az új pápa már járt Magyarországon
Az új pápa már járt Magyarországon
Ferenc pápa delegációjának tagja volt.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Tovább tart a hűvös május
Tovább tart a hűvös május
Jellemzően napos, de az átlagosnál hűvösebb idő várható a jövő héten.
Hirdetés
Hirdetés
Súlyos baleset Debrecenben
Súlyos baleset Debrecenben
A mentők is a helyszínen.
Megrendezték a debreceni Bundesligát
Megrendezték a debreceni Bundesligát
Mintegy 50 német érdekeltségű vállalat működik a cívisvárosban.
Hirdetés
Gazdaság
A Rossmann mennyiségi korlátozást vezet be
Így védekeznek az árrésstop ellen.
Fejlesztések és remények Berekböszörményben
Mikrobusz, piactér, kamerarendszer és kultúrház – így tervezik a jövőt a faluban, ahol még a skótok is otthon érzik magukat.
A bor elsősorban kultúra, nem alkohol
Egerbe került a Borászok Borásza díj.
Újabb tavak Debrecenben a vízmegtartásért
A Tócóvölgyben a Vezér utcainál sokkal nagyobb vízfelület jönne létre.
Vámháború: a britek jó alkut kötöttek
Sok munkahelyet sikerül így megtartaniuk.
Szakmai napot tartottak a debreceni hallgatóknak
Az iparban jelentősen megnőtt a gumifelhasználás.
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
Madarak és fák napja – ismerd meg az év fáját!
Madarak és fák napja – ismerd meg az év fáját!
Madarak és fák napja a Zsuzsival: élmény, tudás és természet egy helyen.
Tina Turner lelke Debrecenben
Tina Turner lelke Debrecenben
Rebecca O’Connor, a világ egyetlen Tina Turner által támogatott előadója, május 18-án lép színpadra a Kölcsey Központban.
Nosztalgiajáratok, játék, élmény és közlekedés
Nosztalgiajáratok, játék, élmény és közlekedés
A közlekedési kultúra napján, május 11-én, vasárnap újra felnyílnak a sorompók a DKV Zrt. Salétrom utcai telephelyén.
Tetőtéri ablak – megfelelő szigetelés és kényelem egyben
Tetőtéri ablak – megfelelő szigetelés és kényelem egyben
A nyílászárók szerepe az otthon hatékonyságában.
Hirdetés